Gdzie kupić rekuperator?
Dodano 30.10.2021
System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła staje się coraz bardziej popularną formą dostarczania do pomieszczeń mieszkalnych świeżego powietrza. Niesie on za sobą szereg korzyści niewspółmiernych w porównaniu z tradycyjnym (grawitacyjnym) systemem wentylowania przestrzeni domowych. Obecnie rynek jest dość mocno nasycony różnego rodzaju ofertami związanymi z rekuperatorami. Gdzie zatem go najlepiej kupić? Być może artykuł pomoże znaleźć opcję dobrą i dla Ciebie.
Z artykułu dowiesz się:
- po co nam rekuperacja i jak działa
- jak zbudowany jest rekuperator oraz jakie rodzaje wymienników występują w nich najczęściej
- od czego zacząć poszukiwania rekuperatora
- gdzie najlepiej zakupić system rekuperacji
Po co nam rekuperacja i jak działa?
Rekuperacja jest nowoczesnym sposobem wentylacji pomieszczeń w budynku. Zasada działania tego systemu opiera się na dostarczaniu do pomieszczeń świeżego powietrza wolnego od dwutlenku węgla i zanieczyszczeń oraz jego wymianie na powietrze z zewnątrz, które przechodząc przez filtry, zostaje oczyszczone. Wszystko to ma miejsce z jednoczesnym odzyskiem energii z powietrza wypuszczanego na zewnątrz, które jest przekazywane do powietrza dostającego się do domu. Dzięki temu zjawisku możemy oddychać czystym powietrzem, a jednocześnie mamy świadomość postępowania w sposób energooszczędny.
Jak zbudowany jest rekuperator oraz jakie rodzaje wymienników występują w nich najczęściej?
Rekuperator zbudowany jest z czterech króćców przyłączeniowych, do których połączone są kanały wentylacyjne. Kanał, którym doprowadzane jest zimne powietrze z zewnątrz, nazywa się czerpnią. Drugi kanał to wyrzutnia, za pomocą której odprowadzane jest zanieczyszczone powietrze z rekuperatora na zewnątrz. Kolejny kanał – nawiew do pomieszczeń – to ten, przez który oddawane jest do wnętrza powietrze przefiltrowane i nagrzane. Natomiast czwarty kanał zapewnia wyciąg z pomieszczeń, czyli odprowadza powietrze z pomieszczeń do rekuperatora. Sercem rekuperatora jest wymiennik. Do podstawowych rodzajów wymienników należą następujące:
- Wymiennik krzyżowy – zbudowany jest z metalowych lub plastikowych paneli przylegających do siebie, pomiędzy którymi są małe szczeliny. Przez połowę z nich płynie powietrze ciepłe, a druga połowę zajmują zimne masy powietrza. Przepływ obu tych mas następuje prostopadle w stosunku do siebie. Ich sprawność waha się w granicach od około 50-60%.
- Wymiennik przeciwprądowy – tworzą go liczne, przylegające do siebie wąskie kanaliki, które w stosunku do siebie są równoległe. Ciepłe i zimne powietrze płynie w nich naprzemiennie w przeciwnym kierunku. Ich wydajność z kolei jest o wiele wyższa od poprzednika i wynosi ok. 80-90%. W niektórych może sięgać nawet 96%.
- Wymiennik entalpiczny – rekuperator z tego rodzaju wymiennikiem dodatkowo przekazuje wilgoć z powietrza usuwanego z budynku (odzysk wilgoci z pomieszczeń). Dzięki temu uzyskujemy dostęp do większej względnej wilgoci w pomieszczeniu, co wpływa na większy komfort klimatyczny zimą, gdy ogrzewane powietrze jest z reguły znacznie bardziej suche.
Od czego zacząć poszukiwania rekuperatora?
Decydując się na zakup rekuperatora, powinniśmy w pierwszej kolejności zatroszczyć się o projekt instalacji wentylacyjnej w naszym domu. System wentylacji bowiem stanowi część naszej dotychczasowej konstrukcji i jego montaż wymaga solidnego rozplanowania poszczególnych elementów instalacji złożonej z rur, złączek, kratek nawiewnych i wywiewnych, a niekiedy dodatkowo tłumików dźwięku i innych urządzeń. Trzeba też wziąć pod uwagę, iż w zależności od pomieszczenia występuje odmienne zapotrzebowanie na świeże powietrze. Specjalista zaś z tej branży zapoznaje się parametrami takimi jak ilość wymienianego powietrza oraz oporami przepływu w systemie.
Gdzie najlepiej zakupić system rekuperacji?
Oferta systemów rekuperacji i ich elementów składowych jest obecnie bardzo szeroka i nieustannie wzrasta. Można je zakupić również na popularnych portalach aukcyjnych, takich jak Allegro czy OLX. Dużo jest też firm oferujących te produkty zarówno za pośrednictwem Internetu, jak i bezpośrednio u producenta.
System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest ważnym przedsięwzięciem biznesowym zarówno w kontekście budżetu firmowego, jak i domowego. Dlatego decyzja o tym, gdzie zakupić tego rodzaju instalację może okazać się kluczową dla właściwego funkcjonowania systemu – warto zatrudnić w tym celu profesjonalistów. Elektryk czy hydraulik nie są w większości przypadków najlepszym rozwiązaniem. Warto wybrać w tym celu profesjonalną firmę, która zajmie się instalacją i uczyni to w sposób kompleksowy. W ramach tych czynności zaś mieści się:
- wykonanie projektu;
- pomoc w doborze odpowiednich kanałów i urządzenia;
- montaż instalacji;
- serwis systemu w terminie późniejszym.
Pozwoli nam to uniknąć najczęstszych błędów, którymi mogą być: montaż rekuperacji bez wykonania projektu (dobór odpowiedniej mocy urządzeń, średnicy kanałów, regulacja rekuperatora itd.), brak izolacji na kanałach, czego skutkiem może być nieefektywne funkcjonowanie systemu i w końcu nieodpowiedni dobór średnicy kanałów, która w konsekwencji pracuje za głośno i wpływa to negatywnie na komfort użytkowników. Dlatego właśnie warto zlecić proces zakładania rekuperacji ekspertom z tej branży, którzy dysponują wiedzą, doświadczeniem i zmierzyli się z wieloma sytuacjami i problemami, które mogą pojawić się „po drodze”. Ponieważ zakup rekuperatora jest skomplikowanym procesem, z pewnością dobrze jest móc liczyć na zaufanego partnera w tej kwestii. Wsparcie na każdym etapie tego rodzaju zakupu oferuje właśnie Hurtownia instalacyjna Instal-Konsorcjum, która dysponuje wieloletnią doświadczeniem w tej materii. Z chęcią dzieli się wiedzą swoich doradców oraz pomaga w doborze odpowiednich elementów i urządzeń.
Niskie rachunki za ogrzewanie? Jakie rozwiązanie jest najlepsze?
Zainteresowany rekuperatorami od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na ik.pl:
Oferta rekuperatorów na ik.pl
Autor: Małgorzata Buchkovska