Gazowe kotły kondensacyjne – co powinieneś o nich wiedzieć?
Dodano 25.12.2022
Koszty eksploatacji budynku często wynoszą nawet do 90% opłat, które właściciel domu ponosi za jego eksploatację. Aby je obniżyć, warto zdecydować się na termomodernizację budynku, która polega nie tylko na prawidłowym ociepleniu lub dociepleniu fasady, ale także na wymianie starego źródła ciepła na nowe — bardziej wydajne. Jednymi z rozwiązań, na które z pewnością warto zwrócić uwagę, są gazowe kotły kondensacyjne Vaillant, których sprawność może wynieść nawet do 102%, jeśli chodzi o centralne ogrzewanie i 95%, jeżeli mowa o przygotowaniu ciepłej wody użytkowej.
Z artykułu dowiesz się:
- Jaka jest zasada działania kotłów kondensacyjnych i dlaczego są lepszym rozwiązaniem niż tradycyjne kotły gazowe?
- Który kocioł gazowy Vaillant wybrać — jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?
- Jak prawidłowo określić moc kotła gazowego?
- W jaki sposób ekologicznie wspomóc działanie kotła gazowego Vaillant?
- Jakie korzyści wynikają z zastosowania kotłów kondensacyjnych w nowych i modernizowanych budynkach?
Ogrzewanie gazowe oparte na spalaniu gazu ziemnego to jedno z najefektywniejszych energetycznie technologii grzewczych. Podczas procesu spalania emisja tlenku węgla jest ponad 120-krotnie niższa, jeśli porównać ją do spalania węgla. Użytkownicy, którzy zdecydują się na ogrzewanie domu gazowym kotłem kondensacyjnym, mogą liczyć na:
- niższe rachunki za ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej — ograniczenie zużycia paliwa możliwe nawet do 30% w stosunku do wykorzystania starych urządzeń grzewczych;
- większe bezpieczeństwo domowników, które zapewnia zamknięta komora spalania, która wyklucza ryzyko zatrucia tlenkiem gazu;
- możliwość rozbudowy całego systemu kolejne, nowoczesne elementy, np. pompę ciepła lub kolektory słoneczne.
Jaka jest zasada działania kotłów kondensacyjnych i dlaczego są lepszym rozwiązaniem niż tradycyjne kotły gazowe?
Jeśli jesteś właścicielem kotła gazowego starej generacji i chcesz go wymienić na kondensacyjny kocioł gazowy Vaillant, musisz liczyć się z kosztem nawet kilkunastu tysięcy złotych. Na tego typu zmianie najczęściej zależy właścicielom domów, które powstały w latach 80 i 90. XX wieku, w których od samego początku pracują te same kotły grzewcze. urządzenia te są mniej wydajne — ich sprawność może spaść nawet do poziomu 80%, jeśli chodzi o ogrzewanie budynku oraz 70%, jeśli mowa o przygotowywaniu ciepłej wody użytkowej, co wiąże się nie tylko z niepotrzebnym marnowaniem paliwa, jak również większymi rachunkami za ogrzewanie. Nie bez znaczenia jest także cena okresowych przeglądów, których ceny ciągle rosną oraz ewentualne koszty napraw starego kotła. Taka perspektywa sprawia, że inwestycja w nowy gazowy kocioł kondensacyjny Vaillant będzie najlepszym rozwiązaniem.
Czym wyróżniają się dostępne na rynku, nowoczesne kotły kondensacyjne na gaz?
Decydując się na kondensacyjny kocioł gazowy, użytkownik powinien wiedzieć, że te urządzenia wykorzystują dwa źródła ciepła:
- to, które wytwarzane jest w czasie procesu spalania gazu — zachodzi on we wszystkich kotłach gazowych, również tych konwencjonalnych;
- to, które znajduje się w spalinach — ten rodzaj źródła ciepła pobierają jedynie kotły kondensacyjne, które schładzają spaliny do niskich temperatur.
