Produkty

Klimatyzator w domu – czy warto? Porada EXPERTA. Polecamy rozwiązanie Bosch.

Dodano 05.05.2022

Klimatyzacja w okresie letnim potrafi być prawdziwym wybawieniem. Zapewnia przyjemny klimat w domowych lub biurowych pomieszczeniach, dlatego wiele osób nie wyobraża sobie nieposiadania tego cennego urządzenia w swoim otoczeniu. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób inwestuje w klimatyzatory, ponieważ nic innego nie daje takiego wytchnienia podczas upalnych dni. Należy jednak pamiętać, że urządzenie to musi być dostosowane do naszego lokum. O czym więc należy pamiętać, wybierając klimatyzator?

 

Dlaczego warto mieć klimatyzator w domu?

 

Możliwość ochłodzenia powietrza w domu podwyższa komfort życia podczas gorących dni. Klimatyzator pobierając powietrze z otoczenia za pomocą swojego wentylatora, wyciąga z niego energię cieplną za pomocą wymiennika ciepła. Kolejnym etapem jest wdmuchiwanie do pomieszczenia chłodniejszego strumienia powietrza i oczyszczonego przez mikrofiltry. Ciepło z powietrza zostaje wypchnięte na zewnątrz, dzięki obiegowi czynnika chłodzącego. Wszystko to sprawia, że komfort życia wzrasta nie tylko przez chłodne powietrze, ale i dzięki oczyszczeniu go z wszelkich zarazków, co jest świetnym rozwiązaniem w szczególności dla osób chorujących na alergię. Nowoczesne klimatyzatory pozwalają nie tylko obniżyć temperaturę otoczenia, ale także mogą one wygrzewać powietrze, a więc można z nich korzystać nie tylko podczas lata. Systemy wentylacji i klimatyzacji mogą pracować w połączeniu z pompami ciepła, co sprzyja pozytywnemu środowisku pracy.

 

Jakie rodzaje klimatyzatorów wyróżniamy?

 

Poniżej zostały przedstawione 4 główne rodzaje klimatyzatorów i ich zalety i wady:

 

·       Monoblok – klimatyzator mobilny. Do jego zalet można zaliczyć niewysoką cenę, brak konieczności montażu i elastyczną instalację. Do wad zalicza się głośną pracę, wysoki pobór energii i niska jakość chłodzenia. Wszystkie elementy tego urządzenia znajdują się w jednej obudowie.

·       Klimatyzacja Single Split – cechuje się wysoką wydajnością chłodzenia i cichym wnętrzem, dzięki zewnętrznej jednostce z podziałek. Wady to przede wszystkim wysoka cena zakupu i rozbudowana instalacja. Urządzenie to podzielone jest na jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną. Największy hałas wydobywa się z jednostki zewnętrznej.

·       Multisplit – zapewnia efektywne chłodzenie kilku pomieszczeń i pozwala na centralne sterowanie systemem klimatyzacyjnym. Wymusza kompleksową instalację i wymaga zakupienie dodatkowej jednostki wewnętrznej, co przekłada się na ostatecznie wyższą cenę. Pojedyncza jednostka zewnętrzna może być podłączona do kilku jednostek wewnętrznych.

·       Pompa ciepła – zapewnia efektywny system ogrzewania i chłodzenia. Można zdobyć na nią dodatkowe wparcie finansowe w ramach dotacji. Stanowi ona dość drogie rozwiązanie i w niektórych przypadkach należy liczyć się ze zdobyciem pozwolenia na jej założenie.

 

Wybierając najlepszy klimatyzator do swojego domu, należy zwrócić również uwagę na jego moc, która powinna być dopasowana do chłodzonego pomieszczenia. Nie może być ani zbyt niska, ani zbyt wysoka. Jeśli będzie ona zbyt niska, dom nie będzie wystarczająco ochłodzony, a jeśli za wysoka, klimatyzator będzie zużywał, niepotrzebnie, dużą ilość energii.

 

Na instalację klimatyzatora w domu jednorodzinnym nie jest wymagane pozwolenie, ale w bloku już tak. Zgodę należy uzyskać ze strony administratora.

 

Ile kosztuje założenie klimatyzatora?

 

Na ostateczny koszt zakupu klimatyzatora składa się kilka aspektów, do których zalicza się:

·       Zakup urządzenia i jego instalacja – klimatyzatory mobilne należą do najtańszych tego typu produktów. Ich cena waha się od kilkuset do 3 tys. złotych. Duża oszczędność wynika z faktu, że nie trzeba ich instalować. Jeśli jednak zdecydujemy się na system stacjonarny, taki jak np. klimatyzator Split, należy liczyć się z kosztem, wynoszącym od 2 tys. złotych za samo urządzenia a do tego trzeba doliczyć jeszcze koszt montażu, który może oscylować w cenie od 1 do 2 tys. złotych. Natomiast jeśli inwestycja ma dotyczyć jednostki MultiSplit, trzeba wziąć pod uwagę, że każda z nich to koszt od 500 do 1000 zł a instalacja w zależności od ilości pomieszczeń, w których miałaby być zainstalowana jednostka, wyniesie od 3 do 4 tys. złotych.

·       Koszty energii – każdy klimatyzator cechuje się inną efektywnością energetyczną, dlatego koszt energii będzie się różnił ze względu na zakupione urządzenia. Jednak generalnie za jedną godzinę pracy klimatyzatora zamontowanego na stałe zapłacisz ok. 2 razy mniej niż za godzinę pracy klimatyzatora mobilnego.

·       Koszty eksploatacji – klimatyzatory muszą być co jakiś czas serwisowane, aby mogły działać w pełni sprawnie. Profesjonalny serwisant powinien zjawić się u właściciela klimatyzatora, przynajmniej raz na dwa lata. Ile wyniesie koszt serwisowania? Kwestia ta jest indywidualna, ponieważ wszystko zależy od tego, co będzie do wymiany, czy będzie to tylko kontrola i czyszczenie.

 

Co należy wziąć pod uwagę korzystając z klimatyzatora?

 

Urządzenie, jakim jest klimatyzator, należy w odpowiedni sposób obsługiwać, aby zadbać o jak najlepszy klimat. Poniżej znajdziesz kilka cennych wskazówek, które będą Ci pomocne:

·       Temperatura – nigdy nie powinno się ustawiać temperatury pracy klimatyzatora poniżej 20 stopni, ponieważ możesz się często przeziębiać. Dodatkowo nie każdy o tym wie, ale temperatura wewnątrz i na zewnątrz nie powinna być aż tak zróżnicowana. Najlepiej, aby różnica wynosiła 6 stopni, ponieważ jeśli różnica będzie zbyt wyraźna, możesz zacząć miewać problemy z krążeniem.

·       Wilgotność – jeśli posiadasz klimatyzator z możliwości regulacji poziomu wilgoci w powietrzu, najlepiej ustaw ją na ok. 40 do 60%. Dzięki temu rośliny w Twoim domu przestaną usychać.

·       Kierunek nawiewu – nie powinien być skierowany bezpośrednio na ciało człowieka. Najlepiej, aby przepływ powietrza był odczuwalny jedynie dla niektórych części ciała, ponieważ w przeciwnym przypadku częste choroby są gwarantowane.

·       Oszczędzaj energię – nie zostawiaj włączonego klimatyzatora, jeśli nie ma Cię w domu. Pamiętaj, aby zamykać drzwi i okna podczas chłodzenia i wyłącz jakiekolwiek źródła ciepła.

 

Przeczytaj także: 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl!