Produkty

Jak dobrać właściwy rekuperator dla swojego domu?

Dodano 11.02.2023

Rekuperacja to odzyskiwanie energii. Jest to nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie, które pozwoli cieszyć się odpowiednią jakością powietrza w pomieszczeniach, ograniczyć straty ciepła, a także związane z eksploatacją budynku wydatki. Chcąc zainwestować w rekuperator, często zastanawiamy się, jakie urządzenie najlepiej sprawdzi się w przypadku naszego budynku. W poniższym tekście wyjaśniamy, jak dobrać rekuperator, aby spełnił wszystkie nasze oczekiwania.

 

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. Czym jest i jak wybrać rekuperator?
  2. Jak dobrać rekuperator, aby odpowiednio zaspokajał nasze potrzeby?
  3. Czym jeszcze należy pamiętać, wybierając rekuperator do domu?

Zobacz inne nasze PORADY 

Czym jest i jak wybrać rekuperator?

Rekuperator to urządzenie wykorzystywane w systemach klimatyzacji, które pozwala odzyskiwać energię zgromadzoną w wydostającym się z budynku powietrzu. Dzięki odpowiednio przemyślanej konstrukcji rekuperator korzysta ze źródeł odnawialnych, oczyszcza i filtruje powietrze, a także pozwala utrzymać w pomieszczeniach odpowiednią wilgotność.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów rekuperatorów, które różnią się konstrukcją (głównie rodzajem wymiennika) oraz mechanizmem pracy. Można wyróżnić między innymi rekuperatory z wymiennikami obrotowymi i płytowymi (krzyżowymi lub przeciwprądowymi).

Pierwszy rodzaj jest jednym z najdłużej stosowanych rozwiązań. Pozwala odzyskiwać nie tylko ciepło, ale także w znacznej części wilgoć z opuszczającego budynek powietrza. Taka cecha sprawdzi się w suchym i chłodnym klimacie. W klimacie o umiarkowanej lub dużej wilgoci taki wymiennik podczas pracy może zamarzać. Jeśli zatem chcemy wybrać rekuperator do domu, który nie jest zlokalizowany w kraju skandynawskim, nie powinniśmy się skupiać na wymienniku obrotowym.

Rekuperatory z wymiennikami krzyżowymi posiadają prostą konstrukcję. Kanały, przez które przechodzi powietrze wewnętrzne i zewnętrzne, ustawione są do siebie prostopadle. Płyty znajdujące się w urządzeniu nie pozwalają na wymieszenie się poszczególnych strumieni. Znacznie lepiej sprawdzą się w wilgotniejszych klimatach niż wymienniki obrotowe, jednak w porównaniu do nich mają niższą efektywność. Rekuperatory krzyżowe pozwolą na odzyskanie ciepła w 50-70%. Rozwiązaniem niskiego zakresu efektywności może być wykorzystanie szeregowo dwóch wymienników, co podwyższy odzysk ciepła do poziomu 90%.

Rekuperatory z wymiennikami przeciwprądowymi, jak sama nazwa wskazuje, przepuszczają strumienie powietrza zewnętrznego i wewnętrznego w różnych kierunkach. Dzięki takiej konstrukcji umożliwiają odzysk ciepła sięgający nawet 95%. Dodatkową zaletą rekuperatorów przeciwprądowych jest możliwość wyboru wymiennika, który umożliwia odzysk wilgoci (entalpiczny) lub taki, który nie posiada tej możliwości (płytowy). Oba warianty różnią się od siebie surowcem, który został wykorzystany do wyprodukowania przegród powietrznych.

Jak dobrać rekuperator, aby odpowiednio zaspokajał nasze potrzeby?

Odpowiednio dobrany rodzaj urządzenia to jednak nie wszystko, na co należy zwrócić uwagę, wybierając rekuperator do domu.

·       Możliwości rekuperatora względem powierzchni i liczby osób

Przed zakupem warto przeanalizować nasze potrzeby, które w dużej mierze opierają się na powierzchni budynku oraz ilości jego mieszkańców. Aby rekuperator należycie spełniał swoje funkcje, należy sprawdzić, czy osiągnie on odpowiednią efektywność. Przyjmuje się, że na jedną osobę przebywającą w pomieszczeniu krotność wymienianego powietrza powinna wynosić około 30m3/h. Jeśli w przeliczeniu na ilość osób i powierzchnię domu okaże się ona zbyt niska, rekuperator nie pozwoli nam otrzymać odpowiedniej ilości wymienionego powietrza, a co za tym idzie, nie wykona swojego głównego zadania.

·       Wymiary i możliwość montażu

Kolejnym aspektem, który powinno się rozważyć, dobierając rekuperator, jest możliwość jego montażu. Jeśli mamy mało wolnej przestrzeni lub jeśli chcemy ją dodatkowo zaoszczędzić, możemy zdecydować się na rekuperator, który posiada wysoką wydajność i kompaktowe wymiary. Przykładem takiego urządzenia może być rekuperator, który jest płaski i montuje się go tuż pod sufitem. Mniej wydajnym, jednak jeszcze bardziej kompaktowym urządzeniem jest rekuperator nieposiadający kanałów, który można zamontować wewnątrz ściany.

·       Klasa energetyczna urządzenia

Dobór rekuperatora pod względem klasy energetycznej będzie wpływać na nasze wydatki. Na rynku dostępne są urządzenia w różnych klasach energetycznych. Jeśli zależy nam na generowaniu maksymalnych oszczędności, powinniśmy zdecydować się na rekuperator, który będzie zużywać mało energii, czyli taki, który posiada klasę energetyczną A lub wyższą.

O czym jeszcze należy pamiętać, wybierając rekuperator do domu?

Wysoka wydajność pozwalająca spełniać wszystkie funkcje rekuperatora to bardzo istotne cechy. Warto pamiętać także o tym, że urządzenie powinno nie tylko prawidłowo działać, ale także nie zaburzać naszego spokoju czy komfortu. Wielu konsumentów zapomina o sprawdzeniu mocy akustycznej urządzenia, która będzie się przekładać na to, jak głośno będzie działać zakupiony przez nas sprzęt. Jeśli w takim samym stopniu zależy nam na odpowiedniej jakości powietrza, jak i komforcie mieszkańców danego budynku, powinniśmy dobrać właściwy rekuperator, zwracając uwagę również na ten aspekt.

Dobór odpowiedniego rekuperatora nie jest łatwy. Jeśli jednak wiemy, czym należy się kierować podczas zakupu, z całą pewnością uda nam się wybrać urządzenie, które w pełni spełni nasze oczekiwania.

 

Autor: Małgorzata Buchkovska 

Przeczytaj także: 

 

 

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK