Produkty

Jak działa rekuperator?

Dodano 23.05.2022

Rekuperator inaczej nazywany jest centralą wentylacji mechanicznej ze wbudowanym wymiennikiem ciepła, którego zadaniem jest pozyskiwanie ciepła z powietrza wydalanego na zewnątrz i przekazywanie go do świeżego strumienia. Dzięki temu nowoczesnemu rozwiązaniu generowane są oszczędności za energię cieplną. Wybierając rekuperator, można dostosować jego moc do potrzeb domowników. W dzisiejszych czasach urządzenie to jest koniecznością w budynkach pasywnych i energooszczędnych.

Z artykułu dowiesz się:


  1. Czym jest rekuperator?
  2. Jak działa i z czego składa się rekuperator?
  3. Co powinno zwrócić Twoją uwagę podczas wyboru rekuperatora?
  4. Co jeszcze warto wiedzieć na temat rekuperatora?

Zobacz inne nasze PORADY 


Czym jest rekuperator? Jak działa rekuperacja?

 

Najważniejszym elementem każdej rekuperacji jest rekuperator, który zasilany jest energią elektryczną. Głównym zadaniem urządzenia jest nawiewanie świeżego powietrza i wydalanie zabrudzonego na zewnątrz. Aby rekuperator mógł dobrze działać, musi być w odpowiedni sposób podłączony do instalacji wentylacji mechanicznej. Rozwiązanie to gwarantuje odzyskiwanie ciepła z powietrza wydalanego i przekazywanie do nawiewanego, co pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Sercem rekuperatora jest wymiennik ciepła, występujący w wielu rodzajach:

·       Krzyżowym – coraz mniej kupowanym przez klientów, ponieważ nie ma zbyt wysokiej sprawności i nie jest odporny na szronienie. Chętniej kupowany jest wymiennik krzyżowo-przeciwprądowy o sprawności sięgającej od 80 do 90%. W wymienniku krzyżowym kanały są ułożone w sposób prostopadły i mają najmniej skomplikowaną budowę spośród wszystkich innych wymienników.

·       Przeciwprądowy – jeden z chętniej wybieranych wymienników, ze względu na cenę i wysoką sprawność sięgającą ponad 90%. Zbudowany jest z kanałów ułożonych w sposób równoległy do siebie, a strumienie powietrza przepływają w przeciwnych kierunkach.

·       Entalpiczny – stosowany w rekuperatorach wyższej generacji. Oprócz odzyskiwania ciepła z powietrza wywiewanego pozyskuje również cząsteczki wilgoci, dzięki czemu domowe powietrze nie jest zbyt suche, zwłaszcza zimą. Wymiennik ten jest bardzo popularny w Skandynawii, ponieważ jest odporny na działanie nawet bardzo niskich temperatur.

 

Każdy z wymienionych wymienników ma trochę inną budowę, jednak strumienie powietrza nawiewanego i wywiewanego nie mieszają się ze sobą. Oprócz tego rekuperatory wyposażone są w filtry zatrzymujące zanieczyszczenia oraz owady. Chronią wymiennik ciepła i kanały i zapewniają dostęp świeżego powietrza bez względu na warunki panujące na zewnątrz. Zadaniem wymiennika ciepła jest wyrównanie różnicy temperatur pomiędzy powietrzem nawiewanym i wywiewanym. Z racji tego zimą, zimne nawiewane powietrze jest ogrzewane przez strumień wywiewany, co pozwala obniżyć rachunki za energię. Analogicznie latem powietrze wywiewane ochładza powietrze nawiewane.

Rekuperator – jak działa i z czego się składa?

 

Każdy rekuperator musi być dostosowany do obowiązujących przepisów i określonych norm prawa w zakresie wentylacji. Dlatego też każde z tych urządzeń zbudowane jest z komponentów takich jak:

·       Wymiennik ciepła – producenci stawiają na jeden lub łączą ze sobą dwa wymienniki w jednym rekuperatorze, aby uzyskać jeszcze wyższą sprawność.

·       Wentylatorów – zmiennoprądowego zużywającego większą ilość energii oraz stałoprądowego uważanego za energooszczędny.

·       Automatycznego sterowania – dzięki temu ingerencja użytkownika jest ograniczona do minimum a wentylacja dopasowana do wszelkich oczekiwań mieszkańców.

·       Solidnej obudowy zaizolowanej w prawidłowy sposób.

·       Filtrów odpowiadających za prawidłową jakość powietrza w budynku.

·       Dodatkowych podzespołów np. nagrzewnicy wstępnej czy odpływu skroplin.

Co powinno zwrócić Twoją uwagę podczas wyboru rekuperatora?

 

Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z rekuperatorami, to warto oddać wybór urządzenia profesjonalistom, którzy po wykonaniu projektu instalacji i wzięciu pod uwagę poszczególnych parametrów, będą wiedzieli jakie urządzenie będzie najlepsze do Twojego domu. Z pewnością należy zwrócić uwagę na spręż i wydajność. Oba te parametry są ze sobą mocno powiązane. Spręż odpowiada za umiejętność pokonywania oporów przepływu, które mogą być wywołane np. przez kanały i anemostaty, a wydajność oznacza przepływ powietrza przez rekuperację. Można się łatwo domyślić, że im mniejsze opory powietrza będą występować w centrali, tym większy będzie w niej przepływ.

Rekuperacja jak działa i co jeszcze warto o niej wiedzieć?

 

Zasada działania rekuperatora jest bardzo prosta. Strumień powietrza usuwanego z budynku przechodzi przez wymiennik, przekazując energię cieplną strumieniowi nawiewanemu. Powietrze nie miesza się ze sobą, więc nie trzeba obawiać się o niską jakość powietrza. Płyta oddzielająca strumienie wykonana jest przeważnie z tworzywa sztucznego. Rekuperacja pozwala na stałą wymianę powietrza w budynku, dlatego nie trzeba otwierać okien, aby nie narażać się na dopływ smogu, pyłów, kurzu, roztoczy czy nieprzyjemnych zapachów.

Dobrze zainstalowana rekuperacja nie generuje żadnych hałasów lub minimalny. Jeśli urządzenie będzie montowane przez specjalistów, po wcześniejszym zajrzeniu do projektu, to powinni oni zadbać o prawidłowe wytłumienie kanałów.

Decydując się na rekuperację, warto wybrać sterowniki pozwalające zaprogramować intensywność pracy rekuperacji w zależności od pory dnia. Wówczas, kiedy domowników nie będzie w domu, rekuperacja nie musi pracować z taką mocą, jak wtedy, kiedy dom nie stoi pusty.

 

Rekuperator pozwala zaoszczędzić koszty ogrzewania nawet o 40%! Dodatkowo eliminuje konieczność budowania kominów wentylacyjnych, wstawiania okien z mikrowentylacją i innych koniecznych dla wentylacji grawitacyjnej komponentów. Dzięki rekuperacji zyskasz zdrowie i dobre samopoczucie!

 

Przeczytaj także: 

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK
 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska

 

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl! 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!