Montaż paneli fotowoltaicznych – na dachu czy ziemi?
Dodano 24.02.2022
Panele fotowoltaiczne przeważnie montowane są na dachu, ponieważ muszą być one odpowiednio nachylone do padania słońca na ich powierzchnię. Jednak nie ma przeciwwskazań, aby zamontować panele również na gruncie. Aby miało to pozytywny skutek, należy spełnić kilka warunków. Zarówno mocowanie paneli fotowoltaicznych na dachu, jak i na ziemi ma swoje wady i zalety. Z poniższego artykułu dowiesz się, kiedy warto montować panele na dachu, a kiedy na gruncie.
Z artykułu dowiesz się:
- Kiedy warto montować panele fotowoltaiczne na dachu?
- Na co zwrócić uwagę podczas montażu paneli na dachu?
- Na co zwrócić uwagę podczas montażu paneli na gruncie?
- Gdzie zamontować fotowoltaikę?
- W jaki sposób przeprowadzać konserwację paneli fotowoltaicznych?
- Jakie pytania należy sobie zadać, zanim podejmiesz decyzję odnośnie do miejsca montażu paneli?
Każda przygoda związana z instalacją fotowoltaiczną powinna zacząć się przygotowania odpowiedniego projektu. Aby mieć pewność, ile paneli fotowoltaicznych jest potrzebnych, należy obliczyć, ile energii w ciągu roku zużywamy, a także wziąć pod uwagę ułożenie dachu i jego nasłonecznienie. To wszystko sprawi, że będziemy wiedzieć jaką moc i wielkość powinna mieć nasza instalacja fotowoltaiczna.
Kiedy warto montować panele fotowoltaiczne na dachu?
Najczęstszym wyborem w gospodarstwach domowych jest montaż paneli fotowoltaicznych na dachu. Instalacja jest wtedy praktycznie niewidoczna, nie zajmuje miejsca ani w domu, ani w ogrodzie. Dodatkowo, jeśli wcześniej określimy, jaka ma być konstrukcja instalacji, wówczas jej montaż będzie bardzo prosty i szybki. Na niektórych dachach wymagana będzie konstrukcja wsporna, dlatego koszt montażu paneli może być nieco wyższy. O opłacalności montażu paneli fotowoltaicznych na dachu budynku decyduje jego nachylenie w kierunku północnym i poziom nasłonecznienia. Jeśli jest on głównie skierowany w północnym kierunku, wówczas instalacja paneli może nie być zbyt opłacalna. W niektórych przypadkach możliwa jest zmiana konstrukcji dachu, aby instalacja stała się opłacalna. Zaletą instalacji fotowoltaicznej na dachu jest fakt, że zwierzęta nie będą w stanie jej zniszczyć i dodatkowo żaden człowiek jej nie ukradnie. Wadą z pewnością jest trudniejszy montaż i konserwacja paneli.
Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu – na co zwrócić uwagę?
Montaż fotowoltaiki na dachu powinien odbywać się od strony południa pod kątem 40 stopni. Dzięki temu będziemy w stanie uzyskać największą możliwą efektywność ich pracy. Panele słoneczne w żadnym razie nie powinny być narażone na zacienienie. Podczas tworzenia projektu instalacji, należy wziąć pod uwagę wszelkie czynniki, które będą miały wpływ na wydajność fotowoltaiki. W tej kwestii zawsze przyda się pomoc i fachowa ocena specjalistów z branży energetycznej i fotowoltaicznej, ponieważ nabędziemy gwarancji, że nasz projekt ma sens.
Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie – kiedy warto?
Jeżeli dach budynku nie nadaje się do instalacji paneli fotowoltaicznych, zawsze możesz zdecydować się na ich montaż na gruncie. Zwłaszcza jeśli można je zainstalować na dużym i niezagospodarowanym kawałku ziemi. Panele fotowoltaiczne montowane w ten sposób, przeważnie mają większą powierzchnię, a więc są w stanie wygenerować większą porcję energii. Aby panele mogły utrzymać się przez wiele lat, należy zainstalować je na solidnej konstrukcji wspornej. Należy pamiętać, że w tej sytuacji wszystkie panele powinny być ułożone pod właściwym kątem w stosunku do promieni słonecznych. Zaletą montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie jest to, że można je ustawić w dowolny sposób. Grunt nie stwarza takich ograniczeń jak dach. Dodatkowo taką instalację fotowoltaiczną na gruncie, można sukcesywnie rozbudowywać. Wadą instalacji paneli fotowoltaicznych na gruncie na pewno jest to, że jest ona droższa w montażu, ponieważ wymaga specjalnego systemu mocowań i zaprojektowana jest z lepszych komponentów odpornych na korozję i zmatowienie.
To w końcu, gdzie zamontować fotowoltaikę?
Wszystko zależy od indywidualnych warunków. Jeżeli nasz dach posiada taką konstrukcję, która pozwoli na pełne czerpanie energii słonecznej, wówczas nie ma co się zastanawiać i po prostu przeprowadzić montaż paneli właśnie w tym miejscu. W przypadku, gdy jednak dach naszego domu jest nieustawny pod kątem paneli, ale z kolei mamy duży kawał niezagospodarowanej ziemi, która nie niesie za sobą ryzyka zacienienia, wówczas z pewnością warto skorzystać z tej opcji.
W jaki sposób przeprowadzać konserwację paneli fotowoltaicznych?
Panele fotowoltaiczne powinny być poddane konserwacji przynajmniej raz na rok. Pocieszającym faktem jest to, że fotowoltaika przeważnie nie ulega awariom. Osoby mieszkające blisko głównej ulicy lub drogi gruntowej, muszą nastawić się na częste mycie paneli, a w tym przypadku prościej będzie umyć panele położone na gruncie. Aby dostać się do paneli fotowoltaicznych umieszczonych na dachu, należy wezwać specjalną ekipę.
Jakie pytania należy sobie zadać, zanim podejmiesz decyzję odnośnie do miejsca montażu paneli?
- Czy dach budynku nadaje się do montażu paneli?
- Czy działka jest wystarczająco duża i niezacieniona, aby można było postawić na niej panele fotowoltaiczne?
- Czy specyfika działki nadaje się do instalacji paneli?
Fotowoltaika jest coraz popularniejszym rozwiązaniem w naszym kraju. Dlatego, jeśli i Ty chcesz w nią zainwestować, z pewnością niejedna hurtownia instalacyjna należąca do Grupy Instal-Konsorcjum pomoże Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie. W ich ofercie znajdziesz moduły fotowoltaiczne i nie tylko!
Przeczytaj także:
Autor: Małgorzata Buchkovska
Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl!
Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!