Produkty

Jaki jest koszt pompy ciepła?

Dodano 18.12.2021

Coraz większa liczba osób wybiera pompy ciepła. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ ich zastosowanie znacznie obniża koszty ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej. Wielu inwestorów zastanawia się jednak, czy faktycznie tak jest? Słysząc pompa ciepła, od razu zastanawiają się na jaki koszt instalacji i eksploatacji urządzenia trzeba się nastawić. Dziś zastanowimy się dla Was, czy zastosowanie jej w domu będzie opłacalne. 

 

 
 

 

Naturalne źródła energii są coraz chętniej wykorzystywane do ogrzewania domu oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dzieje się tak nie tylko za sprawą generowanych oszczędności, ale także wykorzystanie do ogrzewania niewyczerpalnych źródeł energii odnawialnej. Jak zatem widać, wybierając pompę ciepła zyskuje się nie tylko więcej w portfelu, ale również chroni się środowisko naturalne. 

Jakie zalety ma ogrzewanie domu pompą ciepła 

Jedną z największych zalet ogrzewania domu pompą ciepła jest to, że urządzenie jest praktycznie bezobsługowe, co pozwala na znaczną oszczędność czasu. Co więcej rozwiązanie to pozwala żyć w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, a także nie wymaga montowania jej w oddzielnym pomieszczeniu. Istotne jest również to, że pompa ciepła jest bardzo cicha podczas pracy, co ma ogromne znaczenie, jeśli stoi w pomieszczeniu mieszkalnym. Dla wielu osób jest to jednak spory wydatek. W zależności od rodzaju i mocy pompy ciepła cena urządzenia może się znacząco różnić. Jest to jednak konkretna inwestycja, która po pewnym czasie zwróci się z nawiązką. Warto mieć to na uwadze, ponieważ koszt pompy ciepła, a także jej instalacja są opłacalne. 

 

Ile kosztuje pompa ciepła powietrzna, a ile gruntowa? 

Jeżeli zastanawiasz się ile kosztuje pompa ciepła, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że cena uzależniona jest od rodzaju urządzenia, jakie zostanie wybrane. Droższa z pewnością jest pompa ciepła gruntowa, ponieważ to ona wymaga wykonania niezbędnych do prawidłowego działania odwiertów. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest pompa ciepła powietrzna. Zastanawiając się nad tym, który rodzaj wybrać, trzeba pamiętać o tym, że pompy gruntowe mają wysoką efektywność grzewczą. Dzięki temu, że między górnym a dolnym źródłem panuje niewielka amplituda temperatur, ten rodzaj pompy ciepła w Warszawie i innych miejscowościach, są najwydajniejszym rozwiązaniem. Powietrzna pompa ciepła to doskonałe rozwiązanie do istniejących już domów. Jest to urządzenie wolnostojące, które można umieścić na zewnątrz budynku. Rzadziej montuje się je wewnątrz. Głównym zadaniem tego rodzaju pompy jest pobranie ciepła z powietrza atmosferycznego i przekazanie go do instalacji grzewczej. Powietrzna pompa ciepła jest znacznie tańsza, niż pompa ciepła gruntowa. W tym wypadku można także wymienić dwa rodzaje tego typu rozwiązań — pompę ciepła powietrze-powietrze oraz powietrze-woda. 

Szukając odpowiedzi na pytanie — jaki jest całkowity koszt pompy ciepła, warto mieć na uwadze, że do ceny zakupu trzeba jeszcze dodać koszt montażu, który nie zawsze należy do najmniejszych. 

 

Na jaki koszt pompy ciepła należy nastawić się chcąc zainstalować ją w domu jednorodzinnym? 

Jeżeli chcesz wybrać odpowiednią pompę ciepła, pamiętaj, że musi ona spełnić nie tylko Twoje indywidualne potrzeby, ale również warunki miejsca, w których ma być zamontowane urządzenie. Mając dom o powierzchni ok. 100 m2, musisz wiedzieć, że koszt pompy ciepła to średnio 10 tys. zł wzwyż za samo rozwiązanie. Do niego należy jednak doliczyć montaż, co oznacza, że całość inwestycji może kosztować między 30 a 45 tys. zł. Choć wielu osobom ta cena wydaje się duża, warto mieć na uwadze, że zwróci się z nawiązką w ciągu kilku lat. 

Jak kształtują się koszty eksploatacji pompy ciepła? 

Osoby, które zdecydowały się na pompę ciepła zgodnie przyznają, że eksploatacja tego urządzenia jest niezwykle korzystna. Dzięki niemu możemy nie tylko ogrzać powietrze w domu, ale również ciepłą wodę użytkową, zużywając przy tym minimalną ilość energii. 

Porównując koszty ogrzewania pompą ciepła z innymi źródłami, np. pelletem, kotłami olejowymi czy ekogroszkiem widać gołym okiem, że decydując się na pompę, właściciel domu może liczyć na znacznie mniejsze rachunki za energię cieplną.  

Pompy ciepła to doskonałe rozwiązanie, jeśli chce się zastosować w domu ogrzewanie powierzchniowe (podłogowe, ścienne lub sufitowe). Rozwiązania te sprawiają, że koszty eksploatacyjne będą znacznie niższe, niż ogrzewanie gazem. Jeżeli dodatkowo właściciel zastosuje panele fotowoltaiczne, koszty jeszcze bardziej zmaleją. 

 

Czy pompa ciepła jest opłacalną inwestycją? 

Spory koszt zakupu i montażu pompy ciepła może odstraszać potencjalnych nabywców, jednak warto zdecydować się na ten krok. Urządzenia te są naszą przyszłością — nie tylko wykorzystują odnawialne źródła energii, ale również są ekologiczne i co istotne, jest to najbezpieczniejszy sposób ogrzewania domu. Warto mieć na uwadze, że cały koszt zwróci się inwestorowi w ciągu 10-15 lat. Jak zatem widać, jest to idealne rozwiązanie dla osób, które właśnie przymierzają się do budowy domu lub są w trakcie inwestycji. Wystarczy odpowiednio ustawić parametry pompy ciepła, aby znacznie obniżyć koszty ogrzewania. Wystarczy ustawić różne temperatury grzania, zgodnie z wybranymi taryfami, np. nocną lub niższą, które pozwolą wyłączyć się pompie, kiedy użytkowników nie będzie w domu. 

Podsumowanie 

Jak widać, nie bez powodu pompy ciepła, dzięki swoim właściwościom, zdobywają coraz większą popularność. Niskie koszty eksploatacji sprawiają, że naprawdę warto zainwestować w to rozwiązanie. Co więcej, można także skorzystać z programów rządowych, dzięki którym można znacznie obniżyć cenę zakupu i montażu urządzeń. 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat pomp ciepła? Każda hurtownia instalacyjna, która należy do Grupy Instal-Konsorcjum stoi przed Tobą otworem. Pracujący w naszych placówkach specjaliści z przyjemnością opowiedzą Ci o tym rozwiązaniu. 

 

Przeczytaj także: 

 

Autor: Aneta Wojtczak 

Sprawdź bogatą ofertę pomp ciepła na ik.pl! 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!