Produkty

Jak dbać o kocioł grzewczy, aby służył jak najdłużej?

Dodano 25.07.2023

Kocioł centralnego ogrzewania jest jednym z najważniejszych urządzeń w każdym domu. Dzięki niemu użytkownicy mogą cieszyć się ciepłem w chłodne dni oraz ciepłą wodą użytkową przez cały rok. Żeby był bezawaryjny przez wiele lat, należy o niego prawidłowo zadbać Regularna konserwacja kotła w Twoim domu sprawi, że nie będziesz miał z nim żadnych problemów. Jak dbać o kocioł gazowy, a jak o piec na paliwa stałe? Przeczytaj nasz artykuł, a z pewnością nie będziesz miał wątpliwości.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jak dbać o kocioł CO podczas jego codziennej eksploatacji?
  2. W jaki sposób prawidłowo dbać o kocioł gazowy lub olejowy?
  3. Kiedy konserwację kotła należy powierzyć specjaliście?

serwisant robi zdjęcie przy kotle gazowym

Jak dbać o kocioł CO podczas jego codziennej eksploatacji?

Każdy kocioł CO wymaga od użytkowania dbałości i regularnej konserwacji, bez względu na to, jaki rodzaj wybrał on do ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Dbając odpowiednio o poszczególne elementy można mieć pewność, że kocioł będzie służył bez zarzutu przez wiele lat. Poniżej przedstawiamy zatem czynności, na które szczególnie należy zwrócić uwagę. Jest to odpowiedź na pytanie jak dbać o kocioł grzewczy w czasie codziennego użytkowania? Do najważniejszych czynności należą:

  • Regularne sprawdzanie ciśnienia wody — jest to kluczowy zabieg, który pozwala utrzymać prawidłową sprawność kotła, zapewniając tym samym bezpieczeństwo jego użytkowania. Kiedy ciśnienie wody spadnie poniżej zalecanego poziomu może dojść do przegrzania i uszkodzenia kotła, a w skrajnych wypadkach nawet do jego wybuchu. Jeśli natomiast ciśnienie wody w kotle jest za wysokie, może dojść do wycieku z instalacji albo uszkodzenia zaworów i innych elementów kotła. Regularne monitorowanie stanu ciśnienia wody w kotle i jego regulacja pozwoli utrzymać urządzenie w dobrym stanie technicznym przez długi czas.
  • Czyszczenie komory spalania i palnika — jest niezbędne, jeśli inwestor chce mieć pewność, że długotrwała eksploatacja kotła CO jest bezpieczna. Mowa tutaj oczywiście o kotłach na paliwa stałe. Jeśli właściciel domu zdecydował się na małe, automatyczne kotły na paliwa stałe — biomasę lub inny rodzaj, należy pamiętać o cotygodniowym czyszczeniu palnika, ścian paleniska, a także wymiennika oraz płomieniówki. Należy także dokładnie czyścić kocioł CO po zakończeniu każdego sezonu grzewczego. Warto tutaj zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia, którą dołączył producent.
  • Usuwanie osadów i popiołu — jest to bardzo ważne zadanie, ponieważ w komorze spalania oraz w popielniku zbierają się resztki paliwa, które należy regularnie usuwać. Jeśli posiadasz stare piece centralnego ogrzewania, pamiętaj, że tę czynność należy wykonywać przed każdym użyciem kotła. Wybierając kotły nowoczesne, np. 5 klasy, trzeba mieć na uwadze, że nie pozostawiają one wiele zanieczyszczeń. Co więcej, często wyposażone są także w automatyczny system czyszczenia.
  • Sprawdzanie stanu uszczelek oraz ich wymiana, jeśli zajdzie taka potrzeba — jest to jedno z ważniejszych elementów konserwacji kotła, ponieważ uszczelki zabezpieczają przed wyciekiem gazów spalinowych, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia domowników, a także mogą uszkodzić sam piec. Uszczelki pomagają także utrzymać odpowiednią temperaturą wewnątrz kotła CO, dzięki czemu jest on wydajny i oszczędny (mowa tutaj o zużyciu paliwa).

W jaki sposób prawidłowo dbać o kocioł gazowy lub olejowy?

Właściciele budynków, w których zamontowano kotły olejowe lub gazowe także powinni dbać o swoje urządzenia i regularnie je konserwować. Do najważniejszych zadań należą:

  • Czyszczenie oraz serwis wymiennika ciepła — wymiennik to element kotła CO, który odpowiedzialny jest za przekazywanie ciepła z płomienia spalania do wody, która krąży w systemie grzewczym i rozprowadzana jest do poszczególnych pomieszczeń. Konserwacja tego elementu polega na usunięciu z niego brudu, osadów oraz zabezpieczeniu jego powierzchni przed korozją. Najczęściej wymaga ona demontażu poszczególnych elementów i ręcznego ich wyczyszczenia. Należy tę czynność przeprowadzać regularnie, aby zapobiec nagromadzeniu się osadów, które mogą spowodować zablokowanie przepływu ciepła.
  • Wymiana filtra gazu lub oleju — jest to niezwykle ważny element kotła, ponieważ chroni urządzenie przed zanieczyszczeniami, do których można zaliczyć rdzę, kamień, osady, czy pył. Wymieniając regularnie filtry można liczyć na prawidłową sprawność kotła oraz możliwość zapobiegania pojawieniu się awarii i tym samym konieczności kosztownych napraw. Wymiana powinna być wykonana zgodnie z zaleceniami, jakie producent umieścił w instrukcji.
  • Regulacja ciśnienia wody w instalacji — jest to ważny element prawidłowej dbałości o kotły, ponieważ zapewnia ich prawidłowe działanie. Warto tutaj wykorzystać manometr, który pozwoli zmierzyć ciśnienie w różnych punktach instalacji. Jeśli jest ono za wysokie lub za niskie, należy przeprowadzić jego regulację — dopuszczając lub upuszczając wodę.
  • Czyszczenie zaworów i rur — dzięki temu zabiegowi możliwe jest usunięcie zanieczyszczeń i osadów z kamienia, które mogą zgromadzić się w rurach oraz na zaworach. Dzięki temu zapobiega się ograniczeniu przepływu wody, które może doprowadzić do większego zużycia energii, a także awarii urządzeń grzewczych. Działanie to powinno być przeprowadzane regularnie, ponieważ można w ten sposób uniknąć kosztowej wymiany zanieczyszczonych rur.
  • Profilaktyczna wymiana elektrod lub termopary — elektroda służy do zapłonu palnika, natomiast termopara jest elementem mierzącym temperaturę wody albo pary w kotle. Ich wymianę przeprowadza się na podstawie zaleceń producenta kotła albo po oględzinach specjalisty, który stwierdzi, że wspomniane części należy wymienić. Dzięki temu można uniknąć wystąpienia awarii, która wygeneruje duże koszty naprawy lub konieczność wymiany kotła.

Kiedy konserwację kotła należy powierzyć specjaliście?

Jeśli jesteś właścicielem kotła na paliwa stałe, konserwacja kotła nie wymaga wezwania specjalisty, ponieważ wspomniane wyżej czynności możesz przeprowadzić samodzielnie, o ile jesteś w stanie prawidłowo określić zużycie poszczególnych części kotła i w razie potrzeby wymienić je na nowe.
Zdecydowałeś się na kocioł gazowy kondensacyjny dwufunkcyjny lub kocioł gazowy kondensacyjny jednofunkcyjny z zasobnikiem? Do konserwacji tych urządzeń będziesz musiał wezwać fachowca, który posiada odpowiednie uprawnienia.
Serwisant podczas konserwacji dokładnie wyczyści powierzchnię grzewczą oraz wszystkie elementy palnika. Dodatkowo skontroluje stan uszczelek i wymieni je, jeśli będzie taka potrzeba. Dodatkowo nastawi elektrodę zapłonową, i dokona kontroli czujników, zaworów bezpieczeństwa oraz odpływu kondensatu. Na koniec sprawdzi szczelność przewodu powietrzno-spalinowego, a także połączeń hydraulicznych. Oceni także pracę pomp, nastaw i zaworów oraz wykona dokładną analizę składu spalin.
Należy pamiętać, że profesjonalna konserwacja kotła gazowego powinna być przeprowadzana regularnie, ponieważ tylko wtedy można mieć pewność, że wybrane urządzenie grzewcze jest bezpieczne i nie stwarza ryzyka wystąpienia niebezpiecznych dla domowników sytuacji.

Jak dbać o kocioł grzewczy — podsumowanie

Bez względu na to, czy posiadasz kocioł na paliwa stałe, czy kocioł gazowy lub olejowy, wszelkie czynności związane z jego czyszczeniem i konserwacją warto przeprowadzać regularnie. Dzięki temu możesz zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom oraz efektywną pracę całego systemu grzewczego. 
Poza kotłami interesują Cię także inne źródła ciepła? Skontaktuj się ze specjalistami hurtowni instalacyjnych Grupy Instal-Konsorcjum, którzy nie tylko opowiedzą o prawidłowej konserwacji kotłów, ale także przybliżą Ci inne źródła, np. pompy ciepła, które do prawidłowej pracy wykorzystują odnawialne źródła energii.

Autor: Aneta Wojtczak

kocioł gazowy w łazience

Przeczytaj także:

 
Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK:


Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!