Jak podłączyć kocioł gazowy do starej instalacji?
Dodano 14.02.2023
W ostatnich kilkudziesięciu latach nowe technologie zmieniały wygląd instalacji grzewczych stosowanych nie tylko na terenie naszego kraju, ale także w całej Europie. Kiedyś popularne były grube rury instalacji centralnego ogrzewania, które były instalowane tuż przy suficie. Ich główną cechą była dość duża pojemność, a dodając do tego pojemność wymiennika ciepła, ogólna pojemność instalacji mogła opiewać nawet na 150 litrów! Oprócz tego typu instalacji popularne były również żeliwne grzejniki. Choć cały taki system nagrzewał się dość długo, to jednak jego główną zaletą było bardzo długie utrzymywanie ciepła. Dziś wygląda to zupełnie inaczej. Do wyboru mamy zupełnie inne, solidniejsze opcje. Do tego, pracą kotłów zarządzają innowacyjne sterowniki, które odpowiadają za utrzymywanie stałej temperatury w instalacji. Wszystko to sprawia, że możemy pozwolić sobie na cieńsze rury i nie tak duże grzejniki. Jednak co w przypadku, gdy chcemy podłączyć nowy kocioł gazowy do starej instalacji? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym materiale.
Z artykułu dowiesz się:
- Czy można podłączyć kocioł gazowy do starej instalacji?
- Jakie czynniki wziąć pod uwagę, przy podłączaniu kotła gazowego do starej instalacji?
- O czym jeszcze warto pomyśleć przed podłączeniem kotła gazowego do instalacji?
Stara instalacja a kocioł gazowy
Wielu inwestorów posiadających starą instalację, może zastanawiać się, czy warto podłączać do niej nowy kocioł gazowy. Oczywiście w tym miejscu warto podkreślić, że jeśli posiadamy odpowiedni budżet, warto wymienić całą instalację. Przemawia za tym m.in. trwałość stali, która jest po prostu ograniczona. Jednak w przypadku, gdy nie posiadasz dużego budżetu, oczywiście możesz połączyć starą instalację z nowym kotłem gazowym, jednak pod uwagę musisz wziąć kilka ważnych aspektów.
Jakie czynniki wziąć pod uwagę, przy podłączaniu kotła gazowego do starej instalacji?
● Kotły gazowe, aby mogły prawidłowo pracować, muszą zostać wyposażone w komin ze stali nierdzewnej. Jeśli posiadasz już komin, możesz zainstalować w nim nowy wkład kominowy z tego materiału. Czasem może jednak okazać się, że w niektórych miejscach komina, pojawiają się przewężenia, co wiąże się z jego rozwiercaniem. Warto wtedy zdecydować się na usługę profesjonalnej ekipy, która szybko poradzi sobie z tym problemem. Jeśli posiadasz kocioł gazowy umożliwiający wyrzut spalin przez ścianę, możesz zdecydować się na wyprowadzenie komina przez zewnętrzną ścianę budynku.
● Ważnym aspektem są również filtry, które powinny zostać wymienione na nowe, zanim kocioł gazowy zostanie podłączony do starej instalacji. Warto pamiętać, że w starej instalacji prawdopodobnie nazbierało się dość dużo zanieczyszczeń np. rdzy lub kamienia, dlatego nie należy podłączać od razu kotła gazowego bez wymiany filtrów, ponieważ mogłoby to doprowadzić do jego uszkodzenia.
● Innym czynnikiem, który musi być bezwzględnie wzięty pod uwagę, jest fakt, że kocioł gazowy powinien pracować w układzie zamkniętym, a np. kotły na paliwo stałe posiadały układ otwarty. W takiej sytuacji można taką instalację zamknąć i zabezpieczyć ją zaworami bezpieczeństwa lub można zamontować wymiennik ciepła, będący łącznikiem między nową a starą instalacją. Najczęściej inwestorzy decydują się na drugie rozwiązanie, ponieważ dzięki temu woda ze starych rur nie przemieszcza się przez nową instalację. Wymiennik powinien mieć odpowiednią moc.
● Warto również postawić na odpowiedni kocioł gazowy, a dokładnie model kondensacyjny. Standardowe kotły gazowe mogą nie poradzić sobie z podgrzaniem wody w instalacji do odpowiedniej temperatury. W takiej kombinowanej instalacji najlepiej będą się jednak czuć kondensacyjne kotły gazowe, które są w stanie pracować w niskiej temperaturze pracy instalacji. Dodatkowo duża ilość wody w instalacji pozwala na pracę kondensacyjnego kotła gazowego na bardzo wysokim poziomie.
Podłączenie kotła gazowego do starej instalacji
Podsumowując, inwestując w nowy kocioł gazowy, nie trzeba wymieniać całej instalacji centralnego ogrzewania. Zastanawiasz się, czy wymienić żeberkowe kaloryfery? Modele te nie są złe, choć wymagają one dłuższego czasu nagrzewania ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Z drugiej strony o wiele dłużej utrzymują ciepło. Przy wyborze mocy kotła gazowego weź pod uwagę stopień ocieplenia budynku i szczelność stolarki okiennej i drzwiowej. Nie ma sensu instalować kotła o zbyt dużej mocy, ponieważ przełoży się to na szybkie zużycie urządzenia i nieefektywną pracę. Najlepiej przedyskutować modernizację systemu grzewczego w fachowcami, którzy mają odpowiednie doświadczenie w tego typu pracach.
Interesują Cię również kotły gazowe niekondensacyjne jednofunkcyjne i kotły gazowe niekondensacyjne dwufunkcyjne? W takim razie zapoznaj się z ofertą, którą przedstawi Ci niejedna hurtownia instalacyjna współpracująca z Instal-Konsorcjum. Znajdziesz tam rozwiązania pochodzące od sprawdzonych producentów systemów grzewczych!
Autor: Małgorzata Buchkovska
Przeczytaj także:
- Ogrzewanie elektryczne - w jaki sposób zmniejszyć koszty ogrzewania?
- Gazowe kotły kondensacyjne – co powinieneś o nich wiedzieć?
Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK