Produkty

Jaki Piec Gazowy Do Domu na 100m2?

Dodano 13.12.2021

Ogrzewanie gazowe jest rozwiązaniem, które z pewnością warto rozważyć, myśląc o komforcie cieplnym w swoim domu. Mimo że wiele osób chciałoby mieć kocioł gazowy, to jednak przez trudny dostęp do sieci gazowych, jest to czasem niemożliwe. Szacuje się, że tylko 60% osób zainteresowanych tą formą ogrzewania domu, może sobie na nią pozwolić. Piece gazowe wybierane są nie tylko przez to, że zapewniają wysoki komfort cieplny, ale również dlatego, że stanowią wygodne i wydajne rozwiązanie. W poniższym materiale znajdziesz odpowiedzi na pytania związane z tym, jaki piec gazowy wybrać dla domu o powierzchni 100m2 i czy jest to opłacalna idea.

Z artykułu dowiesz się:


  1. jaki kocioł gazowy wybrać
  2. ile kosztuje ogrzanie domu o powierzchni 100 m2 gazem
  3. na co zwrócić uwagę, podczas wyboru pieca gazowego kondensacyjnego
  4. dlaczego warto wybrać piec gazowy kondensacyjny

Kocioł gazowy – jaki wybrać? Piec na ekogroszek na 100m2

Osoby niemające pojęcia na temat ogrzewania gazowego, mogą mieć niemały problem. Z pewnością warto zadbać o ten aspekt na etapie budowy, aby mieć pewność, na jakie rozwiązanie grzewcze możemy sobie pozwolić i czy kocioł gazowy jest dobrym pomysłem. Jeżeli okaże się, że nie ma przeciwwskazań dotyczących instalacji pieca gazowego w naszym domu, wówczas trzeba będzie wybrać jeden z wielu dostępnych modeli. Różnią się one od siebie działaniem, ceną, usytuowaniem i funkcjonalnością. 

  • Kotły stojące i wiszące – chcesz kupić kocioł gazowy? Zastanów się, ile możesz poświęcić dla niego miejsca. O wiele wygodniejsze są modele wiszące, ponieważ można je zawiesić na ścianie w wolnym miejscu, ponieważ są mniejsze niż kotły stojące. Z kolei zakup modelu stojącego wiąże się ze znalezieniem większej powierzchni, gdyż mają one zdecydowanie większą konstrukcję. 
  • Kocioł tradycyjny czy kondensacyjny – jeśli nie wiesz, jaki piec gazowy będzie najlepszy dla Twojego domu, zapytaj o poradę doświadczonego fachowca. Kocioł kondensacyjny jest droższy niż model tradycyjny, jednakże jego sprawność jest wyższa, przez szybkie podgrzewanie wody z centralnego ogrzewania. Dodatkowo modele te są po prostu niezawodne, minimalizują straty ciepła, można je łączyć z tradycyjnymi grzejnikami, jak i ogrzewaniem podłogowym. 
  • Z otwartą czy zamkniętą komorą spalania – kotły z otwartą komorą spalania, już niedługo mogą być niedostępne na rynku, ze względu na bezpieczeństwo. Wynika to z faktu, że powietrze, wykorzystywane przez ten system, pobierane jest z pomieszczenia, w którym się znajduje. A więc spaliny, które wytwarza, mogą dostać się do powietrza, którym oddychamy. Dlatego też lepszą opcją jest kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania. W jego przypadku powietrze czerpane jest z zewnątrz. 

 

Ile kosztuje ogrzanie domu o powierzchni 100 m2 gazem?

Przyjmuje się, że 1m2 powierzchni domu, potrzebuje do ogrzania od 100 do 150 kWh gazu. Cena za 1kWh gazu to koszt około 0,20 groszy. Można więc założyć, że ogrzewanie gazowe w domu o powierzchni 100 m2, będzie kosztowało 2,5 tys. złotych. Jednak należy pamiętać, że obliczenia te są czysto hipotetyczne, ponieważ wiele zależy o tym, o jakim budownictwie mowa. Im starszy będzie dom, tym ogrzewanie gazowe generować będzie wyższe koszty. Kotły gazowe tradycyjne przyniosą wyższe opłaty niż kondensacyjne. 

 

Na co zwrócić uwagę, podczas wyboru pieca gazowego kondensacyjnego?

  • Moc pieca – musi być dobrana w sposób prawidłowy do powierzchni naszego domu. Im większy i starszy dom, tym mocniejszy musi być kocioł. W budynkach nowoczesnych wystarczy kocioł o mocy nawet 9 kW. W domach starszych bez termoizolacji wartość ta wynosi mniej więcej 20 kW. 
  • Funkcjonalność – wybierając kocioł gazowy kondensacyjny, warto zwrócić uwagę na automatykę, dotyczącą m.in. dobieranie oczekiwanych parametrów, np. do aktualnej pogody. Chodzi o sytuację, w której kocioł zmniejsza moc swojej pracy, kiedy na zewnątrz temperatura wzrasta. Dzięki temu można zaoszczędzić konkretną sumę pieniędzy w ciągu miesiąca. Automatyka z pewnością ma sens, w przypadku ogrzewania dużych domów. 
  • Kontrolowane spalanie – nie zawsze możemy liczyć na najwyższą jakość gazu. Jednakże wybierając piec gazowy kondensacyjny z kontrolowanym spalaniem, możemy mieć pewność, że wyciśnie on z gazu zawsze maksimum energii. To z kolei przełoży się na niższe rachunki za ogrzewanie. 

 

Dlaczego warto wybrać piec gazowy kondensacyjny?

 

Urządzenia te są najbardziej efektywne spośród wszystkich innych kotłów dostępnych na rynku. Jego efektywna praca zależna jest od tego, jakie ma parametry pracy. Im niższa jest temperatura wody w instalacji grzewczej, tym łatwiej zachodzi proces kondensacji. Najlepsze efekty można osiągnąć, kiedy temperatura wynosi od 30 do 40 stopni Celsjusza.  

Kocioł będzie pracował lepiej również wtedy, kiedy odpowiednio dobierze się do niego sterownik. Dzięki temu można zmniejszyć koszt utrzymania pieca nawet do 20%. 

Wybierając odpowiedni kocioł gazowy kondensacyjny, można zaoszczędzić niemałą sumę pieniędzy na przestrzeni lat. Koszt jego zakupu zwraca się po kilku latach. To tylko niektóre zalety tego urządzenia, które nie bez powodu, jest wybierane najczęściej spośród innych kotłów. 

 

Instal-Konsorcjum, zaprasza do zapoznania się z kategorią, w której znajduje się wyposażenie dodatkowe kotłów.

 

 

Przeczytaj także:

Autor: Małgorzata Buchkovska

Sprawdź bogatą ofertę kotłów na ik.pl!

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!