Produkty

Niskie rachunki za ogrzewanie? Pompa ciepła i rekuperacja to najlepsze rozwiązanie

Zależy Ci na tym, aby jak najbardziej obniżyć koszty ogrzewania w swoim domu, więc zastanawiasz się nad tzw. ogrzewaniem hybrydowym? Takie rozwiązanie jest jak najbardziej możliwe, w przypadku połączenia pompy ciepła wraz z rekuperacją. Wiele osób, które stoją przed podjęciem decyzji odnośnie ogrzewania, nie wie jednak, czy takie połączenie się opłaca i jakie są w ogóle koszty z tym związane. Odpowiedzi na te pytania umieszczone zostały w poniższym artykule.

Z artykułu dowiesz się:


 1. na jakiej zasadzie współpracuje pompa ciepła wraz z rekuperacją
 2. dlaczego warto łączyć rekuperację z pompą ciepła
 3. na jaką pompę ciepła i rekuperator się zdecydować
 4. jaki jest koszt pompy ciepła i rekuperatora
 5. czy warto montować rekuperator i pompę ciepła

Na jakiej zasadzie współpracuje pompa ciepła wraz z rekuperacją?

 

Badając miejsca, przez które ucieka największa ilość ciepłego powietrza z budynków, okazuje się, że są to kanały wentylacyjne, generujące nawet do 50% strat ciepła. Dlatego też wiele osób, które chcą zapobiec temu przykremu zjawisku, stawia na centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła, ponieważ pozwalają one na wykorzystanie ciepła, wywiewanego powietrza, do ogrzania strumienia nawiewanego. Najefektywniejszym rozwiązaniem jest zamontowanie pompy ciepła z rekuperatorem, które może być wykorzystane nie tylko w przypadku nowych systemów grzewczych, ale również i tych już istniejących. Dlaczego warto zastanowić się nad tym pomysłem? Ponieważ wówczas oba strumienie powietrza – nawiewany i wywiewany, nie stykają się ze sobą, gdyż prowadzone są oddzielnymi kanałami. Do budynku dostaje się więc tylko świeże powietrze, które latem może być ochładzane, a zimą ogrzane. Należy jednak pamiętać, że sama rekuperacja nie jest w stanie działać jako samodzielne urządzenie grzewcze, dlatego warto ją połączyć również z innym systemem, dzięki któremu dom stanie się energooszczędny. Z drugiej strony należy wziąć pod uwagę fakt, że nie każdy system grzewczy, będzie doskonały dla danego systemu wentylacyjnego.

 

Dlaczego warto łączyć rekuperację z pompą ciepła? 

W nowoczesnych budynkach jako źródło ogrzewania, najlepiej sprawdzają się pompy ciepła. Chodzi tu głównie o to, że jest to ekonomiczne rozwiązanie ze względu na fakt, że ogrzewanie, dzięki pompie ciepła jest opcją najtańszą, a łącząc ją z rekuperacją, można liczyć na jeszcze większe oszczędności na ogrzewaniu. W końcu rekuperator ma konkretne zadanie – ograniczyć ucieczkę ciepłego powietrza z budynku, co zmniejsza straty cieplne. Połączenie rekuperatora z pompą ciepła, pozwala na obniżenie rachunków nawet o ⅓. Nie można zapominać również o tym, że takie rozwiązanie pozwala także na chłodzenie wnętrza budynku latem. Pompa ciepła może być wykorzystana jako źródło chłodu do zasilenia chłodnicy rekuperatora, co sprawia, że mamy zapewnioną klimatyzację pomieszczeń, podczas upalnych dni. 

 

Dodatkowe zalety wynikające z montażu rekuperacji wraz z pompą ciepła:

 • brak konieczności fizycznej obsługi urządzeń, co z kolei przekłada się na niskie koszty ich serwisowania, 
 • oszczędna i efektywna wentylacja pomieszczeń, 
 • dbałość o środowisko naturalne,
 • oszczędność czasu,
 • powietrze zyskuje nową jakość – jest czyste, pozbawione dwutlenku węgla, kurzu, zarazków i pyłków,
 • brak przykrych zapachów uwalniających się w kuchni czy łazience,
 • możliwość jonizowania powietrza,
 • idealne warunki do życia dla alergików, seniorów i dzieci, 
 • skuteczność i energooszczędność przez cały rok.

Na jaką pompę ciepła i rekuperator się zdecydować?

Najlepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w pompę ciepła i rekuperator od tego samego producenta. Warto wybrać rekuperator, którego sterowanie odbywa się z poziomu pompy ciepła. Dzięki temu zapewniasz swoim pomieszczeniom wentylację z odzyskiem ciepła, produkcję c.w.u, chłodzenie i ogrzewanie. 

 

Jaki jest koszt pompy ciepła i rekuperatora?

Tak naprawdę ciężko jest jednoznacznie określić cenę za rekuperację i pompę ciepła, ponieważ wszystko zależy od danego modelu i sposobu montażu. Do najtańszych pomp należą modele powietrzne, a do najdroższych gruntowe. Najczęściej koszt montażu pompy powietrznej kształtuje się w okolicach kilku tysięcy złotych już z montażem. Natomiast koszt pompy gruntowej oscyluje w granicach 25 tys. złotych, ale do tego należy doliczyć jeszcze odwiert i montaż. Instalacja wymaga też corocznego przeglądu i w tym przypadku należy nastawić się na koszt od 400 do 700 zł. 

Taka sama sytuacja tyczy się rekuperatorów, które również posiadają różne ceny, ze względu na model. Proste urządzenia to koszt rzędu kilku tysięcy złotych, natomiast droższe kosztują nawet kilkanaście tysięcy. Do tego należy doliczyć montaż, dodatkowe urządzenia np. sterowniki i materiały pomocnicze np. rozdzielacze czy kształtki. Dla domu o metrażu 150 m2, będzie to koszt około 25 tys. złotych. Dodatkowe koszty to wymiana filtrów i pobór prądu, co rocznie wynosi około 350 zł. do tego dochodzi serwis co trzy lata – około 350 zł. 

To prawda, że początkowo koszty te mogą skutecznie odstraszać. Jednakże przeliczając aktualne rachunki za ogrzewanie, można śmiało zauważyć, że taka inwestycja może się zwrócić już po kilkunastu latach. Jeżeli jeszcze dodatkowo, system ogrzewania będzie zarządzany w inteligentny sposób, np. poprzez ustawienie różnych temperatur w ciągu dnia i godzin pracy pompy, wówczas rachunki za ogrzewanie będą jeszcze niższe. Niektóre osoby inwestują dodatkowo również w panele fotowoltaiczne, ale to jest wątek na inny artykuł!

 

Czy warto montować rekuperator i pompę ciepła

Rok 2021 zapoczątkował zmiany w prawie unijnym, które mówi o tym, że wszystkie domy znajdujące się na terenie Unii Europejskiej, będą musiały spełnić wymogi budownictwa energooszczędnego. Prawda jest taka, że nowe standardy będą mogły zostać spełnione, tylko i wyłącznie wtedy, kiedy w domach zostaną zamontowane ekologiczne instalacje wraz z centralą wentylacyjną z odzyskiem ciepła. W niedalekiej przyszłości może więc być tak, że montaż rekuperatora z pompą ciepła nie będzie już tylko “luksusem”, ale koniecznością. 

 

 

Dlaczego warto mieć rekuperator?

Jaki rekuperator jest najlepszy dla alergikow?

 

Zainteresowany rekuperatorami od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na ik.pl:

Oferta rekuperatorów na ik.pl

 

Autor: Małgorzata Buchkovska