Produkty

Klimatyzator do ogrzewania domu - podpowiadamy jaki wybrać

Dodano 10.11.2022

Nowoczesne klimatyzatory coraz częściej wyposażone są w dodatkową funkcjonalność, która umożliwia skuteczne ogrzewanie domu oraz mieszkań. Dzięki temu system może być użytkowany całorocznie. W dzisiejszym artykule poznasz odpowiedź na pytanie, czy warto wykorzystywać klimatyzator do ogrzewania.

 

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. Czy można wykorzystać klimatyzator do ogrzewania domu?
  2. Najważniejsze zalety wynikające z ogrzewania klimatyzacją
  3. Na czym polega ogrzewanie domu klimatyzatorem?
  4. Jaki klimatyzator wybrać?

Zobacz inne nasze PORADY 

Czy można wykorzystać klimatyzator do ogrzewania domu?

W zasadzie każdy klimatyzator w typie split, czyli posiadający dwie jednostki – zewnętrzny skraplacz i wewnętrzny parownik, działa w taki sam sposób jak powietrzne pompy ciepła. Urządzenie pozwala na skuteczne chłodzenie, ogrzewanie, oczyszczanie powietrza oraz osuszanie i filtrowanie. Dzięki temu świetnie sprawdza się zarówno w prywatnych mieszkaniach, jak i punktach handlowo-usługowych.

Pracując w trybie ogrzewania, klimatyzatory pobierają energię z zewnątrz. W związku z tym ich efektywność może zmniejszać się w związku ze znacznym spadkiem temperatury powietrza. Z tego powodu najczęściej stosowana jest w okresach przejściowych oraz jako dodatkowo źródło ogrzewania w domu. Nie są przy tym polecane jako jedyne źródło ciepła w mieszkaniach i domach prywatnych. Wymagałoby to montażu jednostki w każdym pomieszczeniu.

Ogrzewanie domu klimatyzacją – najważniejsze zalety

Przede wszystkim klimatyzatory, działające jak pompy ciepła, są wyjątkowo ekonomicznym rozwiązaniem. Mogą konkurować pod tym względem nawet z polecanymi przez specjalistów grzejnikami elektrycznymi, generując nawet 5-krotnie niższe koszty. Dodatkowo nie musisz kupować dwóch różnych urządzeń. Odznaczają się przy tym wydajnością i wysoką klasą energooszczędności. Nowoczesne urządzenia typu split mogą wygenerować nawet do trzech razy więcej ciepła niż energia, która została wykorzystana do produkcji.

Dodatkowo klimatyzatory znacznie poprawiają jakość powietrza w domu. Filtry i jonizatory zmieniają urządzenie w skuteczny oczyszczacz, który usuwa alergeny, zanieczyszczenia, bakterie oraz smog. Z tego powodu jest to rozwiązanie polecane dla rodzin z dziećmi oraz osób cierpiących na alergie. Dzięki temu, że nie generuje smogu, zanieczyszczeń ani spalin uchodzą za wyjątkowo ekologiczną i przyjazną środowisku technologię.

Na czym polega ogrzewanie domu klimatyzatorem?

Klimatyzatory są w zasadzie rewersyjną pompą ciepła, która pozwala na odwrócenie jej tradycyjnego mechanizmu działania. W praktyce oznacza to, iż latem wewnętrzna jednostka chłodzi, a zewnętrzna grzeje. Zimą można przywrócić standardowy sposób działania pompy. W tym celu należy wcisnąć wskazany przez producenta przycisk.

W czasie ogrzewania czynnik gazowy czynnik chłodniczy opuszcza sprężarkę. W wymienniku zmienia następnie stan skupienia na ciekły. Przepływa następnie do jednostki zewnętrznej. Dodatkowo przechodzi przez filtry i zawór rozprężny, co pozwala na zmniejszenie jego ciśnienia i temperatury. W jednostce zewnętrznej po raz kolejny zmienia stan skupienia na gazowy. Ostatnie etapy pracy zakładają przejście do separatora, po czym gaz trafia do sprężarki. Jednocześnie podczas zmiany funkcjonalności z chłodzenia na ogrzewanie, zmieniają się role jednostek. Zewnętrzna staje się parownikiem, a wewnętrzna skraplaczem.

Jeśli jesteś miłośnikiem uniwersalnych rozwiązań, ciekawą alternatywą mogą być gruntowe pompy ciepła. Coraz częściej wykorzystywane są bowiem w domach jako alternatywa klimatyzacji. Jednocześnie chłodzenie pasywne uchodzi za najbardziej ekonomiczną formę obniżania temperatury w domu. W tym celu wykorzystywany jest zimno pochodzące z gruntu. Tym samym temperatura dolnego źródła jest znacznie niższa od tej panującej w pomieszczeniach. Praca urządzenia odbywa się z pominięciem sprężarki, co dodatkowo obniża koszty eksploatacji. Decydując się na montaż tego rozwiązania, należy pamiętać o wyposażeniu się w osprzęt do pomp ciepła.

Ogrzewanie mieszkania klimatyzatorem – jakie urządzenie wybrać?

Wybierając klimatyzator z funkcją ogrzewania, należy zwrócić uwagę na szereg funkcji, które pozwolą na sprawne użytkowanie sprzętu. Przede wszystkim powinno być wyposażone w opcję podtrzymywania temperatury na poziomie 8-10 stopni oraz automatyczny restart, który nastąpi po niespodziewanym zaniku napięcia. Niektóre jednostki dodatkowo wyposażone są w grzałkę, która uruchamia się podczas mrozów.

Warto wybrać przy tym nowoczesne klimatyzatory inwerterowe, które charakteryzują się wysokim poziomem energooszczędności. Urządzenia nie dopuszczają bowiem do wahań temperatury przekraczających 1oC. Dodatkowo zapewniają większy komfort grzewczy ze względu na stabilność cieplną. Wysokiej jakości urządzenie, które sprawdzi się do całorocznego użytkowania, powinno być przy tym wydajne i ciche. Głośna praca może znacznie zakłócać codzienne funkcjonowanie mieszkańców.

Dużą zaletą jest także automatyczne oczyszczanie, które pozwala zadbać o jakość powietrza w domu. Zapobiega rozwojowi pleśni i innych patogenów wewnątrz urządzenia. Warto zwrócić uwagę na możliwość sterowania i obsługi. Wybrane klimatyzatory pozwalają na włączenie szybkiego nagrzewania lub uruchomienie dodatkowego trybu nocnego. Jak widzisz klimatyzacja stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnych metod ogrzewania. Szczególnie dobrze sprawdza się w okresie przejściowym oraz jako ekologiczne i energooszczędne wsparcie dla innych systemów.

 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska 

 

 

Przeczytaj także: 

 

 

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK