Produkty

Jakie zasilanie do pompy ciepła?

Dodano 10.08.2022

Ekologiczne i energooszczędne pompy ciepła, są w ostatnim czasie najchętniej wybieranymi urządzeniami grzewczymi. Wynika to z faktu rosnącej ekologicznej świadomości wśród inwestorów, ale i możliwość oszczędności. Aby pompa ciepła mogła działać w prawidłowy sposób, należy zapewnić jej odpowiednią instalację i dobre miejsce na jej montaż. W poniższym materiale dowiesz się, jak przygotować się do podłączenia pompy ciepła i o czym nie możesz zapomnieć.

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. Jak przeprowadzić prawidłowy montaż pompy ciepła?
  2. Jakie zasilanie pompy ciepła wybrać?
  3. Czym są wyłączniki nadprądowe?
  4. Gdzie umieścić skrzynkę bezpiecznikową?
  5. Gdzie zainstalować czujniki temperatury wewnętrznej i zewnętrznej?
  6. Jak powinno wyglądać pierwsze uruchomienie pompy ciepła?

Zobacz inne nasze PORADY 


Jak przeprowadzić prawidłowy montaż pompy ciepła?

 

Instalacja pompy ciepła powinna być zaplanowana jeszcze w czasie budowy obiektu, a najlepiej na etapie tworzenia projektu budynku. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych kosztów związanych z przeróbkami i stresu. Instalacją elektryczną pompy ciepła powinien zająć się doświadczony elektryk, który będzie w stanie zaplanować montaż urządzenia, koniecznie biorąc pod uwagę wytyczne pochodzące od producenta pompy. Nie zapomnij także o wybraniu fachowej firmy montującej pompy ciepła, aby mieć pewność, że cała procedura przebiegła bez szwanku. 

Nie pomijaj karty katalogowej pompy ciepła, ponieważ wytyczne mogą być różne w zależności od mocy urządzenia i wyposażenia hydraulicznego. Odpowiednie zasilanie i zabezpieczenia są najważniejsze, niezależnie czy są to powietrzne pompy ciepła, czy gruntowe pompy ciepła.

 

Jakie zasilanie pompy ciepła wybrać?

 

Najczęściej kupowanymi pompami ciepła są te rodzaju split. Składają się one z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Dlatego też korzystają one z dwóch obwodów zasilania:

·      Grzałek w zasobniku c.w.u. lub buforu ciepła,

·      Sprężarki umieszczonej w jednostce zewnętrznej.

 

Wybór zasilania jedno- lub trójfazowego, a także liczba żył przewodów, ich przekrój i zabezpieczenia są uzależnione od mocy pompy ciepła.

 

Głównym zabezpieczeniem pompy ciepła jest wyłącznik nadprądowy, który powinien być zainstalowany w rozdzielni. W obwodzie elektrycznym zasilającym pompę nie powinno być żadnych innych odbiorników prądu.

 

Wyłączniki nadprądowe – czym są?

 

Zadaniem wyłączników nadprądowych jest ochrona każdego obwodu elektrycznego, aby nie doszło do przeciążeń i zwarć. Jeżeli dźwignia wyłącznika jest opadnięta, sygnalizuje to, że instalacja została przeciążona. Wyłączniki nadprądowe posiadają konkretne wartości prądu znamionowego – 4,16 i 25 A. Jeżeli dojdzie do większego natężenia prądu, wyłącznik automatycznie się uruchamia.

 

Gdzie umieścić skrzynkę bezpiecznikową?

 

Skrzynka bezpiecznikowa powinna zostać umieszczona w pobliżu pompy ciepła. Dzięki niej można monitorować i kontrolować pracę obwodu elektrycznego urządzenia. Najpopularniejsze są zestawy trójfazowe, które chronią pompę i grzałki przed wystąpieniem przepięć. W zestawie tym znajdują się takie elementy jak:

·      Zabezpieczenie trójfazowe bezzwłoczne B16/3 lub jednofazowe B16/1 do wpięcia pompy.

·      Zabezpieczenie do wpięcia zasobnika i grzałek bufora – B20/3.

·      Skrzynka natynkowa o szczelności IP40 i 12-sto lub 18-nastomodułowej pojemności.

 

Czasem w zestawie znajdują się także czujniki chroniące sprężarkę, jeśli doszłoby do zaniku faz lub asymetrii napięcia pomiędzy fazami w sieci trójfazowej. Opcjonalnie w rozdzielni można zainstalować elektroniczny podlicznik, który na bieżąco będzie liczył zużycie energii.

 

Należy pamiętać, aby montaż rozdzielni przeprowadzał fachowy elektryk, który użyje przewody o przekroju odpowiednim dla danej pompy ciepła.

 

Gdzie zainstalować czujniki temperatury wewnętrznej i zewnętrznej?

 

Oprócz samego zasilania i skrzynki bezpiecznikowej, należy również podłączyć dodatkowe komponenty elektryczne, których zadaniem jest sterowanie pracą pompy ciepła. Jednym z takich elementów jest np. czujnik temperatury wewnętrznej.

 

Jego lokalizacja jest istotna i powinien być on zamontowany w pomieszczeniu, w którym spędza się najwięcej czasu w ciągu dnia np. w salonie. Czujnik zewnętrzny najlepiej umieścić po stronie północno-zachodniej lub północnej. Zmienne warunki atmosferyczne nie powinny mieć wpływu na pracę czujnika.

 

Uruchomienie pompy ciepła – podsumowanie

 

Kiedy instalacja pompy ciepła zostanie zakończona, pozostaje uruchomienie urządzenia. Wcześniej jednak fachowy elektryk powinien przeprowadzić wstępna kontrolę bezpieczeństwa, czyli dokręcić zaciski elektryczne na wszelkich komponentach, aby mieć pewność, że nie są poluzowane.

Samo uruchomienie pompy ciepła powinno zostać przeprowadzone przez autoryzowanego instalatora lub serwis fabryczny producenta. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wszelkie parametry pracy urządzenia są ustawione właściwie.

 

Planujesz zakup i instalację pompy ciepła? Koniecznie zajrzyj do katalogu Instal-Konsorcjum, w którym znajdziesz cały osprzęt do pomp ciepła i dodatkowe akcesoria do pomp ciepła ułatwiające zarządzanie tymi urządzeniami. Dodatkowo każda hurtownia instalacyjna należąca do GIK, będzie w stanie dobrać najlepszy rodzaj pompy ciepła dla Ciebie.

 

Przeczytaj także: 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK

 

 

 

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl 

 

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!