Produkty

Jakie są koszty eksploatacji pomp ciepła? Porada EXPERTA. Poznaj rozwiązanie Vaillant.

Dodano 08.06.2022

Osoby, które posiadają pompy ciepła wiedzą, że ich koszty eksploatacyjne są naprawdę niskie. Wszystko dzięki bardzo wysokiej efektywności energetycznej. Jakiekolwiek koszty energii elektrycznej ponoszone są przez jedną część pomp ciepła – sprężarkę. Jednak istnieje wiele rozwiązań, dzięki którym można zmniejszyć opłaty za energię pobieraną przez ten element. W jaki sposób to zrobić? I co powinieneś wziąć pod uwagę, kiedy będziesz planować wydatki eksploatacyjne pompy ciepła?

 

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. W jaki sposób kształtują się koszty eksploatacyjne pomp ciepła w związku z pobieraniem energii elektrycznej?
  2. Co zrobić, aby jeszcze mocniej obniżyć koszty eksploatacji pompy ciepła?
  3. Jaki regulator wybrać do współpracy z pompą ciepła?

Zobacz inne nasze PORADY 


Od efektywności pompy ciepła zależy koszt eksploatacji tego urządzenia. Efektywność energetyczną pomp określa parametr SCOP lub COP. Ukazują one efektywność energetyczną średnioroczną oraz chwilową. Jednak jako właściciel pompy ciepła chcesz wiedzieć, jakie czekają Cię koszty eksploatacyjne. Tylko wtedy, kiedy będziesz wiedział, ile one wynoszą, łatwiej i szybciej podejmiesz decyzję o zakupie tego urządzenia. Jeśli interesują Cię pompy ciepła pochodzące od renomowanego producenta urządzeń grzewczych, koniecznie zapoznaj się z ofertą firmy Vaillant.

 

W jaki sposób kształtują się koszty eksploatacyjne pomp ciepła w związku z pobieraniem energii elektrycznej?

 

Porównując koszt eksploatacji standardowych źródeł ciepła i pomp ciepła, to jednak te drugie urządzenia generują o wiele niższy koszt. Należy jednak, podczas przeliczania kosztów, wziąć pod uwagę takie czynniki jak:

·      rodzaj systemu grzewczego,

·      standard energetyczny budynku,

·      model pompy ciepła,

·      ilość zapotrzebowania domu np. na c.w.u.

 

Z powyższych podpunktów wynika, że na zużycie energii przez pompy ciepła Vaillant ma wpływ bardzo dużo czynników. Warto jednak wiedzieć, że niektóre z nich można zoptymalizować już na etapie projektowania budynku. Chodzi tu głównie o rodzaj systemu grzewczego. Temperatura obiegu grzewczego ma bardzo duży wpływ na efektywność pracy pompy ciepła. Pod uwagę należy wziąć również zakres pracy pompy ciepła, czyli moment, w którym urządzenie będzie musiało być wspomagane np. pracą kotła grzewczego.

Koszt eksploatacji pompy ciepła można obniżyć również dzięki temu, że ograniczysz się do tańszej taryfy zakupu energii albo zamontujesz fotowoltaikę pobierającą energię ze słońca i przekształcać ją na energię elektryczną, która następnie zostanie przetransportowana m.in. do pompy ciepła. W przypadku, gdy wybierzesz pompę ciepła powietrze-woda od Vaillant i połączysz ją z ogrzewaniem podłogowym, obniżysz koszty ogrzewania budynku nawet o 20%.

Co zrobić, aby jeszcze mocniej obniżyć koszty eksploatacji pompy ciepła?

 

Pompy ciepła Vaillant mogą być wyposażone w regulatory, dzięki którym możliwa jest optymalizacja procesów grzewczych. Dzięki nim możesz łatwo przeliczyć, ile energii zużywa pompa ciepła, a więc skontrolujesz, jaki jest koszt eksploatacji tego urządzenia. Jeśli chcesz w sposób dokładny określić ilość zużytej energii, załóż oddzielny licznik dla pompy ciepła i całego jej osprzętu. Należy jednak pamiętać, że do kosztów zużycia energii trzeba wziąć pod uwagę również taryfę zakupową.

Najpewniej najbardziej opłacalna będzie taryfa energetyczna 2-strefowa, ponieważ mimo iż podczas szczytu koszt energii jest wyższy niż w przypadku taryfy 1-strefowej, to jednak poza szczytem koszty ulegają znacznemu obniżeniu. Jeśli pompa ciepła ma odpowiednią nastawę czasy pracy, wówczas można w większej mierze korzystać z o wiele tańszej energii, która dostępna jest w godzinach pozaszczytowych.

Jaki regulator wybrać do współpracy z pompą ciepła?

 

W ofercie firmy Vaillant znajdziesz dwa rodzaje regulatorów:

·      pokojowy – dopasowuje tryb swojej pracy do temperatury, która panuje w głównym pomieszczeniu i to właśnie na tej podstawie komfort cieplny budynku poprawia się. Dzięki niemu możesz uzyskać optymalną temperaturę w każdym pomieszczeniu, w którym urządzenie to zostało zainstalowane. Sprawia to, że w szybki sposób skontrolujesz i wyregulujesz temperaturę otoczenia. Dodatkowo można ustawić parametry dobowe, tygodniowe i miesięczne.

·      Pogodowy – jest to regulator wyposażony w zewnętrzny czujnik temperatury, dzięki któremu można dostosować temperaturę wody w instalacji C.O., która jest niezbędna do utrzymania określonej temperatury wewnątrz budynku. Regulator ten dobiera temperaturę w pomieszczeniach na podstawie temperatury, która aktualnie panuje na zewnątrz. Warto pamiętać, że regulator pogodowy musi być umieszczony w miejscu nasłonecznionym i takim, które nie jest narażone na działanie zewnętrznych czynników atmosferycznych. Najlepszym miejscem na jego montaż jest strona północna. Działanie urządzenia opiera się na prostym procesie, podczas którego podgrzewa temperaturę wody grzewczej, gdy na dworze panuje niższa temperatura. Regulator pogodowy bardzo dobrze sprawdzi się, gdy w naszym domu zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe, ponieważ uwzględnia on bezwładność cieplną budynku. 

 

Jeden i drugi regulator ma swoje wady i zalety, jednak w przypadku pomp ciepła warto pokusić się o regulator pogodowy MultiMATIC VRC 700 firmy Vaillant, ponieważ pozwoli on na automatyczne sterowanie systemem grzewczym i jest bardzo prosty w obsłudze. Pozwala on monitorować zużycie energii i uzyskaną energię z otoczenia, a także możesz skorzystać z funkcji programatora tygodniowego, funkcji intensywnego wietrzenia i programów czasowych. Do tego regulatora przypisana jest aplikacja mobilna multiMATIC App, która pozwala sterować urządzeniem z poziomu smartfona lub tabletu. Dzięki temu będziesz mógł skontrolować pracę urządzenia z każdego miejsca na świecie.

 

Przeczytaj także: 

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK
 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl 

 

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!