Produkty

Kocioł gazowy pulsacyjny czy kondensacyjny?

Dodano 09.05.2022

Przed Tobą zakup nowego kotła gazowego i nie wiesz, na który wariant się zdecydować? Na rynku dostępne są różne modele tych urządzeń grzewczych, m.in. znajdziesz kotły gazowe kondensacyjne, jak i kotły gazowe pulsacyjne. Oba modele charakteryzują się właściwie bezobsługową pracą i dostarczają domownikom ciepłą wodę użytkową. Kotły gazowe są rozwiązaniem ekologicznym, ponieważ nie emitują do otoczenia szkodliwych substancji. Z poniższego materiału dowiesz się, kiedy warto wybrać kocioł gazowy kondensacyjny, a kiedy lepszym wyborem będzie model kotła gazowego pulsacyjnego.

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. Czym charakteryzuje się kocioł gazowy kondensacyjny?
  2. Jaka moc kotła gazowego kondensacyjnego jest najlepsza?
  3. Jakie są rodzaje kotłów gazowych kondensacyjnych?
  4. Kiedy wybrać kocioł kondensacyjny, a kiedy pulsacyjny?

Czym charakteryzuje się kocioł gazowy kondensacyjny?

 

Pierwszą ważną cechą kotła gazowego kondensacyjnego jest to, że posiada zamkniętą komorę spalania, a więc do jego pracy nie jest potrzebny dostęp świeżego powietrza do pomieszczenia, w którym urządzenie to zostało zainstalowane. Powietrze i spaliny pobierane są przez system powietrzno-spalinowy, który musi być odporny na wysoką temperaturę, korozję a także powinien być w pełni szczelny. Kotły gazowe kondensacyjne należą do urządzeń bardzo zaawansowanych technicznie, dlatego też nie generują dużego poboru paliwa, co przekłada się na niskie koszty eksploatacyjne. Dzięki zainstalowaniu kotłów kondensacyjnych gazowych, możemy zaoszczędzić 25% energii i zapewniamy sobie dużą dozę bezpieczeństwa podczas ich użytkowania. Dodatkową zaletą tych urządzeń grzewczych jest bardzo cicha praca oraz dbałość o środowisko naturalne.

 

Jaka moc kotła gazowego kondensacyjnego jest najlepsza?

 

Choć może się wydawać, że dobranie odpowiedniej mocy kotła gazowego należy do łatwego zadania, to jednak nie jest to tak prosta sprawa. Do wyboru mamy kocioł gazowy kondensacyjny jedno- i dwufunkcyjny. Zadaniem pierwszego jest zapewnienie odpowiedniej temperatury w domu, a drugi oprócz tego, troszczy się o zapewnienie ciepłej wody użytkowej. Przyjmuje się, że na każde 10m2 budynku, powinno się zapewnić moc o wysokości 0,6 kW. Dlatego też w domach o średnich gabarytach, warto inwestować w kotły i mocy nie większej, nić 10 kW. Jeżeli jednak zależy nam również na podgrzaniu wody użytkowej, wówczas należy zdecydować się na kocioł gazowy o większej mocy. Zanim urządzenie zostanie skonfigurowane, należy przeanalizować ilość punktów poboru wody i określić ich rodzaj. Zastosowane mogą być dwa rozwiązania – zakupienie zasobnika, który będzie magazynował wodę lub można zakupić kocioł o bardzo dużej mocy, które sprawi, że woda zostanie podgrzana właściwie od razu. Jednak nie zawsze dobrym wyborem jest inwestowanie w kocioł o dużej mocy, ponieważ może to prowadzić do niepotrzebnych wydatków.

Jakie są rodzaje kotłów gazowych kondensacyjnych?

 

Skoro wiemy już, czym jest kocioł gazowy kondensacyjny, warto zastanowić się nad tym, jaki kocioł gazowy kondensacyjny wybrać. Kotły gazowe kondensacyjne dzielą się na:

·      Jednofunkcyjne – ich zadaniem jest utrzymanie prawidłowej temperatury wewnątrz domu. Wyposażając je w oddzielny zbiornik, mogą zapewnić również ciepłą wodę użytkową. Bez problemu można połączyć je z kolektorami słonecznymi. Urządzenia te pracują z wężownicą zasobnika, który jest jednocześnie wymiennikiem ciepła. Zbiornik magazynuje wodę i dogrzewa ją, kiedy temperatura zaczyna spadać. Do zalet kotłów jednofunkcyjnych zalicza się mniejszą wymaganą moc, brak ryzyka zakamienienia się wymiennika, możliwość wykorzystania większej liczby poboru i umożliwienie współpracy z systemem cyrkulacji.

·      Dwufunkcyjne – kotły tego typu nie są wyposażone w osobny zbiornik wody, ponieważ ogrzewają wodę w sposób przepływowy. Kocioł dwufunkcyjny umożliwia skorzystanie z jednego dużego poboru wody lub dwóch mniejszych. Nie warto instalować go w przypadku większej ilości poborów, ponieważ doprowadzi to do zmniejszenia komfortu cieplnego. Urządzenia te powinny być montowane jak najbliżej punktu czerpania wody, ponieważ nie współpracują z instalacją cyrkulacji wody użytkowej. Kotły dwufunkcyjne nie wymagają dużej przestrzeni montażowej, są przystępne cenowo i nie generują strat postojowych.

Kiedy wybrać kocioł kondensacyjny, a kiedy pulsacyjny?

 

Kotły kondensacyjne są na pewno o wiele lepszym wyborem niż kotły tradycyjne, gdyż wytworzenie 1kWh jest nawet o połowę niższe niż w tradycyjnym systemie grzewczym. Tą samą zaletą cechują się również piece gazowe pulsacyjne, które pracują w technologii łączenia pulsacyjnego systemu i kondensacyjnego spalania. Kocioł pulsacyjny różni się od kotła kondensacyjnego tym, że wyposażony jest w komorę spalania, a nie planik. Pulsatory wybierane są ze względu na lepszą ekonomię, ulepszony system odprowadzania spalin i niskie koszty instalacji. Dodatkowo kotły te nie wymagają czyszczenia i regulacji, co podwyższa komfort ich użytkowania. To wszystko sprawia jednak, że kotły pulsacyjne są droższe niż kondensacyjne. Dlatego też warto wziąć pod uwagę, ile chcemy przeznaczyć na dany kocioł i czego od niego oczekujemy.

 

Jeśli chcesz zapewnić sobie wysokiej jakości kocioł kondensacyjny lub pulsacyjny, koniecznie zapoznaj się z katalogiem Instal-Konsorcjum. Praktycznie każda hurtownia instalacyjna należąca do Grupy IK zaproponuje Ci system grzewczy, którego poszukujesz.

 

Przeczytaj także:

Rekuperacja w nowoczesnym domu

Jak dobrać rekuperator?

Zainteresowany rekuperatorami od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę w ik.pl: Oferta rekuperatorów w ik.pl

Autor: Małgorzata Buchkovska