Produkty

Jak zmniejszyć lub zwiększyć ciśnienie w piecu gazowym?

Dodano 03.02.2023

Aby kocioł gazowy mógł pracować w prawidłowy sposób, należy zapewnić mu prawidłowe ciśnienie czynnika grzewczego. Osoby pracujące w firmach serwisowych zajmujących się naprawą kotłów uważają, że do najczęstszych przyczyn ich wzywania zalicza się duże wahania ciśnienia lub jego duża utrata. W Twoim kotle gazowym również dochodzi do częstej zmiany ciśnień? Zastanawiasz się, dlaczego ciśnienie spada lub jest za wysokie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym materiale.

 

 

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. Jak zmniejszyć ciśnienie w piecu gazowym?
  2. Jak zwiększyć ciśnienie w piecu gazowym?

Zobacz inne nasze PORADY 

Jak zmniejszyć ciśnienie w piecu gazowym?

 

Nadmierne ciśnienie w instalacji grzewczej może być spowodowane kilkoma czynnikami. Czasem powodem są złe ustawienia, a w innych przypadkach powodem może być brak kontroli dolewania wody do zbiornika. Wzrost temperatury powoduje zmiany ciśnienia, co może przekładać się na przekroczenie zalecanych wartości i tym samym do otwarcia bezpiecznego zaworu. Czasem odpowiedzialność za wysokie ciśnienie spada na naczynie wzbiorcze lub zawór odprowadzający wodę. Jeśli usterka dotyczy tych aspektów, należy przygotować się na większe koszty.

 

Zastanawiasz się więc, jak obniżyć ciśnienie na piecu gazowym? W pierwszej kolejności sprawdź, ile faktycznie wynosi ciśnienie. Jeśli zbliża się do poziomu 3 bar, należy koniecznie obniżyć tę wartość. Najlepiej, aby wynosiła ona o 1,5 do 2 bar. Pierwszym sposobem na obniżenie ciśnienia jest odkręcenie zaworu spustowego znajdującego się na piecu, dzięki któremu skutecznie pozbędziesz się ewentualnego nadmiaru wody. Taki sam zawór powinien być umieszczony również wewnątrz pieca. Drugim sposobem, jeśli przyczyną nie jest awaria zaworu, może być wykorzystanie odpowietrzników znajdujących się na grzejnikach. Dzięki nim również jesteś w stanie pozbyć się nadmiaru wody. W jakiej ilości? Wszystko zależy od pojemności układu. W jednym przypadku wystarczy litr a w drugim wody trzeba spuścić więcej.

 

W sytuacji, w której ciśnienie wciąż wzrasta mimo usunięcia nadmiaru wody, może oznaczać to, że doszło do awarii jakiegoś elementu, który odpowiada za regulację ciśnienia. Wtedy najlepiej skontaktować się z fachowcami, którzy rozwiążą ten problem.

Jak zwiększyć ciśnienie w piecu gazowym?

 

Ciśnienie na piecu gazowym spada i nie wiesz, co może być przyczyną? W wielu przypadkach można poszukiwać jej w:

●      Nieszczelności, co prowadzi do wyciekania czynnika z układu – często mamy z nim do czynienia w przypadku nowych instalacji. Dochodzi wówczas do błędnego łączenia uszczelek. Da się jednak uniknąć takiej sytuacji, np. wykonując próbę szczelności. Czasem jednak do wycieku dochodzi w przypadku kotłów, które są już dość długo eksploatowane i po prostu doszło do procesów korozyjnych, które doprowadziły do powstania korozji. Warto wiedzieć, że nawet niewielki wyciek, może skutecznie wpłynąć na obniżenie ciśnienia w piecu gazowym.

●      Pracach instalacyjno-serwisowych.

●      Źle wyregulowanym naczyniem wzbiorczym lub po prostu uszkodzonym.

 

Usterce elementu odpowiadającego za wskazanie faktycznego ciśnienia np. w czujniku poziomy wody.

 

W wielu przypadkach nie udaje się od razu ustalić przyczyny obniżenia ciśnienia wody w kotle, ponieważ woda właściwie natychmiast odparowuje. Czasem rury są ukryte pod tynkiem czy podłogą i również dlatego można mieć duży problem z odnalezieniem miejsca ewentualnego przecieku. Jak więc poradzić sobie ze zjawiskiem spadku ciśnienia w piecu gazowym?

●      Odpowiednie odpowietrzane grzejników – jedną z przyczyn spadającego ciśnienia jest odpowietrzanie kaloryferów. Czasem, gdy podczas odpowietrzania dochodzi do wycieku dużej ilości wody, ciśnienie może spaść nawet o 1 bar. W takiej sytuacji warto dolać do kotła wodę i skontrolować czy ciśnienie już jest w porządku.

●      Wyciek wody ze zbiornika – w takiej sytuacji należy sprawdzić wszelkie łączenia m.in. uszczelki, śrubki i inne elementy łączące. Czasem wystarczy je dokręcić, a czasem trzeba zadzwonić po fachowca, który ustali miejsce przecieku.

●      Wadliwy rozdzielnik – część ta służy do przekazywania ciepłej wody do odpowiednich sekcji. Należy więc sprawdzić, czy nie doszło do przecieku w skrzynce hydraulicznej. Jeśli tak, najlepiej skontaktować się ze specjalistą, który rozwiąże problem.

●      Nieszczelny grzejnik – winny może być kaloryfer, jego budowa albo głowica czy nieszczelny odpowietrznik.

●      Rozwarstwienie rury CO – aby to ustalić. należy użyć kamery termowizyjnej, ponieważ przeważnie rury te są umieszczone pod posadzką. Jeśli faktycznie doszło do rozwarstwienia rury, wówczas trzeba skuwać posadzkę, aby się do niej dostać.

●      Usterka pieca – w niektórych przypadkach, gdy np. kocioł gazowy jest już dość stary, przyczyną spadku ciśnienia może być on sam np. przeciekający wymiennik ciepła. W takiej sytuacji warto również skontaktować się z profesjonalną firmą, która ustali, co dalej zrobić z takim piecem. Być może to czas na wymianę na nowy model?

 

Jak widać, przyczyn wzrostu ciśnienia i jego obniżenia jest naprawdę bardzo dużo. Dlatego więc warto sprawdzić urządzenie korzystając z powyższych wskazówek, aby szybko ustalić przyczynę. W wielu sytuacjach można skutecznie poradzić sobie samodzielnie. Jednak czasem trzeba wezwać fachowca.

 

Interesują Cię kotły gazowe kondensacyjne jednofunkcyjne? A może bardziej przemawiają do Ciebie kotły gazowe kondensacyjne dwufunkcyjne? Jeśli chcesz mieć pewność, że kotły pochodzą od renomowanych producentów, sprawdź jaką ofertę przygotowała dla Ciebie praktycznie każda hurtownia instalacyjna współpracująca z Instal-Konsorcjum. Znajdziesz tam nie tylko same urządzenia, ale również akcesoria do kotłów. Przydatna jest także automatyka kotłowa, dzięki której obsługa pieca będzie bardziej komfortowa.

 

Autor: Małgorzata Buchkovska 

Przeczytaj także: 

 

 

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK