Produkty

Hybrydowe ogrzewanie domu i wody – czy to dobre rozwiązanie?

Dodano 27.12.2022

Ogrzewanie hybrydowe pozwala na uzyskanie optymalnych wyników grzewczych, dzięki połączeniu funkcjonalności ekologicznych i tradycyjnych metod w ramach jednego systemu. Jest to także doskonały wybór dla posiadaczy domów wyposażonych w piece kondensacyjne, którzy chcą dodatkowo obniżyć rachunki przy pomocy nowoczesnej pompy ciepła Vaillant. W dzisiejszym artykule dowiesz się, czy jest to dobre rozwiązanie i jak ono działa.

Z artykułu dowiesz się:


  1. Jak działa hybrydowe ogrzewanie domu?
  2. Jakie urządzenia wybrać do hybrydowego ogrzewania domu?
  3. Kiedy warto wybrać hybrydowe ogrzewanie domu?
  4. Jakie są największe zalety ogrzewania hybrydowego?

Zobacz inne nasze PORADY 

Jak działa hybrydowe ogrzewanie domu?

Ogrzewanie hybrydowe jest systemem, który wykorzystuje co najmniej dwa rodzaje paliwa i energii lub dwa urządzenia grzewcze, pracujące naprzemiennie w zależności od zapotrzebowania domowników oraz warunków atmosferycznych. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest połączenie tradycyjnych pieców na paliwa stałe, np. gazowych pieców kondensacyjnych z pompami ciepła Vaillant. Integralną częścią obiegu stają się automatyczne metody sterowania, które dodatkowo zwiększają efektywność pracy instalacji. W ten sposób zoptymalizowane zostają nie tylko parametry termiczne, ale także koszty eksploatacji.

W zależności od preferencji możesz dodać szereg informacji, które zostaną uwzględnione przez system. Dodatkowe wprowadzenie danych dotyczących ceny paliwa oraz energii elektrycznej pozwoli na zastosowanie najbardziej ekonomicznego w danej chwili rozwiązania. W ten sposób umożliwia znaczne zredukowanie kosztów ponoszonych na ogrzewanie domu oraz wody użytkowej. Ponadto system stara się wybierać bardziej energooszczędne metody, dzięki czemu pozostaje ekologiczny. Dla maksymalnych oszczędności można go dodatkowo połączyć z panelami słonecznymi.

Jakie urządzenia wybrać do hybrydowego ogrzewania domu?

W przypadku nowych inwestycji możesz wybrać połączenie dwóch nowoczesnych i ekologicznych technologii. Gazowy piec kondensacyjny odznacza się wyjątkową efektywnością, dzięki dodatkowemu pozyskiwaniu energii z pary wodnej powstającej w trakcie spalania. Urządzenia charakteryzują się zatem wysoką sprawnością, sięgającą nawet 109%. Możesz je wybrać, jeśli zależy Ci na tradycyjnej metodzie ogrzewania paliwem stałym, ale jednocześnie chcesz uniknąć problematycznej konserwacji. Użytkowanie kotła kondensacyjnego nie wiąże się bowiem z koniecznością składowania opału oraz generowaniem odpadów stałych. Piece są przy tym ciche i wyjątkowo proste w codziennej obsłudze.

Najczęściej praca tradycyjnego kotła zostaje wzbogacona nowoczesnymi hybrydowymi pompami ciepła, które znacznie podnoszą efektywność całego systemu. Pompa ciepła powietrze-woda Vaillant sprawdzi się w każdym domu, niezależnie od wielkości działki. Dodatkowo charakteryzuje się prostym montażem. W przeciwieństwie do pomp gruntowych nie wymaga przeprowadzania prac ziemnych. Możesz ją wybrać, jeśli zależy Ci na maksymalnej efektywności, jej klasa wynosi bowiem A++ lub A+++ (w trybie grzewczym).

Projektując instalację, nie zapomnij o automatycznych sterownikach. Najbardziej kompleksowe są nowoczesne systemowe regulatory pogodowe, które z jednej strony monitorują temperaturę w domu, zapewniając komfort termiczny, z drugiej pozwalają na zachowanie odpowiedniego poziomu energooszczędności. Wybór najtańszego i najbardziej skutecznego w danej chwili rozwiązania znacznie zmniejsza codzienne koszty eksploatacji.

 

Kiedy warto wybrać hybrydowe ogrzewanie domu?

Po hybrydowe ogrzewanie domu możesz sięgnąć niezależnie od tego, czy dopiero budujesz nowy dom, czy planujesz termomodernizację starego obiektu. Jeśli posiadasz sprawnie działający piec na paliwo płynne, gaz płynny lub olej opałowy, możesz z powodzeniem zintegrować istniejący system z nowoczesną powietrzną pompą ciepła. Takie rozwiązanie nie tylko pozwoli na znaczne zmniejszenie kosztów produkcji ciepła, ale także przyczyni się do znacznego zmniejszenia generowania spalin i zanieczyszczeń.

Warto przy tym zauważyć, iż masz możliwość późniejszego wyboru sposobu pracy urządzeń. Piec i pompa mogą pracować w trybie:

·      biwalentnym równoległym, kiedy kocioł wspomaga pracę pompy,

·      biwalentnym alternatywnym, gdy pracują naprzemiennie.

Odpowiednie ustawienie instalacji przyczynia się do zwiększenia żywotności urządzeń. Dodatkowo system z powodzeniem zastąpi tradycyjny klimatyzator. Dzięki wykorzystywaniu odwróconego działania pompy umożliwia bowiem skuteczne ochładzanie latem. Pasywne chłodzenie nie wykorzystuje przy tym sprężarki, znacznie zmniejszając koszty eksploatacji.

Ogrzewanie hybrydowe – największe zalety

Do największych zalet ogrzewania hybrydowego należy znaczne obniżenie kosztów produkcji ciepła oraz zmniejszenie ilości generowanych zanieczyszczeń. Dodatkowo pompa ciepła powietrze-woda odznacza się relatywnie niską ceną, przez co poniesiona inwestycja bardzo szybko się zwróci. Ponadto pozwala na optymalne wybieranie najbardziej skutecznej metody grzewczej w zależności od zmieniających się potrzeb domowników oraz warunków atmosferycznych.

Możliwość chłodzenia pasywnego i aktywnego pozwoli Ci zrezygnować z zakupu klimatyzatora. System hybrydowy maksymalnie zabezpiecza w przypadku awarii jednego z urządzeń. Co więcej, chroni mieszkańców przed drastycznym wzrostem ceny konkretnego paliwa. W ten sposób zyskujesz pewność, iż niezależnie od sytuacji gospodarczej i społecznej, Twoje zapotrzebowanie na energię zostanie zaspokojone. 

 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska 

 

 

Przeczytaj także: 

 

 

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK