Produkty

Klimatyzacja, a wilgotność powietrza — jak prawidłowo ustawić klimatyzację?

Dodano 17.08.2023

Klimatyzatory dostępne na rynku są bardzo czułymi i precyzyjnymi urządzeniami. Chcąc czuć komfortową temperaturę we wnętrzu, należy je odpowiednio ustawić. A jak ustawić klimatyzację, aby w pomieszczeniach panowała dopuszczalna wilgotność powietrza? Odpowiedzi szukajcie w dalszej części wpisu.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jaka wilgotność i temperatura powietrza powinna panować w pomieszczeniu, aby mikroklimat był komfortowy?
  2. Czy klimatyzacja może mieć wpływ na poziom wilgotności w pomieszczeniu?
  3. Jakie możliwości ma klimatyzacja w zakresie kontroli wilgotności powietrza?
  4. Dlaczego prawidłowa prędkość przepływu powietrza w klimatyzatorze jest ważna w kontekście wilgotności?
  5. Czy regulację klimatyzatora w zakresie wilgotności w pomieszczeniu można przeprowadzić samodzielnie?

klimatyzacja w sypialni

Jaka wilgotność i temperatura powietrza powinna panować w pomieszczeniu, aby mikroklimat był komfortowy?

Komfortowym dla człowieka mikroklimatem nazywa się odpowiednią temperaturą otoczenia w połączeniu z właściwą wilgotnością powietrza. Analizy, jakie do tej pory przeprowadzono, jasno określają, że w lecie ludzie najlepiej czują się, jeśli temperatura powietrza wynosi między 23 a 26°C oraz wilgotności powietrza, która wynosi między 40 a 60%. Należy pamiętać, że wysokość temperatury ma wpływ na samopoczucie, oraz wydajność pracy i nauki, a wilgotność w pomieszczeniu nie jest obojętna wobec stanu naszego zdrowia.
Kiedy na zewnątrz panują skrajne temperatury (powyżej 26°C), da się zauważyć, że efektywność zawodowa znacznie spada, ponieważ człowiek nadmiernie odczuwa przemęczenie i poci się. Kiedy wilgotność powietrza jest zbyt niska, dochodzi do przesuszenia błon śluzowych górnych dróg oddechowych, przez co pojawia się dyskomfort. Z kolei, kiedy wilgotność jest zbyt wysoka, wówczas, wówczas pojawiają się doskonałe warunki do rozwoju szkodliwych dla organizmu zarodników grzybów i pleśni.

Czy klimatyzacja może mieć wpływ na poziom wilgotności w pomieszczeniu?

Proces chłodzenia podczas pracy klimatyzacji polega na skraplaniu się pary wodnej, dlatego każde urządzenie musi być podłączone do instalacji, odprowadzającej skropliny (kondensat). Proces ten nie będzie miał jednak większego wpływu na zdrowie, czy samopoczucie człowieka. Dodatkowo niesie więcej korzyści, aniżeli zagrożeń.
Standardowe klimatyzatory typu SPLIT nie są wyposażone w opcję nawilżania, w przeciwieństwie do tych klasy premium. Podstawowe klimatyzatory, które są dostępne na rynku, odzyskują z powietrza wilgoć. Proces osuszania bardzo rzadko obniża ją do poziomu poniżej 40%. Warto także pamiętać, że istnieją naturalne nawilżacze powietrza, jak np. człowiek, osuszanie się wanny lub prysznica, a także gotowanie, czy suszenie prania. Jeśli w pomieszczeniu panuje skrajnie niska wilgotność, już najzwyklejsze uchylenie okna na kilka minut pozwoli szybko ustabilizować jej poziom.
Osoby, które zastanawiają się nad zależnością: klimatyzacja a wilgotność powietrza powinny wiedzieć, że urządzenia, jeśli są normalnie eksploatowane, nie będą wysuszać powietrza a wysokim stopniu. Taka sytuacja może pojawić się np. w szczelnie zamkniętych pomieszczeniach, w których nie przebywają ludzie, nie ma roślin, gdzie niska wilgotność jest wskazana, np. w pomieszczeniach technicznych. Standardowe użytkowanie klimatyzacji rzadko pozwala osiągnąć poziom wilgotności w pomieszczeniach na poziomie niższym, niż 35%.

Jakie możliwości ma klimatyzacja w zakresie kontroli wilgotności powietrza?

Poprawnie zainstalowany oraz właściwie użytkowany system klimatyzacji nie tylko poprawia jakość powietrza, ale także ma pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Mity o szkodliwości klimatyzacji dla zdrowia człowieka wynikają zazwyczaj z błędów instalacyjnych albo użytkowych (najczęstszym z nich jest nadmierne obniżanie temperatury).
Jeśli klimatyzator w danym momencie chłodzi wnętrze, wykrapla parę wodną z powietrza, co przekłada się na jego osuszanie. Wykorzystując go jednak w standardowych warunkach (biurowych lub domowych) taka sytuacja nie należy do mankamentów, ponieważ w tym wypadku zazwyczaj borykamy się ze zbyt dużą wilgotnością w powietrzu.
Klimatyzatory, które wykorzystujemy w domach lub biurach zazwyczaj nie stwarzają możliwości regulowania wilgotnością powietrza. Jest ona ściśle połączona z temperaturą panującą w pomieszczeniu, co oznacza, że dochodzi do jej zmiany wraz z obniżeniem lub podwyższeniem temperatury.
Na rynku dostępne są już systemy klimatyzacji, które pozwalają na regulację wilgotności w pomieszczeniu. Mowa tutaj o specjalistycznych i bardzo precyzyjnych urządzeniach, które są wyposażone w higrostaty. Znajdują one zastosowanie np. w salach operacyjnych czy w farmaceutyce.

klimatyzacja w mieszkaniu

Dlaczego prawidłowa prędkość przepływu powietrza w klimatyzatorze jest ważna w kontekście wilgotności?

Jeśli zależy Ci na nieznacznym podwyższeniu wilgotności w pomieszczeniu, możesz zwiększyć prędkość przepływu powietrza w klimatyzatorze. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie przekraczała ona 0,2 m/s. Nie stosując się do tej zasady i dodatkowo niewłaściwie kierując nadmuch, można będzie odczuć wyraźny przeciąg, który może zakończyć się nieprzyjemnymi dolegliwościami zdrowotnymi.

Czy regulację klimatyzatora w zakresie wilgotności w pomieszczeniu można przeprowadzić samodzielnie?

Nie wiesz, jak ustawić klimatyzację? Pamiętaj, że ważne jest, żeby urządzenie pracowało w sposób optymalny. Specjaliści zalecają obniżenie temperatury rzeczywistej maksymalnie o 7°C. 
Chcąc prawidłowo wyregulować klimatyzator, warto skorzystać z pomocy fachowców. Również ingerencja niepowołanych osób w siłę nadmuchu. Regulację urządzenia najlepiej zlecić wykwalifikowanym instalatorom, którzy pracują w hurtowniach instalacyjnych Grupy Instal-Konsorcjum. Dodatkowo opowiedzą Ci o tym, dlaczego klimatyzacja i wentylacja w naszych domach jest tak ważna.
Pamiętaj, że chcąc zachować komfortowe warunki termiczne w pomieszczeniach, możesz także wykorzystać rekuperację lub kurtyny powietrzne. Wybór należy jedynie do Ciebie.

Autor: Aneta Wojtczak

nawiew klimatyzatora umieszczonego pod sufitem

Przeczytaj także:

 
Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK:


Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!