Produkty

Jakie grzejniki będą pasowały do powietrznej pompy ciepła?

Dodano 02.10.2021

Pompy ciepła są instalacjami niskotemperaturowymi, co oznacza, że do prawidłowego działania potrzebują odpowiedniego odbiornika ciepła, który będzie w stanie mając takie zasilanie, ogrzać określoną powierzchnię. Zazwyczaj zaleca się połączenie pompy ciepła z ogrzewaniem płaszczyznowym. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest w tym wypadku ogrzewanie podłogowe. Czy jeśli nie możemy zamontować takiego ogrzewania, nie możemy mieć pompy ciepła? Okazuje się, że nie. W ofercie rynkowej można bowiem znaleźć kaloryfery, które przystosowane są do ogrzewania niskotemperaturowego. Zainteresował Cię ten temat, ponieważ szukasz właśnie tego typu rozwiązań? Poniżej podpowiemy jakie grzejniki będą pasowały do powietrznej pompy ciepła. 

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Dlaczego pompy ciepła nie będą pracować prawidłowo z klasycznymi grzejnikami?

  2. Jakie grzejniki sprawdzą się we współpracy z powietrzną pompą ciepła?


Grzejniki, które dedykowane są pompom ciepła, a takę kotłom kondensacyjnym to produkty, które charakteryzują się niezwykle małą pojemnością wodną, a także znacznie mniejszą masą własną, dzięki czemu kaloryfer ma także minimalną bezwładność cieplną. Tak skonstruowane rozwiązanie sprawi, że pompa ciepła będzie mogła pracować efektywnie, a system, który odpowiedzialny jest za oddawanie ciepła, będzie spełniał swoją rolę.

W tym wypadku mówi się o zasadzie, że im niższa będzie temperatura wody grzewczej, tym pompa ciepła będzie zużywała mniej prądu.

Dlaczego pompy ciepła nie będą pracować prawidłowo z klasycznymi grzejnikami?

Osoby, które zdecydowały się na remont i modernizację budynku, bardzo często zastanawiają się nad tym, czy grzejniki, które posiadają już w swoim domu, można podłączyć do wybranej pompy ciepła. Okazuje się, że jeżeli w budynku zamontowano klasyczne kaloryfery, które osiągają pełną moc dopiero przy temperaturze między 70 a 80°C, trzeba będzie wymienić instalację grzewczą. Owszem, pompa ciepła będzie działała z tradycyjnymi, wysokotemperaturowymi grzejnikami, jednak trzeba mieć na uwadze, że ich współpraca nie będzie wydajna. Zapewne zastanawiasz się teraz dlaczego? Otóż większość pomp ciepła dostępnych na rynku przystosowana jest do instalacji niskotemperaturowych, co oznacza, że woda, jaką wykorzystuje się w tym systemie będzie musiała być podgrzana do mniejszych temperatur, niż ta, która potrzebna jest do ogrzania tradycyjnych grzejników.

Jakie grzejniki sprawdzą się we współpracy z powietrzną pompą ciepła?

Skoro pompa ciepła i tradycyjne wysokotemperaturowe grzejniki nie będą ze sobą dobrze współpracować, jednak nie możesz pozwolić sobie na ogrzewanie płaszczyznowe, zapewne zastanawiasz się teraz, jakie rozwiązanie wybrać? Z pomocą mogą przyjść grzejniki niskotemperaturowe, które posiadają unikalne właściwości. Dzięki nim bez problemu będą współpracować z pompami ciepła, czy kotłami kondensacyjnymi.

Grzejniki niskotemperaturowe nie tylko charakteryzują się mniejszą masą, ale także mają małą pojemność wodną, co sprawia, że ceni się je za jedną z największych powierzchni wymiany ciepła. Na rynku można wyróżnić kilka rodzajów kaloryferów niskotemperaturowych przeznaczonych do współpracy z pompą ciepła. Poniżej przedstawiamy najczęściej wybierane rozwiązania.

Grzejniki kanałowe z konwekcją wymuszoną

Nowoczesne budynki można poznać po tym, że coraz częściej znajdują się w nich duże okna od podłogi do samego sufitu. Rozwiązanie to, choć pozwala otworzyć przestrzeń, dzięki czemu mieszkańcy domu mogą cieszyć się bliskością ogrodu, gór, czy morza, sprawia, że należy nastawić się na znacznie większą stratę ciepła. Mając to na uwadze, producenci rozwiązań grzewczych stworzyli grzejniki kanałowe z konwekcją wymuszoną, które umieszcza się w podłodze domu lub mieszkania tuż przy przeszkleniu. Wspomniane kaloryfery wyposażono w specjalne wentylatory, których zadaniem jest reakcja na spadającą temperaturę. Jeżeli opadnie ona poniżej wcześniej ustalonego pułapu, kaloryfer rozpoczyna swoją pracę i natychmiast podwyższa dynamikę przepływu powietrza.

Klimakonwektory

Klimakonwektory są doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą nie tylko ogrzewać wnętrza, ale także je chłodzić. Dzięki wbudowanym wentylatorom te niskotemperaturowe produkty wymuszają przepływ zarówno ciepłego, jak i zimnego powietrza, w zależności od tego, jak w danym momencie zostały ustawione przez właściciela mieszkania. Klimakonwektory dostępne są w wielu wersjach. Można wybierać spośród urządzeń podłogowych, ściennych, kanałowych, czy kasetonowych.

Grzejniki płytowe

Produkty te z pewnością przypadną do gustu osobom, którym zależy na dużej powierzchni kaloryfera. Dzięki dużej, płaskiej płycie są w stanie szybciej nagrzać pomieszczenie. Wszystko za sprawą dużego obszaru wymiany ciepła, jaki sobą reprezentują. U Partnerów Grupy Instal-Konsorcjum można znaleźć wiele tego typu rozwiązań. Rynek oferuje zarówno kaloryfery jednopłytowe, dwupłytowe, jak i trzypłytowe. W ofercie producentów można także znaleźć grzejniki płytowe konwekcyjne.

Grzejniki płytowe doskonale sprawdzają się podczas modernizacyjni budynku, kiedy wymieniasz stare źródło ogrzewania na pompę ciepła, jak również w sytuacji, gdy nie można zastosować ogrzewania płaszczyznowego.

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jakie grzejniki będą pasowały do powietrznej pompy ciepła, musisz pamiętać o tym, że wybór powinien być uzależniony od wielu czynników. Dlatego też najlepiej przed podjęciem ostatecznej decyzji poprosić o konsultację ze specjalistami, którzy zajmują się instalacjami pomp ciepła. Na pewno pomogą w wyborze, a Ty będziesz mógł cieszyć się wydajnym systemem grzewczym.

Przeczytaj także:

Autor: Aneta Wojtczak

Sprawdź bogatą ofertę pomp ciepła na ik.pl!

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!