Produkty

Czym są kurtyny powietrzne?

Dodano 27.12.2021

Kurtyny powietrzne to rozwiązanie, dzięki któremu ciepłe powietrze, które znajduje się wewnątrz pomieszczenia, nie ucieka na zewnątrz, a jeśli mowa o chłodnych pomieszczeniach — zasada jest odwrotna — ciepłe powietrze nie dostaje się do środka. Takie rozwiązania sprawdzają się tam, gdzie panuje duży ruch. Bardzo często kurtyny wykorzystuje się w budynkach o dużej kubaturze, np. centrach handlowych. Czym są kurtyny powietrzne i kiedy warto je zastosować? W dzisiejszym wpisie opowiemy właśnie o tych urządzeniach. 

 

Co to jest kurtyna powietrzna? 

Kurtyna powietrzna to urządzenie, które sprawia, że nie dochodzi do niekontrolowanych przepływów powietrza. Dlatego też najlepiej sprawdzają się tuż nad drzwiami wejściowymi do różnych pomieszczeń i budynków. Dzięki nim powietrze znajdujące się wewnątrz budynku nie miesza się z tym, które znajduje się na zewnątrz. Jest to doskonałe rozwiązanie w momencie, gdy w dwóch miejscach występują duże różnice temperatur. 

Zasada działania wspomnianego rozwiązania jest bardzo prosta — zamontowane urządzenie zasysa powietrze i w zależności od potrzeb — oziębia je lub ociepla, a następnie wydmuchuje na zewnątrz w formie powietrznej kurtyny, która sięga od samego sufitu aż po podłogę.  

Kurtyny powietrzne są instalowane przede wszystkim w obiektach handlowych i przemysłowych. Coraz częściej jednak inwestorzy decydują się na ich montaż także w domach prywatnych? W jakim celu to robią? 

 

Jakie rodzaje kurtyn powietrznych wyróżnia się na rynku? 

Zanim opowiemy o tym, po co stosuje się kurtyny powietrzne, skupimy się na ich rodzajach. Na rynku dostępne są dwa rodzaje kurtyn powietrznych: 

  • kurtyny ciepłe - wydmuchuje ciepłe powietrze; 
  • kurtyny zimne - wydmuchuje na zewnątrz zimne powietrze. 

Decydując się na kupno kurtyny, należy mieć na uwadze, do jakich celów jest nam potrzebna. Kurtyny powietrzne ciepłe montuje się najczęściej nad drzwiami wejściowymi. Niektórzy wykorzystują je również nad bramami wjazdowymi do garażu. Dzięki wydmuchiwanemu przez urządzenie ciepłemu powietrzu, do wnętrza nie przedostaje się chłód. Rozwiązanie to sprawia, że pomieszczeń nie trzeba dodatkowo dogrzewać, co oznacza także, że rachunki za energię cieplną są znacznie niższe. Na podobnej zasadzie działa także kurtyna powietrzna zimna. Tego typu urządzenie wypycha zimne powietrze, dlatego też montuje się je w różnego rodzaju chłodniach i innych pomieszczeniach, w których istotna jest niska temperatura. Dzięki zimnej kurtynie do takich pomieszczeń nie przedostaje się ciepłe powietrze. Warto zatem zamontować je wszędzie tam, gdzie ciepłe powietrze mogłoby doprowadzić do katastrofy na linii produkcyjnej, stosując przy tym rozwiązania najwyższej jakości. 

 

Jaką kurtynę powietrzną wybrać? 

Wybierając kurtyny powietrzne, trzeba wziąć pod uwagę kilka zasadniczych czynników. Pierwszym i najważniejszym jest wielkość otworu, nad którym będzie montowane urządzenie. Kolejnym, które jest niezwykle ważne, jest częstotliwość, z jaką będą otwierane drzwi lub skrzydła bramy garażowej. Warto także zwrócić uwagę na różnicę temperatur oraz ciśnień, jakie występują wewnątrz i na zewnątrz budynku. 

Istotnym parametrem, o którym absolutnie nie można zapomnieć, jest moc urządzenia. Powinna być ona większa, im większy przeciąg będzie panował w pomieszczeniu. Jeżeli nie ma się pewności co do wspomnianego wyżej aspektu, dobrze jest wybrać kurtyny powietrzne, które wyposażono w regulator mocy nawiewu oraz grzania. Dzięki temu użytkownik będzie mógł dopasować urządzenie do swoich potrzeb. 

 

Jak prawidłowo montować kurtyny powietrzne? 

Montaż kurtyny powietrznej uzależniony jest od rodzaju produktu, który został wybrany. Choć do najpopularniejszych rozwiązań należą te, które wiesza się tuż nad drzwiami (nazywane kurtynami poziomymi), na rynku można spotkać także kurtyny pionowe, które mocuje się jak najbliżej wejścia lub na ścianie. Warto podkreślić, że tego typu kurtyny nie szpecą pomieszczeń, w których zostały zamontowane, ponieważ wyglądem przypominają nowoczesne klimatyzatory. Dzięki temu wiele osób traktuje je, jako kolejny z elementów wystroju wnętrza.  

Kurtyny powietrzne najczęściej montuje się w centrach handlowych, gdzie zwłaszcza zimą są doskonałym rozwiązaniem. Już od samego wejścia kuszą gości przyjemnym ciepłem, które zachęca do wejścia i pozostania na zakupach dłużej. 

 

Jakich zalet można spodziewać się po kurtynach powietrznych? 

Najważniejszą zaletą montażu i użytkowania kurtyny powietrznej, są na pewno oszczędności. Są one spowodowane tym, że kurtyny powietrzne ograniczają znacznie straty ciepła, które przekładają się na znacznie mniejsze koszty ogrzewania. Podobnie jest przy chłodzeniu pomieszczeń. 

Decydując się na montaż kurtyny powietrznej, można ograniczyć straty ciepła od 60 do 80%. Warto jednak mieć na uwadze, że skuteczność kurtyny powietrznej może być zmniejszone, jeśli na ścianę, na której wbudowane jest urządzenie, będzie napierał coraz większy wiatr.  

Większość kurtyn powietrza współpracuje z systemem zamykania i otwierania drzwi. Proponowane na rynku rozwiązania ograniczają także pojawienie się wewnątrz pomieszczeń insektów, kurzu i różnego rodzaju pyłów. 

 

Jak powinna przebiegać prawidłowa konserwacja kurtyny powietrznej? 

Kurtyny powietrzne nie wymagając zbyt dużej konserwacji, jednak absolutnie nie można zapominać o regularnym odkurzaniu i czyszczeniu urządzenia. Jak bardzo zabrudzona jest kurtyna i jej obudowa należy sprawdzać regularnie. Jeżeli zamontowane w kurtynie filtry będą zabrudzone, znacznie ograniczą skuteczność urządzenia. 

Zastanawiasz się nad kupnem kurtyny powietrznej? A może oprócz tego urządzenia interesują Cię jeszcze rekuperatory? Na wszystkie pytania odpowiedzą specjaliści, których zatrudnia każda hurtownia instalacyjna należąca do Grupy Instal-Konsorcjum. Nie zwelkaj zatem, skontaktuj się z wybranym oddziałem i pytaj o szczegóły dotyczące poszczególnych urządzeń. 

 

Przeczytaj także: 

 
 

Autor: Aneta Wojtczak 

Sprawdź bogatą ofertę pomp ciepła na ik.pl! 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!