Kotły z podajnikiem — wygoda w Twoim domu
Dodano 31.03.2023
Rynek grzewczy przeżywa obecnie ciągłe zmiany. Szczególnie jeśli mowa o kotłach CO, które są na cenzurowanym ze względu na pogarszający się z roku na rok stan powietrza. Decydując się na kotły CO z podajnikiem, warto zwrócić uwagę na urządzenia 5 klasy, które choć mają wyższą cenę, wyróżniają się większą funkcjonalnością i bardziej skomplikowaną konstrukcją. Czy jednak widmo wymiany kotła musi jedynie kojarzyć się z wysokim kosztem? Oczywiście, że nie. Dziś opowiemy o zaletach i wygodzie, jaką mogą zagwarantować.
Z artykułu dowiesz się:
- Dlaczego warto wybrać kotły CO z podajnikiem?
- Czy wybierając kocioł grzewczy z podajnikiem 5 klasy można liczyć na oszczędności?
- Czy kotły grzewcze z podajnikiem 5 klasy można zaliczyć do ekologicznych rozwiązań?
- Na jakie kotły warto się zdecydować w obecnej sytuacji?
Dlaczego warto wybrać kotły CO z podajnikiem?
Osoby, które nie znają się na nowoczesnych technikach grzewczych powinny wiedzieć, że stare piece węglowe zasypowe, potocznie zwane kopciuchami, sukcesywnie zastępuje się kotłami 5 klasy. Jedną z najważniejszych cech, które różnią stare kotły od tych, które spełniają normy unijne, jest automatyczny system spalania. Kotły CO z podajnikiem na ekogroszek są urządzeniami grzewczymi, które wyposażono w zasobnik (to w nim przechowuje się opał), podajnik (element odpowiedzialny za dozowanie odpowiedniej ilości opału do komory spalania) oraz dopasowany sterownik (program, który umożliwia kontrolowanie procesu spalania w zależności od tego, jakie potrzeby termiczne mają domownicy i sam budynek).
Ekologiczne piece CO z podajnikiem są w stanie samodzielnie pracować nawet przez 10 dni, jeśli zasobnik zostanie wcześniej całkowicie uzupełniony. Ekogroszek to wysokokaloryczne paliwo, które spala się efektywnie, dzięki czemu właściciel budynku nie musi przez wiele dni odwiedzać kotłowni w czasie okresu grzewczego. Późniejsza praca polega jedynie na regularnym uzupełnianiu zasobnika. Jak zatem widać — jest to czysty i wygodny system.
Czy wybierając kocioł grzewczy z podajnikiem 5 klasy można liczyć na oszczędności?
Przyglądając się aktualnie obowiązującym przepisom unijnym, należy mieć na uwadze, że sprawność spalania w kotłach 5 klasy powinna mieć poziom nie mniejszy niż 88%. Dzięki tak wysokiej efektywności pieca, którą łączy się z kalorycznym opałem, jakim jest ekogroszek, uzyskano system grzewczy o bardzo wysokiej wydajności. Porównując zatem kotły grzewcze z podajnikiem z piecami zasypowymi, gdzie użytkownik dozuje opał intuicyjnie i bez całkowitej kontroli, pierwsze z rozwiązań można zaliczyć do bardzo ekonomicznych. Decydując się na kotły z podajnikiem można mieć zatem pewność, że urządzenie wykorzysta dokładnie taką ilość opału, jaką potrzebuje do wygenerowania założonej przez użytkowników i komfortowej dla nich temperatury. W ten sposób nie przegrzewa się ani nie wyziębia pomieszczeń.
Czy kotły grzewcze z podajnikiem 5 klasy można zaliczyć do ekologicznych rozwiązań?
Zmiany, jakie można zauważyć na rynku kotlarskim to reakcja na sygnalizowane przez Unię Europejską problemy z pogarszającym się stanem ziemskiej atmosfery. Nie da się ukryć, że stan powietrza w polskich miastach pozostawia wiele do życzenia, a w niektórych jest wręcz katastrofalny (szczególnie w okresie grzewczym w Krakowie, Wrocławiu czy Warszawie można odnotować duże ilości smogu). Problem złego stanu powietrza przekłada się bezpośrednio na zdrowie i życie ludzi, w szczególności osób starszych i dzieci.
Agresywna polityka unijna w zakresie poprawy jakości powietrza na świecie doprowadziła do tego, że od 2020 roku w sprzedaży dostępne są tylko urządzenia, które spełniają surowe wymogi w zakresie efektywności oraz emisyjności dla kotłów 5 klasy. Każdy kupujący powinien mieć jednak na uwadze, aby nabywając takie urządzenie grzewcze, sprawdzać dokładnie certyfikaty i atesty pieców, które chcą kupić. Okazuje się bowiem, że niektórzy producenci wykorzystują hasło "kocioł grzewczy z podajnikiem 5 klasy" jedynie do celów marketingowych.
Na jakie kotły warto się zdecydować w obecnej sytuacji?
Chcąc wybrać najlepsze urządzenie grzewcze, które w 100% spełni oczekiwania wszystkich domowników, warto zdecydować, na ile bezobsługowy i zautomatyzowany powinien być kocioł. Warto mieć na uwadze, że wybrany, nowoczesny sprzęt, bez względu na to, jaki rodzaj paliwa spala, będzie niósł za sobą wyższy koszt zakupu. Zanim inwestor podejmie ostateczną decyzję zakupową, powinien wiedzieć, że:
- kotły zasypowe na paliwa stałe — będą wymagać uzupełniania paliwa codzienne, co kilka godzin i codziennie trzeba będzie je rozpalać na nowo;
- kotły na paliwa stałe-biomasa z podajnikiem — mogą pracować nawet do kilkunastu dni bez obsługi, w zależności od tego, jak duży podajnik zostanie w nich zamontowany oraz ile popiołu będzie powstawać w procesie spalania;
- kotły olejowe, gazowe i elektryczne — nawet najprostsze kotły gazowe kondensacyjne jednofunkcyjne i kotły gazowe kondensacyjne dwufunkcyjne i pozostałe z wymienionych modeli są praktycznie bezobsługowe. Jedyne, co należy regularnie wykonywać to przeglądy serwisowe.
Kocioł grzewczy z podajnikiem — podsumowanie
Obecnie inwestorzy często rozważają wymianę starych pieców, tzw. kopciuchów, na nowe — zautomatyzowane. Dzieje się tak nie tylko za sprawą ciągle rosnących cen nośników energii, ale również dlatego, że coraz większej ilości osób zdaje sobie sprawę z faktu, że tylko skuteczna ochrona środowiska jest w stanie sprawić, że poprawi się stan naszej atmosfery.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy rozważyć wszystkie "za" i "przeciw" dostępnych na rynku rozwiązań. Mowa tutaj nie tylko o cenie, ale także gabarytach urządzenia, czy konieczności budowania dodatkowej kotłowni. Chcesz dowiedzieć się więcej o urządzeniach grzewczych dostępnych na rynku? Skontaktuj się z pracownikami hurtowni instalacyjnych Grupy Instal-Konsorcjum, którzy opowiedzą Ci o kotłach, pompach ciepła, czy pozostałych rozwiązaniach z naszej oferty. Wierzymy, że przekazana wiedza pozwoli każdemu podjąć najlepszą decyzję zakupową.
Autor: Aneta Wojtczak
Przeczytaj także:
- Zalety i wady kotłów z podajnikiem
- Regulacja kotła grzewczego – które parametry możesz zmienić samemu?