Produkty

Jak wybrać dobry kocioł gazowy?

Dodano 21.02.2022

Odpowiednia temperatura w pomieszczeniach to gwarancja komfortowego mieszkania. Obecnie, jednym z popularniejszych rozwiązań stosowanych przez inwestorów jest kocioł gazowy, szczególnie w miejscach, w których nie można podłączyć się do miejskiego cieplika. Jak dobrać piec gazowy, aby spełniał on oczekiwania użytkowników? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na jego funkcje i parametry, a także na zakres modulacji mocy grzewczej. Im będzie on większy, tym piec będzie lepiej dopasowywał się do zapotrzebowania budynku na energię cieplną, co oznacza, że rzadziej będzie się włączał i jednocześnie zużywał mniej gazu. 

Z artykułu dowiesz się: 

  1. Na jakie parametry zwracać uwagę wybierając piece gazowe? 
  2. Dlaczego programator pieca gazowego ma znaczenie? 
  3. O czym jeszcze należy pamiętać wybierając najlepszy kocioł gazowy? 

Zobacz inne nasze PORADY 

 

Na jakie parametry zwracać uwagę wybierając piece gazowe? 

Zarówno zmieniające się przepisy prawa, jak i chęć dbania o środowisko naturalne sprawiają, że coraz więcej osób odchodzi od tradycyjnego ogrzewania domostw węglem. Wielu inwestorów decyduje się na ogrzewanie gazowe, które jest zarówno proekologiczne, jak i wygodniejsze. Dobrze dobrane piece gazowe są praktycznie bezobsługowe. Co więcej, w większości przypadków nie jest także potrzebna osobna kotłownia, co zapewnia znaczną oszczędność miejsca. Kocioł gazowy z powodzeniem można zamontować w łazience lub kuchni. Istotne jest również to, że wykorzystując tego typu urządzenia, właściciel może liczyć na natychmiastowe dostarczenie ciepła oraz ciepłej wody użytkowej. 

Najlepszy piec gazowy — czyli jaki? 

Jeżeli zależy Ci na ogrzewaniu domu lub mieszkania za pomocą gazu, na samym początku musisz wybrać najlepszy kocioł gazowy. Aby mieć pewność, że urządzenie spełni Twoje oczekiwania, powinieneś wziąć pod uwagę szereg czynników, które mają bezpośredni wpływ na jego funkcjonalność i spełnienie założonych przez Ciebie oczekiwań. Na rynku dostępnych jest wiele modeli kotłów i pieców gazowych, które różnią się od siebie możliwościami i parametrami. Poniżej dokonamy krótkiej charakterystyki poszczególnych modeli: 

  • kotły gazowe jednofunkcyjne — na rynku można dostać trzy rodzaje tego produktu: przystosowany do etanu, przystosowany do propan-butanu oraz uniwersalny. Decydując się na taki kocioł, należy określić, jaki rodzaj gazu będzie wykorzystany do ogrzewania budynku. Wszystkie kotły jednofunkcyjne wyposażone są dodatkowo w zbiornik, który gromadzi ciepłą wodę użytkową. 
  • kotły gazowe dwufunkcyjne — tego rodzaju urządzenia ogrzewają wodę przepływowo. Jest to podstawowa funkcja, która odróżnia je od pieca jednofunkcyjnego. Rozwiązanie to powoduje, że użytkownik może mieć pewność, że w jego kranie w każdej chwili popłynie ciepła woda. Piece gazowe dwufunkcyjne przeznaczone są do mniejszych domów i mieszkań. 
  • piece gazowe kondensacyjne — tego rodzaju urządzenia wykorzystują energię cieplną, która powstaje w procesie spalania. Dzięki specjalnej technologii odbierają ją z powstałych spalin, wykorzystując tym samym prawie całe ciepło, które się w nich znajduje. Dzieje się tak za sprawą wysoko sprawnych wymienników ciepła, które przed wydostaniem się spalin na zewnątrz, schładzają je na tyle, aby zawarta w nich para wodna mogła ulec kondensacji. Ogromną zaletą tego typu urządzeń są oszczędności, jakie właściciel zauważy podczas użytkowania kotła. Dzięki ograniczeniu zużycia paliwa nawet o 30% jest w stanie dobrze ogrzać dom i jednocześnie zmniejszyć swoje rachunki. Co więcej, zamknięta komora spalania, która jest charakterystyczna dla tego typu urządzeń sprawia, że wyklucza się ryzyko zatrucia tlenkiem węgla, co oznacza, że rozwiązanie jest niezwykle bezpieczne dla użytkowników. 

 

Najlepszy piec gazowy — na jakie parametry zwrócić uwagę? 

Aby wybrać najlepszy kocioł gazowy, należy zwrócić szczególną uwagę na określone parametry. Jednym z najważniejszych jest moc grzewcza urządzenia. To właśnie ten parametr obrazuje efektywność pracy pieca. Aby odpowiednio określić moc, należy wziąć pod uwagę nie tylko metraż budynku, ale także jego zapotrzebowanie na energię cieplną — zarówno sezonowe, jak i szczytowe, a także zapotrzebowanie na wodę rodziny, która będzie mieszkała w budynku. 

Przyjmuje się, że przeciętne mieszkanie, czyli takie, którego metraż nie przekracza 60m2 należy wyposażyć w kocioł, którego moc będzie wynosiła co najmniej 3,1 kW. Jeżeli mieszkanie jest większe, wówczas warto inwestować w najlepszy piec gazowy, których moc wynosi od 3,5 kW wzwyż. 

Wybierając najlepszy piec gazowy nie można zapominać o obowiązujących przepisach i normach. Są one niezwykle istotne, jeśli chodzi o codzienne użytkowanie urządzenia. Wspomniane normy dotyczą zarówno emisji spalin, jak i szczelności urządzenia. Teoretycznie użytkownik nie powinien się tym martwić, ponieważ w sprzedaży nie powinny znaleźć się kotły, które nie spełniają wyznaczonych norm. Warto jednak sprawdzić urządzenie pod każdym względem, zanim wyda się na nie kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. 

 

Najlepszy piec gazowy — dlaczego programator ma znaczenie? 

Programator (choć można byłoby pokusić się o stwierdzenie, że nie jest najważniejszy) to istotny element każdego kotła gazowego. Dzięki niemu można ustawić wiele istotnych funkcji pieca, do których można zaliczyć: 

  • czas rozpoczęcia grzania kotła; 
  • automatyczne uruchomienie urządzenia, jeśli temperatura spadnie poniżej wyznaczonej; 
  • temperaturę, do której ma być nagrzana ciepła woda użytkowa itp. 

Odpowiednie zaprogramowanie pieca jest nie tylko wygodne, ale również ważne, jeśli np. wszyscy domownicy przebywają poza mieszkaniem przez większą część dnia i chcą, by po powrocie do domu było w nim ciepło.  

Co więcej, prawidłowe zaprogramowanie pieca gazowego sprawi, że urządzenie będzie praktycznie bezobsługowe. 

 

O czym jeszcze należy pamiętać wybierając najlepszy kocioł gazowy? 

Choć podstawą komfortowego grzania domu są piece gazowe, nie bez znaczenia będzie również infrastruktura, która pozwala na ich użytkowanie. W grę wchodzi nie tylko automatyka kotłowa, ale również grzejniki lub instalacja do ogrzewania płaszczyznowego, czy kominy przystosowane do gazu. Chcąc zatem mieć pewność, że w domu zawsze będzie ciepło, warto - poza odpowiednim piecem - wybrać dobrze także pozostałe oprzyrządowanie. 

Podsumowanie 

Wybór kotła gazowego nie należy do najłatwiejszych. Nie ułatwia tego bogata oferta rynkowa. Przedstawione w dzisiejszym wpisie aspekty powinny ułatwić nabycie odpowiedniego urządzenia. Jeśli jednak nadal masz z tym problem, skontaktuj się z fachowcami, których zatrudnia każda hurtownia instalacyjna należąca do Grupy Instal-Konsorcjum. Nie tylko pomogą w wyborze najlepszego pieca gazowego, ale także w jego montażu i zaprogramowaniu. 

 

 
 

Przeczytaj także: 

Autor: Aneta Wojtczak 

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl! 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!