Produkty

Jak dostosować temperaturę w swoim domu?

Dodano 20.12.2022

Każdy chce komfortowo funkcjonować w swoich czterech ścianach. Wszystko jednak sprowadza się głównie do temperatury powietrza wewnątrz obiektu. Do tego należy dołączyć poziom wilgoci i jakość powietrza. Jeśli wszystko jest na idealnym poziomie, wówczas nasze samopoczucie jest o wiele lepsze. Wiele osób ma jednak problem z prawidłowym ustawieniem odpowiedniej temperatury powietrza, ponieważ różnimy się od siebie masą ciała, nawykami, ciśnieniem krwi, poziomem aktywności fizycznej i wiekiem. A te wszystkie aspekty mocno wpływają na odbiór temperatury otoczenia. W jaki więc sposób ustalić optymalną temperaturę? Czy w każdym pomieszczeniu i o każdej porze powinna być ona taka sama? Pytania na te odpowiedzi znajdziesz w poniższym materiale.

 

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. Jaka temperatura w domu jest najbardziej optymalna?
  2. Jak zapanować nad temperaturą w domu w okresie zimowym?
  3. Jak ustawić temperaturę?
  4. Jaki tryb pracy wybrać w przypadku pompy ciepła, aby zadbać o komfort termiczny?

Zobacz inne nasze PORADY 

Jaka temperatura w domu jest najbardziej optymalna?

 

Wszystko zależne jest od tego, do czego przeznaczone są poszczególne pomieszczenia. Do tego należy zaliczyć przestronność i poziom wentylacji. Istnieją jednak uniwersalne zasady dotyczące optymalnej temperatury w pomieszczeniach i np. w pokojach dziennych typu salon lub jadalnia, temperatura powinna oscylować w granicach 20/22 st. C. Wynika to z faktu, że w miejscach tych często oddajemy się relaksowi po całym dniu i nie jesteśmy w stanie produkować dużej dawki energii, która mogłaby nas rozgrzać.

W kuchni przeważnie coś się dzieje. Najczęściej gotujemy tam posiłki, smażymy i pieczemy, co ma wpływ na wzrost temperatury. Dlatego w takich pomieszczeniach temperatura nie musi być wyższa niż 18 st. C. To samo dotyczy sypialni, gdzie lepszy cen czeka nas w warunkach nieco obniżonej temperatury. W łazience powinna panować najwyższa temperatura spośród wszystkich pomieszczeń. Najlepiej, aby wynosiła od 22 do 24 st. C.

 

Ogrzewanie zimą, a temperatura w domu

 

Zwłaszcza, gdy nadchodzi sezon grzewczy, mamy ogromny problem z właściwym ustawieniem odpowiedniej temperatury powietrza. Dlatego coraz więcej inwestorów wybiera praktyczny sposób regulacji temperatury za pomocą regulatorów przewodowych lub bezprzewodowych. Urządzenia te są niewielkie i mogą współpracować właściwie z każdą instalacją grzewczą, w tym także z ogrzewaniem płaszczyznowym. Na rynku można znaleźć regulatory pokojowe i pogodowe np. firmy Vaillant.

·      Regulator pokojowy – działają w oparciu o temperaturę panującą wewnątrz pomieszczenia, w którym są zainstalowane. Jeżeli temperatura zacznie spadać poniżej określonej wartości, regulator zwiększy moc urządzenia grzewczego. Jeżeli natomiast temperatura mocno wzrośnie, wtedy praca systemu grzewczego będzie ograniczona. Choć urządzenie to przyczynia się do wzrostu komfortu cieplnego w domu, to jednak nie ma wpływu na wzrost sprawności układu grzewczego.

·      Regulator pogodowy – może bazować tylko na temperaturze zewnętrznej lub na zewnętrznej i wewnętrznej. Pierwszy z nich dostosowuje pracę urządzenia grzewczego do temperatury na zewnątrz, co przekłada się na niskie koszty eksploatacji systemu. Natomiast drugi, biorący pod uwagę obie opcje jest w stanie dostosować np. pracę pompy ciepła właśnie do tych parametrów. Dzięki temu dba o zwiększenie sprawności systemu grzewczego i dba o wysoki komfort cieplny.

 

Jeśli myślisz o zakupie regulatora pogodowego, zapoznaj się z modelem multiMATIC VRC 700, który może współpracować nie tylko z urządzeniami grzewczymi w tym z pompami ciepła i kotłami, ale także urządzeniami wentylacyjnymi i chłodzącymi. Dodatkowo można połączyć go z instalacją solarną.

 

Ogrzewanie – jak ustawić temperaturę?

 

Oprócz regulatorów pokojowych i pogodowych istnieją również termostaty umieszczone na grzejnikach. Służą one do ustawiania temperatury w każdym pomieszczeniu. Dzięki niemu jesteś w stanie regulować temperaturę powietrza poprzez automatyczne zamknięcie lub otwarcie zaworu z gorącą wodą. Każdy tradycyjny termostat posiada liczby od 0 do 5.

·      Cyfra 0 lub śnieżki oznacza, że woda w grzejniku nie zamarznie, jeśli nie będzie otwierać zaworu z gorącą wodą.

·      Cyfra 1 oznacza temperaturę wynoszącą od 12 do 14 st. C, która jest najbardziej odpowiednia do piwnic.

·      Cyfra 2 zalecana jest do sypialni na noc i generuje temperaturę do 15 do 18 st. C.

·      Cyfra 3 podnosi temperaturę do 20 st. C i sprawdzi się np. w salonie i jadalni.

·      Cyfra 4 dedykowana jest do łazienek i wymusza temperaturę wynoszącą od 22 do 24 st. C.

·      Cyfra 5 powinna być używana tylko w wyjątkowych sytuacjach i nigdy zbyt długo.

 

Odpowiednia temperatura a pompy ciepła

 

Powietrzna pompa ciepła wymaga pewnych ustawień, aby mogła pracować efektywnie w danym obiekcie budowlanym i zapewniać komfort termiczny. Poniżej kilka wskazówek:

·      Ustawienie krzywej grzewczej – temperatura wody potrzebnej do ogrzewania podłogowego lub grzejników powinno być zależne od zewnętrznej temperatury. Sprawia to, że pompa może pracować stabilniej i oszczędniej.

·      Innym trybem pracy jest ustawienie stałej temperatury – woda dla podłogówki lub grzejników może mieć ustaloną konkretną temperaturę. Jednak sposób ten jest mało wydajny, gdyż będzie doprowadzał do częstych włączeń i wyłączeń pompy ciepła.

·      Autoadaptacja – aby skorzystać z tej metody potrzebny jest bezprzewodowy sterownik pogodowy. Dzięki niemu pompa ciepła będzie pracować w sposób automatyczny bazując tylko na temperaturach odczytywanych przez czujniki. Dodatkowo, jeśli pompa ciepła będzie pracować w takim trybie, ochroni sprężarkę przed nadmierną eksploatacją.

 

Najlepszym rozwiązaniem, aby zapewnić sobie komfort termiczny w domu, w którym znajduje się pompa ciepła, jest inwestycja w sterownik pokojowy, który ustabilizuje pracę pompy i utrzyma taką temperaturę, która jest wymagana w obiekcie.

 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska 

 

 

Przeczytaj także: 

 

 

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK