Ekologiczne systemy grzewcze - co to takiego?
Dodano 03.03.2023
Obecnie rynek grzewczy oferuje różne możliwości dostarczania ciepła w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej. Od wielu lat w Polsce użytkowane są kotły na paliwa stałe. Obecnie jednak coraz więcej osób decyduje się na modele, które zasilane są ekonomicznymi i ekologicznymi paliwami, jak np. pellet drzewny. Czy jest to jedyne rozwiązanie pozwalające chronić środowisko naturalne? Oczywiście, że nie. Wybierając rodzaj instalacji, warto poznać wszystkie ekologiczne systemy grzewcze dostępne na rynku. Czym są i jakie urządzenia grzewcze wchodzą w ich skład? Podpowiadamy w dzisiejszym wpisie!
Z artykułu dowiesz się:
- Czym można ogrzewać dom?
- Na które ekologiczne systemy grzewcze warto postawić?
- Dlaczego warto wybrać pompę ciepła?
- Jak działa powietrzna pompa ciepła?
- Dlaczego warto wybrać powietrzną pompę ciepła?
- Czy połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką to dobre rozwiązanie?
- Dlaczego połączenie pompy ciepła i ogrzewania podłogowego ma sens?
Czym można ogrzewać dom?
Ekologiczne systemy grzewcze, które dodatkowo są oszczędne, to rozwiązania, którymi coraz bardziej interesują się Polacy. Obecnie trendy związane z ochroną środowiska i ekologią zaglądają do wielu obszarów życia codziennego. Na wyciągnięcie ręki mamy nie tylko ekologiczne opakowania, czy materiały budowlane, ale również sposoby przemieszczania się oraz ogrzewanie. Nic zatem dziwnego, że podczas budowy domu wielu właścicieli rozgląda się za oszczędnym systemem grzewczym, które dodatkowo będzie przyjazny dla środowiska naturalnego. Szukają alternatyw, które będą w stanie zastąpić dotychczasowe, tradycyjne źródła ciepła. Co więcej, ważny jest także termin zwrotu takiej inwestycji.
Producenci najnowszych technologii, które są obecnie dostępne na rynku, dokładają wszelkich starań, aby ogrzewanie domu szło w kierunku energooszczędności i ekologii. Ekologiczne instalacje grzewcze opierają się obecnie na alternatywnych źródłach energii, czyli takich, które mogą się samodzielnie regenerować. Mowa o powietrzu, wodzie, gruncie i słońcu.
Na które ekologiczne systemy grzewcze warto postawić?
Ekologiczne systemy grzewcze wykorzystywane w domach i mieszkaniach, które obecnie dostępne są na rynku, oparto o:
- kotły kondensacyjne;
- kotły wykorzystujące biomasę;
- kotły na ekogroszek;
- kolektory słoneczne;
- fotowoltaikę;
- pompy ciepła;
- budownictwo pasywne połączone z rekuperatorem.
Zastanawiasz się, który ekologiczny system grzewczy sprawdzi się w Twoim domu? Poniżej opowiemy o jednym z nich — pompach ciepła powietrze-woda.
Dlaczego warto wybrać pompę ciepła?
Pompy ciepła są obecnie jednym z najpopularniejszych ekologicznych sposobów ogrzewania domu. To alternatywne dla tradycyjnych urządzeń grzewczych rozwiązanie można zastosować zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach. Zwolenników pomp ciepła przybywa w każdym sezonie grzewczym.
Ekologiczne systemy grzewcze oparte na pracy pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ urządzenie do wytworzenia ciepła wykorzystuje odnawialne źródła energii — wodę, powietrze lub grunt. Nie ma mowy o procesie spalania i pojawienia się zanieczyszczeń, co oznacza, że można chronić środowisko naturalne przed degradacją.
Jak działa powietrzna pompa ciepła?
Powietrzne pompy ciepła typu powietrze-woda odbierają energię cieplną z powietrza atmosferycznego, żeby następnie wymusić przepływ ciepła przeciwny do naturalnego. Pozyskana energia cieplna przekazywana jest do medium grzewczego budynku (w tym przypadku wodzie), które ogrzewa nie tylko wnętrza, ale także ciepłą wodę użytkową. Cały proces jest możliwy dzięki czynnikowi chłodniczemu oraz jego odpowiedniemu sprężeniu.
Technologię pracy pompy ciepła można porównać do "odwróconego" mechanizmu działania lodówki. Chłodziarka odbiera ciepło żywności i oddaje je do otoczenia. Pompa ciepła działa na odwrót — pozyskuje ciepło z zewnątrz i przekazuje je do medium grzewczego budynku.
Pompy ciepła powietrze-woda może czerpać ciepło z otoczenia i działać prawidłowo, nawet jeśli temperatura na zewnątrz wynosi -25°C.
Dlaczego warto wybrać powietrzną pompę ciepła?
Pompy ciepła są ekologiczną i nowoczesną formą ogrzewania, dzięki której użytkownicy mogą cieszyć się komfortem cieplnym, dodatkowymi oszczędnościami oraz możliwością ochrony środowiska. Do najważniejszych atutów pompy ciepła należą:
- możliwość wykorzystania odnawialnych źródeł energii — dzięki czemu energia cieplna jest prawie darmowa;
- oszczędności — instalacja szybko się zwraca, dzięki czemu właściciel budynku może cieszyć się niskimi kosztami eksploatacji przez wiele lat;
- czysta energia — pompa ciepła wytwarza ciepło, które nie generuje żadnych zanieczyszczeń. Użytkownik nie musi zatem martwić się o utylizację pozostałości po spalaniu, w postaci np. popiołu;
- estetyka całej instalacji — pompy ciepła to urządzenia, które zarówno w domu, jak i w ogrodzie wyglądają elegancko;
- cicha praca, która sprawia, że pompy ciepła nie przeszkadzają użytkownikom i sąsiadom.
Czy połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką to dobre rozwiązanie?
Jednym z najważniejszych zalet zasilanych energią elektryczną pomp ciepła, jest możliwość podłączenia ich do instalacji fotowoltaicznej. Pozwala to na tanie i ekologiczne pozyskanie i wykorzystanie energii elektrycznej, która pochodzi z promieni słonecznych. Decydując się na takie rozwiązanie, można mieć pewność, że oszczędny system grzewczy będzie nie tylko bardziej wydajny, ale także ekologiczny.
Dlaczego połączenie pompy ciepła i ogrzewania podłogowego ma sens?
Projektując swój dom, warto rozważyć ekologiczne systemy grzewcze, które oparte są na połączeniu pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym. Takie rozwiązanie pozwoli uzyskać jeszcze większy komfort cieplny oraz jeszcze bardziej obniżyć koszty ogrzewania. Warto pamiętać o tym, że pompy ciepła są najbardziej wydajne, jeśli pracują z niskotemperaturowym ogrzewaniem. A właśnie takim jest ogrzewanie płaszczyznowe, do którego należy podłogówka.
Ekologiczne systemy grzewcze — podsumowanie
Każdy, kto właśnie buduje lub remontuje dom, powinien zastanowić się, jaki ekologiczny system grzewczy wybrać, aby móc chronić środowisko naturalne i jednocześnie zaoszczędzić. Jeśli nie wiesz, która instalacja będzie dla Ciebie najlepsza, skontaktuj się ze specjalistami hurtowni instalacyjnych Grupy Instal-Konsorcjum, którzy nie tylko opowiedzą, czym są np. gruntowe pompy ciepła i kiedy warto je wybrać, ale także pomogą wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb budynku i użytkowników.
Autor: Aneta Wojtczak
Przeczytaj także:
Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK