Wymiennik CWU do pomp ciepła - co to takiego?
Dodano 12.10.2022
Wymiennik CWU do pompy ciepła to zbiornik, dzięki któremu możliwe jest magazynowanie wody użytkowej. Wymienniki mogą być instalowane w każdym typie budynku. Mogą współpracować także z ogrzewaniem niskotemperaturowym. Ich budowa i zastosowanie są trochę inne niż wymiennika instalowanego w standardowym kotle. Jeżeli zostanie on dobrany w zły sposób do pompy ciepła, może być to przyczyną obniżonej efektywności i uszkodzeń instalacji cieplnej. Jeżeli nie wiesz, jaki zasobnik C.W.U. wybrać, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.
Z artykułu dowiesz się:
- Czym charakteryzuje się zasobnik CWU do pompy ciepła?
- Jak działa wymiennik CWU do pompy ciepła z wbudowaną wężownicą
- Jak działa wymiennik CWU ładowany warstwowo
- W jaki sposób wybrać zasobnik do pompy ciepła?
- Lepsza pompa ciepła ze zintegrowanym zasobnikiem CWU czy z oddzielnym?
- Czym jest zbiornik buforowy?
Czym charakteryzuje się zasobnik CWU do pompy ciepła?
Głównym zadaniem zasobnika CWU do pompy ciepła jest wytwarzanie ciepłej wody użytkowej. Proces ten zachodzi przy użyciu instalacji grzewczej, która znajduje się w budynku. Niezależnie czy interesują Cię powietrzne pompy ciepła, czy gruntowe pompy ciepła, zasobniki dzielą się w następujący sposób.
Wymiennik CWU do pompy ciepła z wbudowaną wężownicą
Proces ogrzewania wody użytkowej zachodzi dzięki wbudowanej wężownicy spiralnej, która umieszczona jest wewnątrz zasobnika. Wężownica nie musi być pojedyncza. W niektórych wymiennikach wężownic jest więcej niż jedna. Jest to zależne od ilości posiadanych urządzeń grzewczych. Każde z nich może zostać podłączone do jednej z kilku wężownic. Wymiennik wyposażony w wężownicę posiada dwa obiegi wody. Pierwszy z nich powinien zostać podłączony do urządzenia grzewczego a drugi do wodociągowej instalacji. Proces ogrzewana wody polega na wpłynięciu do zasobnika zimnej wody, która następnie jest podgrzewana przez wężownicę. Z kolei wężownica pobiera swoją energię z urządzenia grzewczego. Kiedy woda zostaje ogrzana, transportowana jest do górnej części zasobnika c.w.u. i zostaje rozprowadzona po całym obiekcie budowlanym.
Wymiennik CWU ładowany warstwowo
Dość popularne rozwiązanie wykorzystywane w przypadku pomp ciepła. Gdy z wymiennika wypływa ciepła woda, następnie transportowana jest do górnej części wymiennika c.w.u. Zasobnik ten nazywany jest ładowanym warstwowo, ponieważ temperatura wody jest rozłożona w nim warstwowo. Zasobnik ten pozwala na szybszy dostęp do ciepłej wody użytkowej.
W jaki sposób wybrać zasobnik do pompy ciepła?
Aby wymiennik i pompa ciepła mogły ze sobą prawidłowo pracować, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych elementów.
· Powierzchnię wężownicy – jeśli pompa ciepła charakteryzuje się niższą temperaturą grzania, będzie potrzebowała wężownicę o większej powierzchni. Szacuje się, że powierzchnia wężownicy nie powinna być mniejsza niż 0,25 m2 na 1 kW pompy ciepła.
· Pojemność zbiornika – najczęściej dla pomp ciepła wybiera się zasobniki CWU o pojemności od 150 do 300 litrów. Ich orientacja najczęściej jest pionowa. Najlepiej wybrać zbiornik warstwowy, co sprawi, że szybciej zyskasz dostęp do ciepłej wody.
Lepsza pompa ciepła ze zintegrowanym zasobnikiem CWU czy z oddzielnym?
Zasobnik CWU z pompą ciepła najczęściej wybierany jest do nowych budynków. Pojemność zbiornika najczęściej waha się od 150 do 200 litrów. Są bardzo proste w montażu i wyposażone są bardzo często w grzałkę elektryczną służącą do ogrzewania wody. Wężownica zainstalowana jest na dole zasobnika.
Jeżeli posiadasz już zasobnik pompy ciepła, możesz zamontować pompę ciepła jako osobny sprzęt do wytwarzania ciepłej wody użytkowej. Stanowi to najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy nie posiadają zbyt wiele miejsca w swoim domu. Łączenie wymiennika i pompy ciepła znajdujących się w innych miejscach nie jest najtrudniejszym zadaniem.
Zbiornik buforowy – co to znaczy?
Zadaniem zbiorników buforowych jest magazynowanie wody, która ma zasilać instalację grzewczą w danym obiekcie budowlanym. W pierwszej kolejności pompa ciepła ogrzewa wodę a w kolejnym etapie ciecz transportowana jest do zbiornika buforowego. Właśnie z niego instalacja grzewcza pobiera wodę. Bufor do pomp ciepła zapewnia stabilną pracę urządzenia i wydłuża jej żywotność. Dzięki niemu pompa ciepła może pracować jednostajnie.
Wymiennik CWU do pompy ciepła – podsumowanie
Wymienniki CWU są jednym z ważniejszych elementów instalacji ciepłej wody użytkowej. Ich zadaniem jest zapewnienie najlepszego komfortu użytkowania c.w.u. Warto więc wybrać najlepszy zasobnik dla swojej pompy ciepła, aby cieszyć się stałym dostępem do ciepłej wody.
Poszukując najlepszego zbiornika CWU, wybierz sprawdzony asortyment, który jest w stanie zaoferować Ci niejedna hurtownia instalacyjna należąca do Grupy Instal-Konsorcjum. Znajdziesz tam również dodatkowe akcesoria do pompy ciepła, ale i cały potrzebny osprzęt do pomp ciepła, aby móc je zamontować w prawidłowy sposób.
Autor: Małgorzata Buchkovska
Przeczytaj także:
Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK
Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl
Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!