Możliwość pozyskania ciepła ze spalin przebiega dzięki schładzaniu, czyli kondensacji spalin w wymienniku ciepła. Spaliny są schładzane do temperatury około 30-40°C. W tym czasie para wodna się skrapla i oddaje instalacji ciepło. Dzięki niemu kocioł może przygotować ciepłą wodę użytkową lub ogrzać wnętrza.
Poniżej przedstawiamy poszczególne etapy działania gazowego kotła kondensacyjnego:
- Zespół gazowy wraz z wentylatorem dostarczają do palnika mieszankę gazu, a także powietrza znajdującego się na zewnątrz budynku (każdy składnik w określonych porcjach). Cała operacja odbywa się przez pierwszy przewód powietrzno-spalinowy.
- Spalanie paliwa oraz uwolnienie gorących spalin, które powstały.
- Wytworzone spaliny trafiają do pierwszej strefy wymiennika ciepła, w którym są wstępnie schładzane, dzięki czemu oddają część ciepła do instalacji grzewczej.
- Spaliny wędrują do drugiej strefy, gdzie zostają schłodzone do niskich temperatur. W tym miejscu skrapla się również para wodna. Jest to etap, w którym spaliny oddają prawie całą energię cieplną do instalacji.
- Pozostałe spaliny, pozbawione ciepła, są transportowane drugim, osobnym przewodem do atmosfery. Drugi przewód zapobiega przedostaniu się szkodliwych substancji do wnętrz. Kwaśny kondensat, który wytwarza się w procesie spalania, trafia do kanalizacji.
Kondensacyjne kotły gazowe są w stanie uzyskać sprawność powyżej 100%. Kotły Vaillant uzyskują zazwyczaj ok. 108 - 109%. Skąd tak dobry wynik? Otóż jest on związany z tradycyjnym odniesieniem do wartości opałowej paliwa. 100% dedykowane jest standardowym kotłom gazowym, w których nie uwzględnia się ciepła, które pochodzi z pary wodnej. W momencie, kiedy do bilansu zaczęto dodawać także ciepło, które pochodzi z kondensacji pary wodnej, wówczas sprawność kotłów zaczęła przekraczać 100%.
W obowiązujących normach można spotkać zapis, który mówi, że producenci powinni określać dwa rodzaje sprawności kotłów kondensacyjnych. Mowa o:
- HS — wyższej wartości opałowej, czyli ilości ciepła, która wydziela się przy całkowitym spalaniu paliwa oraz podczas kondensacji pary wodnej;
- HI — niższej wartości opałowej, czyli ilości ciepła, która wydziela się podczas spalania paliwa z pominięciem ciepła, które znajduje się w parze wodnej.
Który kocioł gazowy Vaillant wybrać — jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?
Na rynku dostępne są dwa rodzaje kotłów kondensacyjnych — jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Każdy z tych kotłów jest w stanie ogrzać pomieszczenia oraz ciepłą wodę użytkową. Różnią się między sobą sposobem działania.
Kondensacyjne gazowe kotły jednofunkcyjne Vaillant
Aby kotły jednofunkcyjne były w stanie przygotować ciepłą wodę użytkową, potrzebny jest osobny podgrzewacz pojemnościowy (zasobnik do przygotowywania c.w.u.), który montuje się obok kotła lub tuż pod nim. W zależności od zapotrzebowania rodziny mogą zasobnik może mieć pojemność nawet do 500 litrów. W podgrzewaczu pojemnościowym znajduje się woda wodociągowa, którą podgrzewa się do określonej temperatury przez gorącą wodę grzewczą, która płynie z kotła do wymiennika.
Kondensacyjne kotły jednofunkcyjne Vaillant sprawdzą się w domach, w których zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową są dosyć wysokie. Można je także zamontować w budynkach i mieszkaniach, w których właściciel przewiduje cyrkulację wody użytkowej.
Dwufunkcyjne kondensacyjne kotły gazowe Vaillant
Dwufunkcyjny kocioł gazowy Vaillant do podgrzania ciepłej wody użytkowej wykorzystuje wymiennik płytowy, który jest jego częścią. Zimna woda przepływa przez niego i jest podgrzewana do określonej temperatury w momencie, kiedy użytkownik odkręci kran. Kiedy dojdzie do odpowiedniej wartości, wówczas trafia do kranu.
