Produkty

Gdzie zamontować pompę ciepła?

Dodano 04.08.2022

Urządzenie, jakim jest pompa ciepła, nie posiada w instrukcji konkretnych wskazówek dotycząch miejsca montażu. Ważne jest jednak pomieszczenie, w którym pompa ciepła będzie zamontowana. Wybierając miejsce montażu pompy użytkownik powinien wziąć pod uwagę jej rodzaj, wielkość i generowany przez nią hałas. Nie można również zapominać o tym, aby pompa ciepła była zamontowana w taki sposób, by w razie awarii, był do niej swobodny dostęp. Jakie miejsce w budynku jest więc najlepsze pod kątem jej instalacji?

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. Gdzie zamontować powietrzną pompę ciepła?
  2. Lepsza pompa powietrzna monoblok czy split?
  3. Na co jeszcze zwrócić uwagę, podczas wyboru najlepszego miejsca do instalacji powietrznej pompy ciepła?
  4. Czy pompa ciepła może być w piwnicy?
  5. Pompa ciepła od południa czy północy?

Zobacz inne nasze PORADY 


Urządzenia, które do ogrzewania wykorzystują paliwa stałe lub płynne, muszą być instalowane w określonych pomieszczeniach. Określają je przepisy budowlane. Głównie chodzi o umiejscowienie przewodu dymowego lub spalinowego. To samo tyczy się przewodu wentylacyjnego. Nie należy pomijać również minimalnej kubatury. Substancja pozostała po spalaniu powinna być odprowadzana na zewnątrz pomieszczenia, dlatego też do instalacji tradycyjnego kotła potrzebne jest specjalnie wydzielone pomieszczenie. Jeżeli dom ogrzewany jest pompą ciepła, takie ograniczenia znikają.

 

Pompa ciepła powietrzna – gdzie zamontować?

 

Powietrzna pompa ciepła może być zamontowana w dwojaki sposób:

  • Wewnątrz budynku – dotyczy to powietrznych pomp ciepła typu monoblok, które swoją wielkością i kształtem przypominają klasyczną lodówkę. Nie zabierają więc wiele miejsca i mogą być zainstalowane gdziekolwiek. Bardzo kompaktowe modele tyczą się tych urządzeń , które współpracują tylko z ogrzewaniem płaszczyznowym, czyli np. podłogówką. Jeżeli jednak pompa ciepła monoblok miałaby pracować z grzejnikami, wówczas trzeba będzie zapewnić dodatkowe miejsce na następne komponenty m.in. zbiornik buforowy i osobną pompę obiegową.
  • Na zewnątrz budynku – na zewnątrz budynku montowane są powietrzne pompy ciepła typu split. Możliwe jest to dzięki specjalnej obudowie, która jest całkowicie odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne. Jednostka zewnętrzna najczęściej montowana jest na ścianie budynku. Jeżeli nie ma takiej możliwości pompa ciepła może być umieszczona od budynku najdalej do 1,5 metra (dokładna odległość jest wyliczana przez producentów urządzenia). Chodzi o to, aby powietrzna pompa ciepła miała możliwość pobrania powietrza, które jest niezbędne dla jej prawidłowego funkcjonowania. Należy pamiętać, że wyrzutnia nie może być skierowana na ścianę budynku, ponieważ mogłaby ona zbytnio zawilgotnieć. Dodatkowo czerpnia nie powinna znajdować się w pobliżu krzewów, drzew i innych terenowych przeszkód.

 

Pompa powietrzna monoblok czy split?

 

Tak jak zostało przytoczone powyżej, powietrzna pompa ciepła split, składa się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. W tym przypadku układ chłodniczy nie jest zamknięty hermetycznie. Z racji tego, że połączenie chłodnicze wykonywane jest na miejscu, musi być przeprowadzone przez fachowca, który zabezpieczy urządzenie w taki sposób, aby czynnik ten nie mógł się przedostać do atmosfery. Żeby zachować nominalną wydajność urządzenia i wyeliminować hałas, należy przeprowadzić instalację na długości od 3 do 10 metrów. Warto również wiedzieć, że pompa ciepła typu split nie potrzebuje zabezpieczenia antyzamrożeniowego.

