Kotły gazowe, a systemy podgrzewania wody użytkowej
Dodano 15.08.2023
Podgrzewanie wody gazem jest powszechnie wykorzystywane zarówno w domach jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych. W zależności od tego, jaki kocioł gazowy zostanie wybrane dostarczanie c.w.u. może odrobinę różnić się od siebie. Na rynku dostępne są gazowe kotły jednofunkcyjne z zasobnikiem oraz gazowe kotły dwufunkcyjne, które podgrzewają wodę przepływowo. Kiedy wykorzystać pierwszy, a kiedy drugi i jaki wpływ mają na system podgrzewania wody? Podpowiadamy!
Z artykułu dowiesz się:
- Jak uzyskać gazowe podgrzewanie wody wybierając gazowy kocioł jednofunkcyjny?
- Na jakiej zasadzie działa system podgrzewania wody gazem z użyciem kotła dwufunkcyjnego?
- Który kocioł gazowy wybrać?
Jak uzyskać gazowe podgrzewanie wody wybierając gazowy kocioł jednofunkcyjny?
Kotły gazowe jednofunkcyjne przede wszystkim ogrzewają wodę kotłową, która krąży w obiegu centralnego ogrzewania. Chcąc przygotować ciepłą wodę użytkową, należy wyposażyć je w dodatkowy zbiornik zewnętrzny, którego wężownicę podłącza się do obiegu wody kotłowej. Dzięki temu możliwe jest podgrzewanie wody gazem oraz gromadzenie jej dla późniejszego wykorzystania. Na rynku można spotkać zasobniki, które dopasowane są do wybranych modeli kotłów jednofunkcyjnych oraz urządzenia kompaktowe, w których skład wchodzi kocioł wraz z podgrzewaczem.
Na jakiej zasadzie działa system podgrzewania wody gazem z użyciem kotła dwufunkcyjnego?
Kotły gazowe dwufunkcyjne, jak sama nazwa wskazuje — spełniają dwie funkcje: zasilają centralne ogrzewanie w wodę kotłową, umożliwiając tym samym ogrzanie pomieszczeń oraz w sposób przepływowy przygotowują ciepłą wodę użytkową.
Decydując się na to rozwiązanie, użytkownik nie musi montować dodatkowego zbiornika c.w.u., ponieważ system podgrzewania wody odbywa się przy użyciu podgrzewacza. Warto tutaj mieć na uwadze, że ilość wody, jaką można ogrzać, uzależniona jest od mocy kotła. Dlatego też przed zakupem kotła, warto skontaktować się ze specjalistami hurtowni instalacyjnych Grupy Instal-Konsorcjum, którzy pomogą dobrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb inwestora i budynku. Eksperci sugerują, że do przepływowego podgrzewania c.w.u. warto zastosować urządzenie o mocy 20-24 kW. W każdym przypadku warto to jednak sprawdzić i upewnić się, że w naszym przypadku stwierdzenie to będzie słuszne.
Który kocioł gazowy wybrać?
Odpowiedź na to pytanie nie należy do najłatwiejszych. Producenci rozwiązań grzewczych wychodzą naprzeciw potrzebom użytkowników i często w jednej linii produktowej oferują zarówno kotły jedno-, jak i dwufunkcyjne. Zapoznają się z ofertą danego producenta, da się zauważyć, że równią się one oznaczeniem, np. Vaillant w swojej linii kotłów ecoTEC oferuje model jednofunkcyjny CV oraz dwufunkcyjny — VCW. Dla inwestora, na pierwszy rzut oka, urządzenia te niczym się nie różnią. Mają także bardzo zbliżone specyfikacje.
Jeśli właśnie stoisz przed wyborem kotła gazowego, przeanalizuj dokładnie sposób, w jaki wykorzystujesz ciepłą wodę użytkową w domu. Budynki, które wyróżniają się rozległą instalacją c.w.u. i są wyposażone w więcej niż 2-3 punkty poboru wody, powinny być wyposażone w gazowy kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem. Jeśli natomiast w domu lub mieszkaniu posiadasz punkt czerpalny jedynie w kuchni, łazience i ewentualne w toalecie, z powodzeniem możesz wykorzystać gazowy kocioł dwufunkcyjny.
Pamiętaj o komforcie
Gazowe podgrzewanie wody w kotle dwufunkcyjnym następuje, kiedy użytkownik odkręci kran, czyli dojdzie do określonego przepływu wody. W tym wypadku traci się możliwość stworzenia systemu podgrzewania wody cyrkulacyjnego, co oznacza, że im dalej od kotła znajduje się punkt czerpalny, tym dłużej będziemy czekać na ciepłą wodę użytkową. Co więcej, należy także pamiętać o tym, że strumień, jaki można w danym momencie ogrzać, jest ograniczony. Oznacza to, że może pojawić się problem z dostarczeniem ciepłej wody, jeśli jednocześnie będzie ona czerpana z kilku punktów, tzn. jeżeli w kuchni odkręcimy kran, istnieje prawdopodobieństwo, że w łazience osoba biorąca prysznic lub kąpiel, będzie miała chłodniejszą, jeśli nie zimną wodę.
Tworząc system podgrzewania wody z użytkiem kotła dwufunkcyjnego, trzeba także zwrócić uwagę na to, czy instalacja w domu spełnia wymagania producenta urządzenia grzewczego. Jeśli w układzie może dochodzić do niestabilności ciśnienia, wówczas może to utrudniać pracę podgrzewacza. Plusem takiego rozwiązania jest z pewnością to, że nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów w związku z koniecznością zakupu dodatkowego zasobnika c.w.u. System podgrzewania wody nie jest skomplikowany, a inwestor może liczyć na niewielkie rozmiary kotła. Jeśli decyduje się on na ogrzewanie gazowe i nie potrzebuje ogromnych ilości ciepłej wody użytkowej — rozwiązanie jest godne polecenia.
Wykorzystując gazowe podgrzewanie wody z użyciem kotła jednofunkcyjnego, można stworzyć system magazynowanie c.w.u. wraz z cyrkulacją. W tym momencie znikną problemy z oczekiwaniem na ciepłą wodę w miejscach poboru wody, które są najdalej położone. W ten sposób można także wyeliminować spadki temperatury wody, jeśli jednocześnie odkręci się kilka kranów. Jest to zatem doskonałe rozwiązanie dla większych rodzin oraz domów.
Czy już wiesz, który kocioł gazowy wybrać? A może dodatkowo interesują Cię pompy ciepła? Skontaktuj się z zespołem Grupy Instal-Konsorcjum, a dokładnie opowiemy Ci o rozwiązaniach dostępnych na rynku grzewczym.
Autor: Aneta Wojtczak