Efektywność pompy ciepła
Dodano 30.01.2022
Aby instalacja pompy ciepła była ekologiczna, a także ekonomiczna, musi być dopasowana do potrzeb. Praca urządzenia będzie wydajna, jeżeli inwestor będzie świadomy tego, jakie urządzenie posiada i jak prawidłowo wykorzystać jego możliwości. By tak się stało, potrzebna jest nie tylko wiedza, ale także inne czynniki, które muszą ze sobą współgrać. W przypadku pomp dostępnych na rynku, aby efektywność pompy ciepła była odpowiednia, trzeba mieć na względzie nie tylko dobrze dobraną instalację, ale także prawidłowo wyliczone zapotrzebowanie budynku na ciepło.
Dlaczego moc pompy ciepła jest najważniejsza?
Aby mieć pewność, że pompa ciepła ma odpowiednią moc, inwestor powinien zasięgnąć opinii specjalisty, który fachowo oceni wybrany przez inwestora produkt. Grupa Instal-Konsorcjum zrzesza w sobie hurtownie instalacyjne, do których bez obaw można zwrócić się w tym temacie.
Warto mieć na uwadze, że prawidłowe określenie mocy dotyczy każdej instalacji, jednak pompy ciepła w tym wypadku wymagają szczególnego traktowania. Tylko prawidłowe dopasowanie mocy urządzenia do zapotrzebowania budynku na ciepło sprawi, że cały system będzie miał długą żywotność i nie będzie awaryjny.
Jeżeli pompa ciepła będzie nieprawidłowo dobrana, może to doprowadzić do tego, że jej efektywność będzie obniżona, a tym samym, że koszty jej użytkowania będą znacznie wyższe. Co więcej, budynek może być niedogrzany, a jeśli użytkownik wybierze gruntowe pompy ciepła, może dość nawet do wymrożenia dolnego źródła ciepła. Jeżeli po przeczytaniu wcześniejszych informacji przyszło Ci na myśl, aby zamontować rozwiązania o większej wydajności, pamiętaj o tym, że będą one generować niepotrzebne koszty. Dlatego też zaniechaj tego kroku.
Instalacja pompy ciepła o większej efektywności spowoduje zarówno zwiększenie kosztów inwestycyjnych, jak również krótsze cykle pracy zainstalowanego rozwiązania podczas jego użytkowania, które mogą mieć negatywne skutki na pracę całego systemu.
Decydując się na powietrzne pompy ciepła, należy mieć na uwadze, że jej prawidłowa praca w dużej mierze uzależniona jest od działania zewnętrznych warunków, w tym także pogodowych. Jeżeli bowiem dojdzie do spadku temperatury na zewnątrz, efektywność pomp ciepła tego typu maleje. Na szczęście najzimniejsze dni to niewielki ułamek roku, w którym powietrzną pompę ciepła powinna wesprzeć dodatkowa instalacja, która uzupełni energię cieplną, jakiej potrzebuje budynek.
Czym jest współczynnik efektywności pompy ciepła i co warto wiedzieć na jego temat?
Jednym z najważniejszych parametrów, na który szczególnie trzeba zwrócić uwagę wybierając rozwiązanie do swojego domu, jest współczynnik efektywności pompy ciepła — COP. Wybierając pompę ciepła, trzeba poznać jego definicję oraz zakres. COP to stosunek pomiędzy mocą grzewczą wybranej pompy ciepła a mocą energii elektrycznej, która jest potrzebna do prawidłowego działania napędu sprężarki. Istotne w tym wypadku jest to, że im wyższy jest współczynnik efektywności pompy ciepła (COP), tym mniej energii potrzeba do uzyskania tej samej ilości ciepła. Jak zatem widać, pompa ciepła działa efektywniej.
Na uwagę zasługuje fakt, że COP jest parametrem zmiennym, który uzależniony jest od warunków eksploatacyjnych. Mowa tutaj m.in. o zmianach temperatury wody w instalacji, przez co trzeba porównywać wartość COP pomp ciepła, biorąc pod uwagę te same warunki pracy. Ogromny wypływ na efektywność pompy ciepła oraz wskaźnik COP ma różnica temperatur, która występuje pomiędzy dolnym a górnym źródłem. Gdy ona maleje, wskaźnik COP rośnie.
Które elementy urządzenia mają wspływ na efektywność pompy ciepła?
Chcąc prawidłowo określić efektywność pompy ciepła, należy szczególną uwagę zwrócić na instalację, która odbiera ciepło z pompy ciepła. W tym wypadku należy zwrócić szczególną uwagę na projektowaną temperaturę zasilania instalacji wewnętrznej. Nie od dziś wiadomo, że w układzie, który zasilają pompy ciepła, najlepiej sprawdza się ogrzewanie płaszczyznowe — podłogowe lub ścienne.
Efektywność pompy ciepła jest najwyższa, jeżeli system ogrzewania budynku opiera się na rozwiązaniach niskotemperaturowych.
Kolejnym aspektem, na który koniecznie należy zwrócić uwagę, jest przygotowanie ciepłej wody użytkowej (w skrócie c.w.u.). Należy o tym pamiętać, aby prawidłowo dopasować system do działania pompy ciepła. W tym wypadku należy prawidłowo dobrać wielkość wężownicy zasobnika ciepłej wody użytkowej, a także pojemność podgrzewacza oraz odpowiednią temperaturę. Nie bez znaczenia w tym wypadku jest także konstrukcja oraz dobór dolnego źródła ciepła zarówno w pompie ciepła powietrznej, jak i gruntowej pompie ciepła, a także komponenty, który wykorzystano w układzie termodynamicznym wybranego rozwiązania.
Podsumowanie
Nie da się ukryć, że efektywność pompy ciepła jest parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę wybierając odpowiednie urządzenie. Dzięki temu wskaźnikowi, odpowiednim komponentom urządzenia, a także prawidłowo dobranemu systemowi grzewczemu możliwe jest stworzenie oszczędnej i wydajnej instalacji, która przez wiele lat będzie działała bez zarzutu.
Przeczytaj także:
- Na co zwracać uwagę przy zakupie pompy ciepła?
- Gruntowa pompa ciepła — wymiennik poziomy czy pionowy?
- Koszty ogrzewania domu – co warto wiedzieć?
Autor: Aneta Wojtczak
Sprawdź bogatą ofertę pomp ciepła na ik.pl!
Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!