Produkty

Pompa ciepła a hałas

Dodano 25.02.2022

Wybierając pompę ciepła inwestorzy rzadko zastanawiają się nad tym, jak głośne dźwięki będzie wydawać podczas pracy. Warto jednak zwrócić na to uwagę, szczególnie jeśli urządzenie będzie zamontowane blisko sypialni lub pokoi dzieci. Co więcej, istnieją także sytuacje, w których od hałasu jaki powoduje pompa ciepła, będzie uzależnione spełnienie wymagań przepisów prawa, które określają maksymalny poziom hałasu. 

Rozmaite dźwięki dobiegają do naszych uszu każdego dnia. Zwykle jednak nie zastanawiamy się nad większością z nich — skąd pochodzą, do czego je porównać albo jak je opisać. Pompy ciepła emitują hałas, dlatego też warto zastanowić się nad podstawowymi zagadnieniami akustyki, które pomogą zrozumieć zależność pompy ciepła a hałasu. 

Dźwięk to nic innego jak fala akustyczna, która rozchodzi się w ośrodku sprężystym, jakim może być ciecz, ciała stałe, czy też gaz, którym jest powietrze atmosferyczne. Dźwięk to także wrażenie słuchowe, jakie wywołuje fala akustyczna. 

Przyjmuje się, że człowiek słyszy dźwięki, których częstotliwość wynosi od 16 do 20 000 Hz (czyt. Herc). Najbardziej słyszalne są dźwięki których częstotliwość wynosi 1000 Hz. 

Do najczęściej wymienianych wielkości, które określają hałas należą: 

  • poziom mocy akustycznej, który wyrażany jest w dB (czyt. decybelach); 
  • poziom ciśnienia akustycznego,, który także wyrażany jest w dB. 

Choć są podawane w takiej samej jednostce, wymienione wyżej parametry różnią się od siebie.  

 

Jak wygląda zależność między pompami ciepła a ciśnieniem akustycznym i mocą akustyczną? 

Ciśnienie akustyczne jakie wytwarza pompa ciepła, można określić jako dźwięk, który dobiega do uszu człowieka. Parametr ten określa się podczas rzeczywistych pomiarów, ponieważ jest zależny od kilku czynników, m.in.: 

  • odległości, w jakiej znajduje się źródło dźwięku; 

  • pochłaniania lub wzmacniania dźwięki przez otoczenie. 

Należy zatem powiedzieć, że poziom ciśnienia akustycznego jest wartością dźwięku, która jest zależna od odległości źródła dźwięku (w tym wypadku pompy ciepła) a którą określa się w rzeczywistych warunkach pomiarowych. Im dalej od źródła dźwięku, tym poziom ciśnienia akustycznego będzie się zmniejszał, a co za tym idzie — hałas pompy ciepła będzie mniej słyszalny. 

Kolejnym parametrem, który decyduje o tym, jak interpretować hałas z pompy ciepła jest moc akustyczna. Opisuje ona wartość dźwięku w źródle i nie jest uzależniona od warunków zewnętrznych, jakimi są odległość i otoczenie. Wartość mocy akustycznej wyznaczana jest przez producentów pomp ciepła w ściśle określonych warunkach laboratoryjnych. Dzięki temu możliwe jest porównanie urządzeń oferowanych przez różnych producentów. 

 

Jakie parametry wziąć pod uwagę wybierając pompę ciepła? 

Porównując hałas pomp ciepła, pochodzących od różnych producentów, należy opierać się jedynie na poziomie mocy akustycznej. Jeżeli zatem producent podaje jedynie wartość ciśnienia akustycznego, trzeba mieć na uwadze, że nie da ono wiarygodnego obrazu głośności, z jaką pracują wybrane gruntowe, wodne lub powietrzne pompy ciepła

Hałas powietrznych pomp ciepła, który słyszymy, w dużej mierze zależy od tego, w jakiej odległości od występowania źródła dźwięku stoimy. Istotne jest również to, w jak dużym stopniu jest on tłumiony przez otoczenie. 