Kotły gazowe kondensacyjne dwufunkcyjne sprawdzą się doskonale w mieszkaniach oraz mniejszych domach jednorodzinnych, w których:
- jest mniejszy wydatek ciepłej wody użytkowej;
- nie ma możliwości montażu dużego kotła gazowego z zasobnikiem i jedynym słusznym rozwiązaniem jest instalacja niewielkich rozmiarów kotła gazowego, który można zawiesić na ścianie, przez co zajmuje mniej miejsca (taki kocioł można z powodzeniem umieścić zarówno w łazience, jak i w kuchni czy przedpokoju).
Jak prawidłowo określić moc kotła gazowego?
Zanim wybierzesz odpowiedni kocioł kondensacyjny, pamiętaj, aby prawidłowo określić jego moc. W tym celu wykonaj obliczenia, które będą uwzględniać zapotrzebowanie budynku na ciepło (zgodnie z obowiązującymi obecnie normami). Nie bez znaczenia będzie także określenie bilansu zysków i strat ciepła. Poza tym, pod uwagę warto wziąć także:
- lokalizację budynku — chodzi głównie o strefę klimatyczną Polski;
- sposób użytkowania budynku;
- usytuowanie budynku względem stron świata.
Tego typu obliczenia powinni wykonać projektanci instalacji sanitarnych. Można także skorzystać z usług architekta albo audytora energetycznego.
Aby prawidłowo określić zapotrzebowanie na ciepło budynku, należy określić dwa wskaźniki:
- Wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło, który wyrażany jest w kWh/m2 rok. Określa on ilość ciepła, jaka wymagana jest rocznie dla każdego m2 powierzchni domu lub mieszkania, która pozwoli utrzymać we wnętrzach założoną temperaturę. Wskaźnik ten pozwala obliczyć ilość paliwa, jaka będzie potrzebna do ogrzania domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej.
- Wskaźnik szczytowego zapotrzebowania na ciepło, który wyraża się w W/m2. Jest to ilość ciepła, której wymaga się chwilowo w warunkach obliczeniowych (należy określić temperaturę wewnątrz pomieszczeń oraz temperaturę zewnętrzną). Wskaźnik ten pozwala określić, jakiej wielkości system grzewczy należy zastosować w domu.
W jaki sposób ekologicznie wspomóc działanie kotła gazowego Vaillant?
Chcąc uzyskać większą sprawność w ogrzewaniu wody CO oraz CWU, warto zastosować gazowe kotły kondensacyjne Vaillant jako jeden z elementów systemu grzewczego, który dodatkowo wykorzystuje urządzenia, których praca opiera się na odnawialnych źródłach energii, takich jak pompy ciepła czy kolektory słoneczne.
Systemy solarne i kondensacyjne kotły gazowe
Decydując się na systemy solarne, można z powodzeniem połączyć je ze wszystkimi rodzajami gazowych kotłów kondensacyjnych:
- Wiszące kotły kondensacyjne jednofunkcyjne — łącząc z nimi kolektory słoneczne warto mieć na uwadze, że woda może być podgrzewana zarówno przez system solarny, jak i jednofunkcyjny kocioł gazowy. W tym wypadku należy zwrócić uwagę na ochronę systemu przed skokami temperatur wody, która jest magazynowana w podgrzewaczu. Dlatego też konieczne jest zwrócenie uwagi na bezpieczny montaż systemu, w którym ogromną rolę odgrywa termostatyczny zawór mieszający odpowiedzialny za pomieszanie ciepłej wody z podgrzewacza oraz zimnej wody wodociągowej. Zawór sprawia, że możliwe jest ograniczenie temperatury wody w punktach poboru.
