Jak zabezpieczyć pompę ciepła przed zamarzaniem?
Dodano 20.10.2022
W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się pompy ciepła. Trudno się temu dziwić, ponieważ urządzenia te są nie tylko ekologiczne, ale i energooszczędne. Na rynku dostępne są głównie pompy ciepła typu monoblok i split. Choć działają one na podobnej zasadzie, to jednak wiele osób zastanawia się, jak wygląda zabezpieczenie pompy ciepła przed mrozem. Choć pompy ciepła monoblok mają pod wieloma względami dużą przewagę nad modelami split, to jednak w przypadku mrozu, są one narażone na zjawisko zamarzania. Z poniższego materiału dowiesz się, w jaki sposób zabezpieczyć pompę ciepła przed mrozem.
Z artykułu dowiesz się:
- Dlaczego może dojść do zamarzania pompy ciepła?
- Czy pompa ciepła monoblok może być instalowana w domu?
- Jak poradzić sobie z niskimi temperaturami w kontekście pomp ciepła?
Zamarzanie pompy ciepła – dlaczego może do tego dojść?
Pompy ciepła monoblok wyposażone są w układ chłodniczy zamontowany w jednostce zewnętrznej. Układ ten jest hermetycznie zamknięty, a użytkownik pompy ciepła nie obawia się o problemy z pracą urządzenia. Pompa typu MONO generuje niskie koszty montażu i nie przyczynia się do wysokich kosztów eksploatacyjnych. Mimo to sprzęt tego typu wymaga odpowiedniej ochrony przed zamarzaniem. Jeśli sprawa ta zostanie zbagatelizowana, wówczas może to doprowadzić do przerw podczas pracy urządzenia. Sami producenci pomp ciepła stawiają takie wymagania przed użytkownikami! Więc jeżeli zależy Ci na utrzymaniu gwarancji, koniecznie zabezpiecz pompę ciepła przed mrozami.
Monoblokowa pompa ciepła powinna być zabezpieczona głównie przed mrozami na wypadek przerw w pracy. Może to być związane z wyjazdem domowników na kilka dni, czy przerwą w zasilaniu. W przypadku, gdy przerwa w pracy wystąpi w mroźne dni, wówczas woda znajdująca się w wymienniku urządzenia, może po prostu zamarznąć i rozsadzić go. Pamiętaj, że jeśli dojdzie do takiej sytuacji, nie będzie Cię obejmować naprawa pogwarancyjna.
Pompa ciepła a mróz – czy pompa MONO może być instalowana w domu?
Każdy inwestor może zdecydować, czy chce, aby pompa ciepła monoblok była instalowana w domu, czy na zewnątrz. Jednak zazwyczaj wybierana jest ta druga opcja, ponieważ ma to wpływ na komfort akustyczny i brak konieczności wygospodarowania miejsca na instalację urządzenia. W przypadku, gdy pompa ciepła monoblok zostanie zainstalowana we wnętrzu budynku, nie trzeba martwić się o negatywny wpływ czynników atmosferycznych na jej pracę.
Pompa ciepła a przymrozki – jak poradzić sobie z niskimi temperaturami?
Pompa ciepła monoblok, która będzie instalowana na zewnątrz, powinna posiadać prawidłową ochronę instalacji wodnej. Najczęściej taki odcinek jest konstruowany z rur preizolowanych. Dzięki temu urządzenie jest w stanie pracować nawet, gdy na zewnątrz panują bardzo niskie temperatury. Jednak, gdy dojdzie do poważnej awarii urządzenia, rury preizolowane z pewnością nie będą wystarczające. Aby zabezpieczyć się przed zamarzaniem pompy ciepła, możesz skorzystać z dwóch opcji:
- Zaworów spustowych – umieszcza się je na przewodzie powrotnym i zasilającym. Gdy temperatura czynnika w urządzeniu grzewczym, będzie zbliżać się do niebezpiecznej, niskiej granicy, zawory samoistnie się otworzą, co spowoduje opróżnienie z wody rur i samego wymiennika pompy.
- Zasilania awaryjnego – jeżeli dojdzie do dłuższej przerwy w zasilaniu pompy ciepła, wówczas z pomocą może przyjść akumulator UPS. Sprawi on, że obiegowa pompa będzie pracować cały czas, dzięki czemu zapewni obieg wody, mimo utraty dostępu do zasilania. Wielu renomowanych producentów pomp ciepła oferuje takie rozwiązanie wraz z urządzeniem. Jeśli jednak nie chcesz korzystać z takiej opcji, możesz wykorzystać agregat prądotwórczy.
Pompa ciepła typu monoblok powinna zostać wyposażona w płyn niskozamarzający, tzw. glikol. Niestety często nie wypełnia się nim całej instalacji, ponieważ ma to duży wpływ na koszty. Jednak zawsze istnieje możliwość instalacji dodatkowego wymiennika woda/glikol, co sprawi, że właśnie glikol będzie umieszczony w instalacji po stronie pompy ciepła. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, skorzystaj z bezpiecznego glikolu polipropylenowego. Nigdy też nie korzystaj z glikolu, którego pochodzenia nie jesteś pewien.
Choć pompy ciepła nie posiadają najniższych cen, to jednak koszt ich zakupu i montażu może zwrócić się nawet po kilku latach. Zwłaszcza, jeśli dojdzie do tego fotowoltaika. Wówczas całkowicie odcinasz się od cen energii elektrycznej. Prawie każda hurtownia instalacyjna współpracująca z Instal-Konsorcjum posiada moduły fotowoltaiczne i inwertery od najlepszych producentów na rynku. Koniecznie sprawdź ofertę VITECO lub De Dietrich i innych polecanych firm. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że kupiłeś urządzenie ze sprawdzonego źródła.
Autor: Małgorzata Buchkovska
Przeczytaj także:
Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK
Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl
Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!