Aby przeliczyć wartość mocy akustycznej na wartość ciśnienia akustycznego (czyli na to, co słyszymy) dla pomp ciepła, które znajdują się na zewnątrz budynku, można skorzystać ze wzoru: 

Lp [dB] = Lw - 10 ・lg (4πR2) 

gdzie: 

Lp — poziom ciśnienia akustycznego; 

Lw — poziom mocy akustycznej; 

R — dystans od źródła dźwięku. 

 

Co warto wiedzieć na temat obowiązujących przepisów prawa, dotyczących hałasu wydzielanego przez pompy ciepła? 

Zastanawiając się nad zależnością pompa ciepła a hałas, warto zapoznać się z przepisami prawa, które jasno określają dopuszczalne wartości hałasu, jakie mogę być emitowane do otoczenia. 

Właściciel, który chce na swojej posesji zamontować pompę ciepła zobligowany jest do zachowania na granicy swojej działki hałasu, który będzie niższy od poziomu, jaki został określony w Rozporządzeniu Ministra Środowiska, traktującym o dopuszczalnych poziomach hałasu w środowisku. 

Jeżeli chodzi o tereny, w których dominuje zabudowa jednorodzinna, poziomy dopuszczalnego hałasu kształtują się następująco: 

  • 40 dB w nocy; 
  • 50 dB w ciągu dnia. 

Właściciele pomp ciepła typu powietrze-woda, które ustawione są na zewnątrz budynku, powinni zwrócić szczególną uwagę na ograniczenie hałasu do poziomu 40 dB w nocy. Jest to także istotne przy pompach ciepła typu split. Dokładniej rzecz ujmując — inwestorzy powinni na podstawie norm hałasu dobrać odpowiednie miejsce ustawienia jednostki, która będzie instalowana na zewnątrz budynku. 

 

W jaki sposób zminimalizować hałas pracującej pompy ciepła? 

Decydując się na montaż jednostki zewnętrznej, warto mieć na uwadze, że wraz ze wzrostem liczby pionowych powierzchni, które będą znajdowały się wokół urządzenia (np. ścian budynku), będzie także wzrastał poziom ciśnienia dźwięku. Ściany będą bowiem odbijać hałas wydobywający się z pompy ciepła, co oznacza, że dźwięk będzie się nasilał. Biorąc zatem pod uwagę akustykę, najkorzystniej będzie, jeśli jednostka zewnętrzna zostanie ustawiona na otwartej przestrzeni. Niestety nie zawsze będzie to możliwe. 

Wylot powietrza pompy ciepła najlepiej skierować np. od ulicy, ponieważ z tej strony raczej nie będą zlokalizowane budynki i pomieszczenia, które będą musiały być chronione przed hałasem, czyli np. sypialnie lub pokoje dzieci.  

Chcąc stłumić hałas pochodzący z pompy ciepła, można w jej okolicy posadzić krzewy, dzięki którym stworzy się osłona akustyczna. Należy przy tym pamiętać, aby nie sadzić ich zbyt blisko, by strumień wylotu powietrza nie był niczym zakłócony. 

Podsumowanie 

Wybierając pompę ciepła warto zastanowić się nad poziomem hałasu, jaki będzie emitować. Producenci określają jasno jego wartości, dzięki czemu użytkownik może wybrać model, który będzie nie tylko wykazywał się doskonałą wydajnością i efektywnością grzewczą, ale również cichą pracą. Jeśli nie wiesz, która pompa ciepła będzie dla Ciebie najlepsza, skontaktuj się ze specjalistami z Grupy Instal-Konsorcjum. Każda hurtownia instalacyjna należąca do GIK z pewnością pomoże dobrać odpowiednie rozwiązanie. 

 

Przeczytaj także: 

 

Autor: Aneta Wojtczak 

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl! 

 

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!