Produkty

Kocioł gazowy jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?

Dodano 01.04.2022

Przeglądając oferty kotłów gazowych, bardzo często można natrafić na modele jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, i nadaje się do innego typu mieszkań. Zanim więc wybierzesz model najbardziej dopasowany do swoich oczekiwań sprawdź, czy faktycznie spełni on wymagania użytkowe w danym lokum. Nie wiesz czym charakteryzują się oba modele kotłów i na co warto zwrócić uwagę podczas ich wyboru? Wszystkiego dowiesz się z poniższego materiału.

Kocioł gazowy jednofunkcyjny – czym się charakteryzuje?

Kotły gazowe jednofunkcyjne różni od dwufunkcyjnych fakt, że musi być on wyposażony w oddzielny wymiennik ciepłej wody użytkowej. Z racji tego modle tych kotłów potrzebują więcej przestrzeni niż kotły dwufunkcyjne. Dodatkowo jednofunkcyjne charakteryzują się większą stratą ciepła radiacyjnego a także wyższymi kosztami jego zakupu, jak i samej instalacji. Jakie jednak zalety posiada ten model?

  • Dzięki temu, że kotły jednofunkcyjne posiadają większy, oddzielny zasobnik na wodę, są w stanie przygotować większą ilość wody w szybszym czasie. Dzięki temu nie są generowane wysokie straty wody.
  • Najlepiej sprawuje się w przypadku rodzin wielodzietnych, gdzie przeważnie potrzebna jest większa ilość ciepłej wody w tym samym czasie.
  • Kocioł może być oddalony od punktu poboru wody maksymalnie daleko.
  • Instalacja cyrkulacji ciepłej wody i pompa cyrkulacyjna udostępniają ciepłą wodę od razu po otwarciu czerpanej baterii.

 

Do głównych wad tego urządzenia można zaliczyć:

  • Wysoki koszt zakupu i montażu.
  • Brak wymiennika przygotowującego ciepłą wodę, co wymusza podłączenie zasobnika zewnętrznego.
  • Potrzeba większej ilości miejsca na montaż.
  • Ilość pobieranej wody jest ograniczona przez pojemność zasobnika. Jeśli cała woda zostanie wykorzystana, wówczas trzeba poczekać, czasem nawet do 40 minut aż woda w zasobniku zostanie podgrzana.
  • Pompa cyrkulacyjna generuje dodatkowe koszty energii elektrycznej.

 

 

Czym charakteryzuje się kocioł gazowy dwufunkcyjny?

Coraz więcej osób wybiera kotły gazowe dwufunkcyjne, ponieważ łączą one w sobie dwa elementy – zasobnik c.w.u. oraz zwykły kocioł. Jednakże najlepiej sprawdzają się one w przypadku mniejszych mieszkań z jedną łazienką. Jeśli zainstalujemy kocioł dwufunkcyjny w domu o większej powierzchni, gdzie znajdują się np. dwie łazienki, wówczas narażamy się na duże straty wody i jej niższą temperaturę. Dodatkowo, aby zapewnić sobie dobrą pracę kotła dwufunkcyjnego, należy wybierać modele o wysokiej mocy, ponieważ od tego zależy wielkość strumienia wody, a to z kolei zwiększa cenę urządzenia. Należy pamiętać, że kupując kocioł gazowy dwufunkcyjny trzeba go zainstalować możliwie najbliżej punktu poboru wody.

W przypadku kotłów gazowych dwufunkcyjnych woda podgrzewana jest przepływowo, ale tylko w chwili jej pobierania. Dzięki temu nie ma ryzyka straty energii, ale z drugiej strony c.w.u. nie może być magazynowane.

Podsumowując do zalet kotła gazowego dwufunkcyjnego można zaliczyć:

  • Niższy koszt instalacji.
  • Nie ma potrzeby montowania instalacji cyrkulacji wody.
  • Większa swoboda w umieszczeniu kotła w dowolnej lokalizacji.
  • Ciągła możliwość pobierania ciepłej wody, jeśli zakupimy model z wbudowanym zasobnikiem.

Do wad kotła dwufunkcyjnego można zaliczyć:

  • Kupując kocioł bez wbudowanego zasobnika nie będziemy mieć dostępu do ciepłej wody od razu po odkręceniu kranu.
  • Kocioł musi być umieszczony w bliskiej odległości od miejsca poboru wody.
  • Kocioł gazowy bez zasobnika wymusza spuszczenie zimnej wody do kanalizacji, zanim woda zostanie podgrzana.

Kiedy wybrać kocioł jednofunkcyjny, a kiedy dwufunkcyjny?

Jeżeli wybrany kocioł ma zapewnić dostarczenie ciepła grzejnikom, wówczas najlepszym wyjściem będzie zastosowanie pieca jednofunkcyjnego. Jeżeli jednak zależy nam również na ciepłej wodzie, należy zastanowić się nad kotłem jednofunkcyjnym z podgrzewaczem lub nad kotłem dwufunkcyjnym. Pierwszy z nich może być instalowany w obiektach o dużej powierzchni, gdzie znajduje się kilka miejsc poboru wody. Natomiast drugi model najlepiej sprawdzi się w obiektach o mniejszej powierzchni. Dodatkowo kocioł dwufunkcyjny jest tańszy, jeśli chodzi o montaż i zabiera o wiele mniej miejsca. Zamontowanie kotła dwufunkcyjnego jest również o wiele prostsze. Natomiast kocioł jednofunkcyjny ma jedną bardzo ważną zaletę górującą nad kotłem dwufunkcyjnym – daje dostęp do ciepłej wody od razu po odkręceniu kranu, nawet jeśli jednocześnie będziemy czerpać wodę z kilku miejsc.

 

Przeczytaj także: 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl!