Produkty

Jaką pompę ciepła wybrać z buforem, czy bez i czym właściwie jest bufor?

Dodano 08.08.2022

Niektórzy inwestorzy, którzy do ogrzewania swoich budynków, wybrali ekologiczną pompę ciepła, dopasowując do niej bufor. Może mieć on różną wielkość i tak samo może pełnić różne funkcje. Jedną z najważniejszych z nich jest podwyższenie efektywności cieplnej pompy ciepła. Jednak czy zawsze bufor jest potrzebny w przypadku instalacji pompy ciepła? A jeśli tak, to jaki rodzaj wybrać? Wszystkiego dowiesz się z poniższego materiału.

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. Co to jest bufor w pompie ciepła?
  2. Jaki bufor do pompy ciepła?
  3. Pompa ciepła z buforem czy bez?
  4. Pompa ciepła bez bufora – czy warto?
  5. Co to jest taktowanie pompy ciepła?

Zobacz inne nasze PORADY 


Co to jest bufor w pompie ciepła?

 

Bufor do pomp ciepła to inaczej zbiornik buforowy, który gromadzi wodę służącą do zasilania systemu centralnego ogrzewania. Wiele osób myli bufor ze zbiornikiem c.w.u., a w rzeczywistości są to zupełnie dwa inne typy zbiorników, choć ich podobny design może być mylący. Zadaniem bufora jest gromadzenie energii cieplnej, która służy do zasilania centralnego ogrzewania.

 

Jaki bufor do pompy ciepła?

 

Bufory do pompy ciepła różnią się pomiędzy sobą wyposażeniem i pojemnością. Najczęściej parametr ten wynosi od 100 do 500 litrów. Najważniejszym zadaniem buforu jest zwiększenie pojemności wodnej w instalacji grzewczej. Dzięki temu pompa rzadziej się włącza i nie dochodzi do częstych awarii.

Bufor musi być dobrany do potrzeb danej instalacji, aby w mógł funkcjonować w prawidłowy sposób. Jeżeli wybierzesz za duży bufor, wówczas może być niedogrzany i tym samym, nie spełni swojego zadania. Pojemność zbiornika powinna wynosić ok. 10 l/kW mocy pompy ciepła. Minimalna wartość zładu ciepła w przypadku pompy ciepła i pompy inwerterowej powinna wynosić od 30 do 50 litrów zładu wody w systemie grzewczym.

 

Pompa ciepła z buforem czy bez?

 

Aby pompa ciepła mogła pracować w prawidłowy sposób, powinna mieć zapewniony minimalny przepływ i odpowiednią amplitudę temperatur między powrotem a zasilaniem. Ważny jest także właściwy zład wody, który może być gromadzony w podłogówce lub grzejnikach, ale bardzo często to nie wystarcza. Aby zwiększyć pojemność należy zainstalować bufor. Pełni on takie funkcje jak:

  • Magazynowanie energii cieplnej – pompa ciepła musi nagrzać bufor, a następnie transportuje ciepło do systemu grzewczego. Jeśli temperatura w buforze zmniejszy się, wówczas pompa ciepła się uruchamia.
  • Wyrównuje zbyt dużą ilość mocy pompy ciepła – jeżeli dojdzie do przewymiarowania systemu połączonego z pompą ciepła, wówczas nie można dobierać zbyt dużej mocy urządzenia, ponieważ dojdzie do taktowania pompy ciepła. W takiej sytuacji, warto zastosować bufor, który zapobiegnie temu zjawisku. Wyższa moc pompy ciepła będzie wykorzystana do ogrzania bufora.

 

Pompa ciepła bez bufora

 

Oczywiście, w przypadku pomp ciepła, zastosowanie bufora nie jest konieczne. Jednak warto pamiętać, że pompy ciepła lubią posiadać w swojej instalacji większą ilość wody. Im więcej jej tam jest, tym praca pompy ciepła staje się bardziej stabilna. Dodatkowo bufor zapewnia prawidłowy przepływ. Brak dobrego przepływu może prowadzić do zakłócenia pracy urządzenia i tym samym mieć niekorzystny wpływ na cykle uruchamiania pompy ciepła. Jeśli w instalacji znajduje się odpowiednia ilość wody, wówczas pompa może pracować w wydłużonych cyklach. Sprężarka nie uruchamia się zbyt często i dzięki temu system grzewczy wydłuża swoją żywotność.

Bufor ciepła przyda się wszędzie tam, gdzie ilość wody w danej instalacji jest zbyt mała, aby pompa ciepła mogła pracować stabilnie.

Jeżeli w danym budynku występuje kilka systemów grzewczych np. pompa ciepła, podłogówka i grzejniki, wówczas także należy pomyśleć nad instalacją bufora. Taka sama sytuacja dotyczy układów hybrydowych.

 

Co to jest taktowanie pompy ciepła?

 

Taktowaniem nazywa się zjawisko częstego włączania pompy ciepła, które może dochodzić nawet do kilkunastu włączeń na godzinę. W takiej sytuacji pompa ciepła nie jest w stanie zmniejszyć obrotów sprężarki, aby obniżyć ilość generowanego ciepła. Skutkuje to nieefektywnym nagrzewaniem wody w obiegu grzewczym. Im mniejsza pojemność cieplna, tym częstsze jest zjawisko taktowania. Może to prowadzić do awarii pompy ciepła, wyższego zużycia prądu i tym samym, obniżenia komfortu cieplnego w danym budynku.

 

Interesują Cię powietrzne pompy ciepła? W bogatym katalogu Instal-Konsorcjum znajdziesz wszystkie rodzaje tych urządzeń, również gruntowe pompy ciepła. Oprócz tego czekają tam na Ciebie przydatne akcesoria do pompy ciepła. Praktycznie każda hurtownia instalacyjna wchodzącą w skład GIK, jest w stanie zaoferować Ci najwyższą jakość tych urządzeń cieplnych.

 

 

Przeczytaj także: 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK

 

 

 

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl 

 

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!