Produkty

Klimatyzacja, a systemy VRF — zaawansowane rozwiązania dla budynków komercyjnych

Dodano 19.08.2023

Klimatyzacja to coraz częściej pojawiający się system zarówno w budynkach jednorodzinnych, jak i komercyjnych. To dzięki niemu inwestor jest w stanie zapewnić komfort termiczny oraz odpowiednie warunki pracy. Tradycyjne klimatyzatory, które montowane były do tej pory w budynkach, często mają ograniczenia i nie są elastyczne, przez co trudno je dopasować do zmiennych potrzeb użytkowników. Rozwiązaniem tego problemu może okazać się system VRF (Variable Refrigerant Flow), który jest elastyczny, dzięki czemu pomoże rozwiązać problem dopasowania systemu klimatyzacji do budynku. W dzisiejszym wpisie opowiemy czym jest, jakie są jego zalety i w jakich budynkach warto go zamontować zamiast tradycyjnej klimatyzacji.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Co to jest VRF?
  2. Jakie zalety ma system VRF?
  3. W jakich budynkach warto zastosować system VRF?
  4. Jakie różnice występują między tradycyjną klimatyzacją a VRF?

klimatyzacja VRF w sali konferencyjnej

Co to jest VRF?

Klimatyzacja VRF jest zaawansowanym systemem HVAC, dzięki któremu możliwe jest niezależne sterowanie temperaturą, a także przepływem powietrza w różnych strefach budynków komercyjnych. W systemie wykorzystano technologię inwertera, dzięki której możliwe jest dostosowanie wydajności urządzenia do aktualnych warunków oraz zapewnienie optymalnego zużycie energii.

Jakie zalety ma system VRF?

System FRV to nowoczesne rozwiązanie, które coraz częściej stosuje się w budynkach komercyjnych. Warto poznać jego zalety, aby przekonać się, że jest to rozwiązanie godne uwagi. Do najważniejszych należą:

  • Możliwość indywidualnego sterowania temperaturą i przepływem powietrza w różnych strefach budynku — takie rozwiązanie pozwala dostosować warunki pracy urządzeń i indywidualnych potrzeb użytkowników. Co więcej, możliwość niezależnego sterowania daje także oszczędności energii, ponieważ zużywa się jej mniej w miejscach, gdzie system jest mniej używany.
  • Elastyczność pozwalająca dostosować system do potrzeb budynku, zarówno w zakresie jego projektowania, jak i instalacji — VRF można z powodzeniem dopasować do różnych układów przestrzennych i różnych budynków. Modułowa budowa urządzeń pozwala bez problemu rozbudować albo zmodyfikować instalację, jeśli dojdzie do zmian w budynku. Dlatego też jest to doskonałe rozwiązanie dla rozmaitych typów budynków komercyjnych.
  • Oszczędność dla portfela inwestora oraz środowiska — klimatyzacja VRF to, w porównaniu do tradycyjnych systemów HVAC, bardziej energooszczędne rozwiązanie. Technologia inwertera, jaką w niej zastosowano pozwala na automatyczne dostosowanie wydajności urządzenia do panujących warunków, co przekłada się na minimalizację strat energii. Poza tym system pozwala na odzysk ciepła, co przekłada się na dalszą redukcję zużycia energii.
  • Stworzenie doskonałych warunków dla produktywności pracowników — niezależne sterowanie poszczególnymi strefami sprawia, że klimatyzacja VRF może być indywidualnie dostosowywana do preferencji temperatury i szybkości przepływu powietrza. 
  • Niski poziom hałasu — który przekłada się na lepszą atmosferę pracy.

klimatyzacja w biurowcu

W jakich budynkach warto zastosować system VRF?

System VRF znalazł szerokie zastosowanie w wielu rodzajach budynków komercyjnych. Chętnie stosowany jest przez właścicieli:

  • biurowców — stwarza w nich idealne warunki do pracy. Jest to doskonałe rozwiązanie, które sprawia, że każdy pracownik może samodzielnie ustawić wysokość temperatury oraz przepływu powietrza, co przełoży się na zwiększony komfort pracy.
  • hoteli — doskonale sprawdza się w pokojach hotelowych, gdzie goście oczekują różnych warunków komfortu. Klimatyzacja VRF pozwala na indywidualne sterowanie przepływem powietrza oraz wysokością temperatury w poszczególnych pokojach, dzięki czemu można mówić o przyjemnym pobycie i zwiększeniu satysfakcji gości.
  • sklepach i centrach handlowych — w tych miejscach każdy wynajmujący miejsce może mieć różne wymagania dotyczące temperatury. Dzięki systemowi FRV można dostosować warunki w poszczególnych strefach, co przekłada się nie tylko na komfort klientów, ale także polepsza warunki przechowywania niektórych produktów.

Tradycyjna klimatyzacja a VRF — najważniejsze różnice

Zastanawiasz się, czym tradycyjne klimatyzatory różnią się od systemu VRF? Główną różnicą jest sposób połączenia poszczególnych jednostek z agregatem. W systemach VRF wyróżnia się dwie główne rury (ciecz-gaz), natomiast odejście do poszczególnych klimatyzatorów montowanych w pomieszczeniach, wyposaża się w specjalne trójniki.
Kolejną różnicą jest także sposób, w jaki rozprowadza się okablowanie. W tradycyjnych systemach klimatyzacyjnych kabel komunikacyjny umiejscowiony jest zawsze pomiędzy agregatem i jednostką wewnętrzną. Mówiąc o układach VRF, należy pamiętać, że kabel komunikacyjny wychodzi z agregatu, jednak z poszczególnymi jednostkami wewnętrznymi łączy się w sposób szeregowy. Oznacza to, że błąd wykonawczy podczas podłączania poszczególnych jednostek wewnętrznych powoduje błąd komunikacyjny pomiędzy agregatem i kolejnymi klimatyzatorami. Ważne jest to, aby instalator systemu prawidłowo zaadresował poszczególne jednostki, by móc zapewnić prawidłową komunikację urządzeń z jednostką zewnętrzną.

Klimatyzacja a VRF — podsumowanie

System VRF to rozwiązanie, które wyróżnia się wieloma atutami oraz szerokim zastosowaniem w budynkach komercyjnych. Możliwość niezależnego sterowania strefami, elastyczność systemu oraz jego efektywność energetyczna ma pozytywny wpływ na komfort użytkowania. Nic zatem dziwnego, że system można znaleźć w wielu budynkach komercyjnych. Bez wątpienia zaawansowana technologia, jaką wykorzystano do stworzenia systemu VRF, przyczynia się do znaczącej poprawy warunków pracy i wypoczynku oraz zwiększenia efektywności energetycznej budynku, co przekłada się także na oszczędności.
A jeśli o budynkach komercyjnych mowa, warto także zwrócić uwagę na kurtyny powietrze oraz systemy rekuperacji. Jakie rozwiązanie wybrać? Odpowiedzi szukaj u specjalistów z hurtowni instalacyjnych Grupy Instal-Konsorcjum. Pamiętaj, że dobrze zaprojektowana i wykonana klimatyzacja i wentylacja to klucz do sukcesu, jeśli chodzi o użytkowanie budynków komercyjnych.

Autor: Aneta Wojtczak

 

system VRF na dachu biurowca


Przeczytaj także:


 
Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK:


Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!