Produkty

Na co zwracać uwagę przy zakupie pompy ciepła?

Dodano 27.01.2022

Pompa ciepła jest ekologicznym źródłem ciepła, na które decyduje się coraz więcej właścicieli budynków jednorodzinnych. Nic w tym dziwnego, ponieważ poza możliwością ochrony środowiska, użytkownik otrzymuje jeszcze sporą ilość oszczędności, która w wieloletniej perspektywie jest nie do przecenienia. Zanim jednak inwestor podejmie decyzję o tym, który produkt wybierze powinien zwrócić uwagę na takie aspekty, jak parametry techniczne funkcjonalność, wyposażenie, doświadczenie producenta i oczywiście koszt zakupu i montażu. Analizując wspomniane determinanty jesteś w stanie wybrać solidną pompę ciepła dopasowaną do potrzeb użytkowników. 

Każda pompa ciepła posiada cechy, które sprawiają, że jest trwalsza niż inne, ma więcej funkcji, czy jej koszt jest niższy lub wyższy od pozostałych. Analiza poszczególnych parametrów sprawi, że użytkownik będzie w stanie wybrać rozwiązanie dopasowane do swoich potrzeb. Mając to na uwadze, w dzisiejszym wpisie przyjrzeliśmy się istotnym parametrom, które pozwolą podjąć najlepszą decyzję zakupową. 

 

Pompa ciepła — na jakie parametry należy zwrócić uwagę wybierając urządzenie? 

Technologia i zastosowane komponenty to dwa czynniki, które mają decydujący wpływ na istotne parametry techniczne, jakich można spodziewać się po pompach ciepła dostępnych na rynku. A jeśli o nich mowa, do najważniejszych, które należy wziąć pod uwagę, należą: 

  • współczynnik sprawności urządzenia COP/SCOP; 
  • wydajność grzewcza; 
  • emisja hałasu; 
  • ilość czynnika chłodniczego; 
  • temperatura zasilania systemu grzewczego. 

Bez względu na to, czy użytkownika interesuje pompa ciepła powietrzna czy pompa ciepła gruntowa. Chcąc porównać poszczególne parametry w wymienionych urządzeniach, należałoby dokładnie przeanalizować dane techniczne wybranych rozwiązań. Te zawarte są w DTR-kach, czy kartach katalogowych, które dołącza się do etykiet energetycznych. Poszczególne dane można także znaleźć w instrukcjach instalacji. 

Pompa ciepła — optymalna wydajność grzewcza 

Zastanawiasz się optymalną wydajnością grzewczą pompy ciepła. Jaka powinna być? Parametr ten wyznacza się na podstawie zapotrzebowania na ciepło budynku, w którym ma znaleźć się urządzenie. Jeżeli nie znasz tej wartości, zwróć się do producenta lub instalatora, który na podstawie projektu budowlanego/geologicznego/wykonawczego lub własnych wyliczeń OZC wyznaczy wartość wspomnianego parametru. 

Współczynnik sprawności pompy ciepła 

Szukając najlepszych rozwiązań warto mieć na uwadze, że współczynnik sprawności pompy ciepła ma duży wpływ na ilość zużywanej przez urządzenie energii elektrycznej. Oznacza to także, że jest bezpośrednio powiązany z wysokością rachunków za ogrzewanie. Dobrze jest wybierając urządzenie rzetelnie przeanalizować COP lub SCOP wybranych pomp ciepła. Wartość tę należy porównywać wg tych samych norm i tych samych warunków pracy dla różnych pomp ciepła, np. jednakowa temperatura górnego i dolnego źródła czy SCOP dla tej samej strefy klimatycznej. 

Jeżeli użytkownikowi zależy na tym, aby wybrana pompa ciepła nie tylko ogrzewała pomieszczenia, ale także produkowała ciepłą wodę użytkową oraz bez problemu współpracowała z systemem grzejnikowym, parametrem, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę, jest maksymalna temperatura zasilania, jaką jest w stanie osiągnąć wybrane urządzenie. Użytkownicy, którym zależy, aby to gruntowe pompy ciepła znalazły się w ich domu, muszą wiedzieć, że większość urządzeń w tym segmencie osiąga 65°C, jeśli chodzi o zasilanie systemu grzewczego, co eksperci uważają za wystarczające. Natomiast najlepsze powietrzne pompy ciepła to takie, które osiągają najwyższą temperaturę zimą, kiedy temperatura powietrza może spaść nawet do -25°C. 

Dobra pompa ciepła a ilość czynnika chłodniczego 

Przyglądając się obowiązującym przepisom o tzw. F-gazach (ustawa z dnia 15 maja 2015 roku Dz.U. 2015 poz. 881), nie sposób przejść obojętnie obok ilości czynnika chłodniczego, który zawarty jest w pompie ciepła. Parametr ten należy do tzw. gazów cieplarnianych. Obecnie najlepszym rozwiązaniem będzie pompa ciepła, która zawiera mniej niż 3 kg czynnika chłodniczego lub mniej niż 5t ekwiwalentu CO2. Decydując się na takie urządzenie użytkownik nie będzie musiał dostosowywać kubatury pomieszczenia, ani wykonywać specjalistycznych przeglądów, w tym także rejestracji urządzeń, które zawierają F-gazy w ilości powyżej 3 kg, która przypada na jeden moduł chłodniczy. 

Emisja hałasu 

Emisja hałasu to czynnik, który determinuje komfort użytkowania pompy ciepła. Jego wartość podawana jest przez producentów na etykietach energetycznych urządzenia. Im mniejsza wartość poziomu natężenia hałasu, tym pompa ciepła pracuje ciszej. Obecnie najlepsze na rynku gruntowe pompy ciepła osiągają nawet 21 dB wg normy EN 11203 (odległość - 1 metr), co oznacza, że nie słychać urządzenia podczas pracy. Szczególną uwagę na emisję hałasu należy zwrócić przy powietrznych pompach ciepła, które stoją na zewnątrz budynku, a tym samym mają wpływ na otoczenie. 

 

Które funkcje pompy ciepła powinny być ważne dla użytkownika? 

Zanim użytkownik wybierze pompę ciepła, powinien dokładnie przeanalizować swoje potrzeby. Dzięki temu będzie w stanie określić funkcje i wyposażenie, jakie potrzebne będzie, aby pompa ciepła realizowała założony plan. 

Jednym z przykładów może tu być zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową (c.w.u.) - od tego zależy, czy trzeba będzie wybrać pompę ciepła ze zintegrowanym zbiornikiem na ciepłą wodę, czy bez niego. Jeżeli zapotrzebowanie nie jest duże, można wybrać kompaktową pompę ciepła, np. NIBE SPLIT, którą producent wyposażył we wbudowany zasobnik wody. Jeśli zapotrzebowanie jest większe, wówczas warto wybrać urządzenie z osobnym zasobnikiem, którego pojemność wynosi około 300 l. 

Maksymalny komfort użytkowania pompy ciepła zapewni także odpowiednie sterowanie urządzeniem. Dostępność np. programowania czasowego pracy pompy ciepła, trybu urlopowego, czy zwiększonej wydajności c.w.u. pozwoli nie tylko na wygodną obsługę, ale również na zwiększenie efektywności ekonomicznej układu. 

Instalatorzy powinni natomiast zwrócić uwagę na łatwy dostęp do poszczególnych komponentów, który ułatwi im serwis, prostotę montażu, a także możliwość zdalnego monitorowania pracy urządzenia. 

Podsumowanie 

Choć cena a dokładniej koszt montażu pompy ciepła to jeden z najczęściej branych pod uwagę determinantów zakupu, warto mieć na uwadze, że powinno się go brać pod uwagę po przeanalizowaniu wyżej wymienionych aspektów. Warto pamiętać o tym, że dzięki dobrze dobranym parametrom technicznym, a także wyposażeniu pompy ciepła, można mieć pewność, że nawet jeśli będzie droższa, nie tylko posłuży dłużej, ale także koszt jej zakupu i instalacji szybko się zwróci. Chcesz dowiedzieć się więcej, specjaliści, których zatrudnia każda hurtownia instalacyjna GIK z pewnością Ci pomogą. 

 

Przeczytaj także: 

 

Autor: Aneta Wojtczak 

Sprawdź bogatą ofertę grzejników na ik.pl! 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!