Powietrzne pompy ciepła monoblok posiadają hermetycznie zamknięty układ i nie dochodzi tu do żadnego podziału na jednostki. Najlepiej wybrać to urządzenie do długich instalacji, ponieważ pompy ciepła monoblok nie będą tracić na swojej wydajności. Dobrze zaizolowane rury pozwolą dobrze tłoczyć wodę, co przełoży się na większe korzyści.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę, podczas wyboru najlepszego miejsca do instalacji powietrznej pompy ciepła?

 

  • Emisja hałasupompy ciepła wyposażone są w sprężarkę, która wydaje hałas. W przypadku powietrznych pomp ciepła element ten znajduje się na zewnątrz budynku. Oprócz sprężarki, pompy ciepła posiadają również wentylatory, które są właściwie bezgłośne, ale i tak w cichych momentach można usłyszeć charakterystyczny dźwięk tych urządzeń. Poziom hałasu należy wziąć pod uwagę już na etapie projektowania domu. Wewnątrz domów emisja dźwięku nie może przekraczać 40 dB w dzień i 30 dB w nocy. W przypadku otoczenia zewnętrznego należy wziąć pod uwagę np. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 roku. Znajdują się tam informacje dotyczące dopuszczalnego poziomu hałasu w środowisku zewnętrznym.
  • Podpory – bardzo ważne jest także prawidłowy montaż jednostek zewnętrznych np. na elewacji budynku. Jeżeli będą one źle zamontowane, wówczas może dojść do przeniesienia drgań i hałasu do wnętrza obiektu. Aby do tego nie doprowadzić, warto wykorzystać solidną konstrukcję wsporczą umieszczoną na gruncie. Najczęściej powstaje ona zmetalu, prefabrykatów lub stawia się konstrukcje murowane.
  • Odprowadzanie skroplin – powietrzne pompy ciepła wytwarzają dość dużą ilość kondensatu. Należy zwrócić na to szczególną uwagę. Najlepiej skorzystać z rozwiązania, które będzie umożliwiać wsiąknięcie wody w grunt lub skorzystać z najbliższego drenażu. Nie powinno montować się jednostek zewnętrznych nad kostką brukową lub chodnikiem, ponieważ będą one wciąż mokre. W okresie zimowym może to być niebezpieczne dla przechodniów, ponieważ woda może zamarzać. Ostatecznym rozwiązaniem jest instalacja tacy ociekowej i grzałki pod jednostką zewnętrzną.

 

Czy pompa ciepła może być w piwnicy?

 

Nie ma przeciwwskazań, aby umieścić pompę ciepła w piwnicy. Należy jednak spełnić dwa warunki – zapewnić podłączenie do energii elektrycznej i dostęp do przyłącza ciepłej wody.

 

Pompa ciepła od południa czy północy?

 

Wszystko zależy od zadań, które ma spełniać pompa ciepła. Jeżeli ma odpowiadać tylko za ogrzewanie budynku, wówczas wskazane jest jej zamontowanie od strony południowej. Jeśli jednak dodatkowo ma przygotowywać ciepłą wodę użytkową, lepszym rozwiązaniem będzie jej montaż od strony północnej.

 

Interesują Cię urządzenia grzewcze pracujące w oparciu o odnawialne źródła energii? Niejedna hurtownia instalacyjna należąca do Grupy Instal-Konsorcjum przedstawia nie tylko powietrzne pompy ciepła, ale i gruntowe pompy ciepła, a także wszelkie akcesoria do pomp ciepła, które są niezbędne do prawidłowego montażu tych urządzeń.

 

Przeczytaj także: 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK

 

 

 

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl 

 

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!