- Wiszące kotły kondensacyjne dwufunkcyjne — rozwiązanie to sprawdza się w istniejących systemach grzewczych. Zimna woda nie jest w tym wypadku kierowana prosto do kotła, a do podgrzewacza wody, który znajduje się w instalacji solarnej. Dzięki temu do kotła przedostaje się już podgrzana woda (wstępnie lub całkowicie), dzięki czemu palnik może być wyłączony lub działać z mniejszą mocą.
- Stojące kotły jednofunkcyjne — taki układ pozwala maksymalnie wykorzystać w lecie energię słoneczną, a energię, która pochodzi z kotła wykorzystuje się sporadycznie. W tym wypadku należy mieć na uwadze, że stojący gazowy kocioł jednofunkcyjny ma większe straty rozruchowe i postojowe niż wyżej wymienione modele. Wynika to z faktu, że kotły stojące wyróżniają się większą bezwładnością cieplną, która wynika ze zwiększonej pojemności wody, a także większej masy korpusu (oznacza to, że woda znacznie dłużej się nagrzewa). Warto mieć to na uwadze szczególnie poza sezonem grzewczym, kiedy kocioł podgrzewa jedynie ciepłą wodę użytkową. W takim wypadku koniecznie trzeba dobrać taką instalację solarną, która będzie w stanie maksymalnie pokryć zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową w sezonie letnim.
Gazowy kocioł kondensacyjny i pompa ciepła
W nowopowstałych budynkach pompy ciepła są w stanie działać samodzielnie, ponieważ mogą bez problemu dostarczyć 100% wymaganej energii cieplnej. W domach modernizowanych warto wykorzystać połączenie pompy ciepła i kotła grzewczego Vaillant. Praca obu urządzeń odbywa się najczęściej w trybie biwalentnym alternatywnym, który działa najlepiej w budynkach modernizowanych wyróżniających się niższym standardem energetycznym i wyższymi temperaturami roboczymi instalacji CO. Tryb biwalentny alternatywny pozwala na zamiennym działaniu pompy ciepła i kotła. Podczas takiej pracy pompa ciepła uzyskuje wtedy między 60 a 80% wymaganego ciepła, a kocioł gazowy — pozostałą część.
Jakie korzyści wynikają z zastosowania kotłów kondensacyjnych w nowych i modernizowanych budynkach?
Decydując się na kondensacyjny kocioł gazowy, warto skupić się na prawidłowym doborze urządzenia, które będzie przystosowane do wielkości budynku oraz potrzeb użytkowników. Tylko taki kocioł jest w stanie zapewnić odpowiednią ilość energii cieplnej, a jeśli dodatkowo połączy się go z kolektorami słonecznymi lub pompą ciepła w jeden układ, znacznie zmniejszą się koszty ogrzewania budynku oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej.
Wybierając kondensacyjny kocioł gazowy, warto skupić się nie tylko na mocy urządzenia, ale również na jego wielkości i rodzaju. Kotły wiszące sprawdzą się najlepiej w mniejszych domach i mieszkaniach, w których nie można wyodrębnić osobnej kotłowni. Można je bowiem zamontować w kuchni, łazience lub przedpokoju, bez ryzyka, że dojdzie do wycieku niebezpiecznego tlenku węgla.
Osoby, które zdecydują się na montaż gazowych kotłów kondensacyjnych mogą liczyć na:
- zmniejszone ryzyko kosztownych przeglądów i napraw — wystarczy raz w roku zgłosić przegląd gazowych kotłów kondensacyjnych;
- zwiększony komfort użytkowania — nowoczesne rozwiązania wyposażone są zarówno w płynną regulację temperatury wody grzewczej, jak również w funkcję ciepłego startu wody użytkowej.
Podsumowanie
Kondensacyjne kotły gazowe są jednym z chętniej wybieranych ekologicznych źródeł ciepła. Jeśli zależy Ci na prawidłowym doborze rozwiązania, skontaktuj się ze specjalistami z hurtowni Grupy Instal-Konsorcjum, którzy pomogą wybrać najlepsze urządzenia marki Vaillant.
Autor: Aneta Wojtczak
Przeczytaj także:
Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK