Produkty

Jaki wybrać piec na ekogroszek z podajnikiem?

Dodano 15.12.2021

Decydując się na piec na ekogroszek, należy pamiętać, że z zakupem tym, będziemy związani na kilka długich lat. Jego najważniejszym zadaniem jest zapewnienie komfortu cieplnego mieszkańcom domu, ale i prostota obsługi. Na rynku grzewczym znajduje się wiele modeli pieców na ekogroszek, więc bez problemu można dopasować któryś z nich do swoich wymagań. Dobry piec na ekogroszek, powinien charakteryzować się kilkoma ważnymi aspektami, o których można przeczytać w poniższym materiale.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jaki piec na ekogroszek wybrać?

  2. Na jakie elementy należy zwrócić uwagę podczas zakupu pieca na ekogroszek?

  3. Czy warto wybrać piec na ekogroszek z podajnikiem?

 


Piec na ekogroszek – jaki wybrać?

 

Ekogroszek wykorzystywany jest do produkcji ciepła w kotłach ekologicznych. Charakteryzuje go wysoka sprawność spalania i niska cena. Dlatego też w ostatnich kilku latach, można zauważyć duże zainteresowanie właśnie piecami na ekogroszek. Bardzo dobrym wyborem jest zakup zautomatyzowanego kotła na ekogroszek, ponieważ paliwo może być wsypywane do podajnika, a sterownik zarządzający pracą kotła, będzie samodzielnie, prawidłowo dozował paliwo. 

Zanim przystąpimy do zakupu kotła na ekogroszek, warto zastanowić się jakie potrzeby grzewcze ma budynek, w którym mieszkamy. Jeśli mieszkanie jest stosunkowo małe, nie ma sensu kupować modelu o dużej mocy. Jeżeli mamy duży dom, to wówczas trzeba wybrać taki, który poradzi sobie z ogrzaniem większej powierzchni. Osoby stawiające nowe domy powinny posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej, co wynika z aktualnych przepisów budowlanych. To właśnie w tym dokumencie znajduje się informacja dotycząca rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię. Użytkownicy zamieszkujący stare domy, mogą taką wartość obliczyć samodzielnie. 

Na rynku znajdziemy piece na ekogroszek, które różnią się od siebie nie tylko mocą, ale również palnikami, podajnikami, obsługą czy sterownikami. 

 

Najważniejsze elementy pieca na ekogroszek – jaki jest dobry piec na ekogroszek?

  • Moc kotła – w starym budownictwie, przyjmuje się, że moc kotła powinna wynosić od 100 do 120 W na metr kwadratowy. Mowa tu o starych budynkach bez izolacji termicznej. Jeśli więc powierzchnia do ogrzania oscyluje w granicach 100 m2, kocioł na ekogroszek, powinien mieć moc 12 kW. Natomiast w przypadku, gdy kocioł ma ogrzewać również wodę użytkową, jego moc powinna wynosić 15 kW. Jeżeli dom był poddany termoizolacji, powinien wystarczyć piec o mocy 9 kW. Dom budowany w ramach nowoczesnych technologii może mieć piec o mocy 6 kW. 
  • Podajnik – wiele osób zastanawia się, jaki podajnik do pieca na ekogroszek będzie najlepszy. Na rynku najczęściej znajdziemy tłokowy lub ślimakowy. Te pierwsze są zdecydowanie trwalsze, nie psują się często, a przy podawaniu paliwa nie wytwarzają większego oporu i podają je systematycznie, o stałym czasie. Podajniki ślimakowe szybciej się psują, rdzewieją i są bardziej wymagające. Należy im zapewnić odpowiedni poziom wilgotności oraz paliwo wysokiej jakości. Wiele osób wybiera automatyczne podajniki na ekogroszek, ponieważ same dozują ilość potrzebnego paliwa, więc częste wizyty w kotłowni nie są wymagane, a i ich obsługa jest o wiele łatwiejsza. 
  • Sterownikikotły na ekogroszek, mogą być wyposażone w sterownik dwustanowy lub automatyczny. Ta druga opcja należy do najbardziej wygodnych i polecana jest dla osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z jakimkolwiek piecem i chcą sterować jego pracą nawet w formie zdalnej, nie będąc w domu. Sterowniki dwustanowe są przeznaczone dla osób doświadczonych w obsłudze kotłów, ponieważ w tej sytuacji należy wiedzieć, kiedy paliwo powinno być podane, jak długo muszą trwać przerwy pomiędzy podaniami oraz ile powietrza należy dostarczać podczas spalania. 
  • Palnik – ekogroszek może być spalany poprzez zwykły, okrągły palnik, okrągły obrotowy, żeliwny prostokątny lub poprzez palniki rynnowe. Aby spalić sam ekogroszek, wystarczy palnik standardowy, czyli okrągły. Jeśli natomiast w piecu na ekogroszek dopuszcza się również spalanie innego paliwa np. miału, wówczas lepiej wybrać piec z palnikiem rynnowym lub prostokątnym. 

Podczas zakupu pieca na ekrogroszek, możemy również zakupić wyposażenie dodatkowe kotłów.

 

Czy warto wybrać piec na ekogroszek z podajnikiem?

Jeśli cenimy sobie wygodę, będzie to dla nas najlepsze rozwiązanie. Ich najważniejszą zaletą jest fakt, że nie mogą być w pełni zautomatyzowane, więc nie musimy się wielce zastanawiać nad ich pracą i obsługą. Taki kocioł powinien być odwiedzany przez swojego właściciela raz na kilka, maksymalnie na kilkanaście dni. Producenci pieców na ekogroszek z podajnikiem, z roku na rok, coraz bardziej pracują nad jeszcze wygodniejszą ich obsługą. Wystarczy więc przyjrzeć się powyższym aspektom podczas wyboru pieca i cieszyć się z jego wysokiej jakości i wydajności. 

 

Przeczytaj także:

Autor: Małgorzata Buchkovska

Sprawdź bogatą ofertę pomp ciepła na ik.pl!

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!