Produkty

Hybrydowe pompy ciepła szansą na dekarbonizację budownictwa mieszkalnego – artykuł opublikowany w Biuletynie IK Edycja Zima 2021

Dodano 25.11.2021

Do 2030 roku w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, Unia Europejska założyła zniwelowanie gazów cieplarnianych o 55%. Cel ten ma być osiągnięty m.in. poprzez dekarbonizację budownictwa mieszkalnego, co jest możliwe, ponieważ na rynku pojawiają się coraz to nowsze technologie w zakresie urządzeń grzewczych. Pompy ciepła stają się coraz bardziej popularne, a ich wersja hybrydowa jest zdecydowanie obiecująca.

Dlaczego Polska żegna się z węglem?

Jeszcze kilka lat temu branża grzewcza opierała się w głównej mierze na węglu. Jednak w ostatnim czasie zamykanie kopalń stało się faktem i z pewnością bardzo bolesnym w szczególności dla Śląska. Wszystko przez coraz większą świadomość dotyczącą zagrożeń środowiskowych związanych z gazami cieplarnianymi. W nowoczesnych domach nie ma już miejsca na piece węglowe, ale w końcu znajdują tam swoje miejsce ekologiczne rozwiązania.

Neutralność klimatyczna w dużej mierze zależy od budownictwa, ponieważ z badań wynika, że ok. 38% światowej emisji CO2 zawiera aż 28% CO2 pochodzącego z budynków.

Na szczęście z racji tego, że rząd dopłaca do różnych innowacyjnych i ekologicznych rozwiązań grzewczych, coraz więcej Polaków decyduje się np. na pompy ciepła. Według badań Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła wszystko to może pójść w dwóch kierunkach. Pierwszy to ten, że w 2030 roku sprzedaż pomp ciepła dla domów jednorodzinnych będzie wynosić ok. 72 tys. sztuk a drugi mówi nawet o 225 tys. sztuk. Z tego wynika, że za 9 lat, co 10 dom może być wyposażony w ten rodzaj ogrzewania.

 

Dlaczego warto zdecydować się na pompę ciepła?

Pompa ciepła staje się coraz bardziej popularna ze względu na fakt, że jest właściwie bezobsługowa i ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Jej zadaniem jest nie tylko ogrzanie budynku, ale również przygotowanie ciepłej wody użytkowej. W przypadku nowoczesnych domów jej montaż jest bardzo łatwy. Problem może pojawić się natomiast w budynkach modernizowanych. W głównej mierze chodzi o wysokie koszty, a więc i małą opłacalność. Jednak w ostatnim czasie pojawiło się na rynku dobre rozwiązanie dla tego problemu.

 

Czym jest hybrydowa pompa ciepła?

Rozwiązaniem powyżej wspomnianego problemu jest hybrydowa pompa ciepła stworzona przez firmę Immergas. Opiera się ona o połączenie pompy ciepła z kotłem gazowym. Model Magis COMBO V2 jest najtańszy w eksploatacji i dodatkowo zapewnia eko możliwość na ogrzewanie budynku i przygotowanie ciepłej wody. Takie hybrydowe podejście umożliwia całkowite uniezależnienie się od dostępu do standardowych paliw i ich cen. Daje możliwość korzystania z tego źródła ciepła, które aktualnie wykazuje największą opłacalność.

Ważnym faktem jest również to, że takie hybrydowe rozwiązania mogą pozwolić w przyszłości na rozbudowanie systemu grzewczego o kolejne eko rozwiązania, np. o fotowoltaikę.

 

Immergas jako jedna z pierwszych firm z branży wprowadziła na rynek ekologiczną technologię kondensacyjną, która skutecznie wyparła tradycyjne kotły gazowe. Obecnie, dzięki hybrydowym pompom ciepła, jesteśmy gotowi na kolejną zmianę i upatrujemy w tej technologii ogromną szansę na rewolucję w zakresie ekonomicznej i ekologicznej produkcji

ogrzewania i ciepłej wody użytkowej – powiedziała Magdalena Oskiera, Dyrektor Marketingu Immergas Polska.

 

Dlaczego hybrydowa pompa ciepła jest najlepszym rozwiązaniem dla modernizowanych budynków?

System Magis COMBO V2 składa się z powietrznej pompy ciepła, w której zwarta jest woda rodzaju split i z kotła gazowego kondensacyjnego. Urządzenie to może ogrzewać i chłodzić pomieszczenia, jak i przygotowywać wodę użytkową. Jednostka wewnętrza zawiera kocioł gazowy o mocy 27 kW, który pozwala podgrzać c.w.u. i mocy 24 kW na potrzebę c.o.  Moduł hydrauliczny pompy ciepła jest połączony z kotłem gazowym w jednej obudowie. Zastosowanie czynnika R32 Magis COMBO V2 sprawia, że pompa jest przyjazna dla środowiska a jej efektywność energetyczna wynosi A+++ przy temperaturze 35 st. C. Dodatkowo pompa ta nie zabiera wiele miejsca i najlepiej sprawdza się w budynkach o podwyższonej izolacyjności termicznej, ale i w tych modernizowanych.

 

Jakie parametry pracy posiada hybrydowa pompa ciepła?

Do najważniejszych parametrów hybrydowej pompy ciepła od Immergas można zaliczyć:

  • Pracę przy temperaturze zewnętrznej sięgającej -25 st. C.
  • Temperatura czynnika zasilającego instalację może wynieść nawet 65 st. C.
  • Modulacja mocy wynosi od 30 do 100%, dzięki czemu moc pompy i kotła jest dostosowywana do aktualnych potrzeb.
  • Niskie koszty eksploatacyjne przy stabilnej pracy systemu.
  • Możliwość współpracy z instalacją PV.
  • Możliwość dofinansowania z programu „Czyste Powietrze”.

 

 

Przeczytaj także: 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl!