Produkty

Mikroinwenter czy optymalizator - co wybrać?

Dodano 14.11.2022

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością. Planujesz montaż paneli słonecznych, ale nie wiesz, jakie rozwiązanie technologiczne wybrać? Nie jesteś pewien, czym jest optymalizator i inwerter? Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim domu? W dzisiejszym artykule poznasz odpowiedzi na dręczące Cię pytania!

 

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. Jak działa mikroinwerter?
  2. Czym jest optymalizator?
  3. Kiedy warto zastosować optymalizator w przypadku fotowoltaiki?
  4. Lepiej sprawdzi się mikroinwerter czy optymalizator?

Zobacz inne nasze PORADY 

Jak działa mikroinwerter?

Mikroinwerter jest rodzajem falownika, którego głównym zadaniem jest zmiana prądu stałego, wytworzonego przez instalację, w energię naprzemienną o napięciu 230V, która stosowana jest powszechnie w instalacjach gospodarstwa domowego.  Tego rodzaju inwertery pozwalają na zmianę prądu wytwarzanego przez pojedyncze panele, a nie przez całą instalację. Krótko mówiąc, jeden mikrofalownik obsługuje jeden panel słoneczny. Dodatkowo urządzenie odpowiada za bezpieczeństwo oraz kontrolowanie wydajności poszczególnych ogniw. Nie tylko zbiera dane eksploatacyjne, ale także posiada automatyczny rozłącznik, który zadziała podczas usterki.

Jest to zatem dobre rozwiązanie dla osób, które planują rozbudować w przyszłości moduły fotowoltaiczne i mają problem z oszacowaniem ostatecznej mocy. W przypadku dokupienia kolejnych paneli wystarczy zamontować go razem z mikrofalownikiem. Rozwiązanie to nie zaburza pracy istniejących komponentów i nie wpływa na ich efektywność. Dodatkowo pozwala zredukować wpływ zacieniania na wydajność pracy ogniw oraz generowane w ten sposób straty energii. Słabsza praca jednego modułu nie wpływa bowiem na efektywność pozostałych komponentów.

 

Czym jest optymalizator?

Głównym zadaniem optymalizatora jest ochrona instalacji fotowoltaicznej przez szkodliwymi skutkami zacieniania. Warto bowiem podkreślić, iż moduły pracują najlepiej w przypadku równomiernego padania promieni słonecznych. Jeśli jeden z komponentów pozostaje w cieniu, oddziałuje to negatywnie na działanie całego systemu. Zacienie wpływa negatywnie zarówno na ilość wytwarzanej mocy, jak i płynność działania sieci. Zjawisko może przy tym znacznie obniżyć żywotność komponentów oraz powodować awarie wszystkich ogniw.

Optymalizator monitoruje pracę poszczególnych paneli, pozwalając im na uzyskanie pełnej niezależności. Urządzenie szuka punktu mocy maksymalnej na poziomie pojedynczego ogniwa. Sam sposób działania może różnić się w zależności od producenta, którzy osiągają zamierzony efekt przy wykorzystaniu odmiennych technologii. W konsekwencji optymalizator pozwala na maksymalne obciążenie każdego ogniwa, co znacznie podnosi jego efektywność. Pozwala tym samym na wygenerowanie możliwie największej mocy każdego komponentu, niezależnie od pracy pozostałej części instalacji.

Fotowoltaika – kiedy warto zastosować optymalizator?

Z optymalizatora możesz skorzystać w przypadku występowania, wspomnianego powyżej, zjawiska zacienienia, które negatywnie wpływa na efektywność pracy instalacji. Urządzenie sprawdza się także w innych sytuacjach, gdy ma miejsce niedopasowanie prądowo-napięciowe na modułach PV. Oprócz padania cienia można wymienić także punktowe zabrudzenia komponentów, które utrudniają przenikanie promieni UV oraz niejednolite starzenie się poszczególnych części.

Fotowoltaika może działać nieprawidłowo także w związku ze:

·      stosowaną przez producentów tolerancją parametrów prądowo-napięciowych,

·      uszkodzeniem diod obejściowych,

·      awarią poszczególnych komponentów,

·      nierównomiernym nagrzewania się paneli,

·      powstawaniem refleksów świetlnych.

Z optymalizatorów warto skorzystać także w przypadku skomplikowanych konstrukcyjnie dachów, na których ciężko zaprojektować się sprawnie działającą instalację. Dodatkowo sprawdzi się, gdy Twoja nieruchomość pozostaje w cieniu innych budynków, a przeniesienie modułów nie jest możliwe. Dzięki tym dodatkowym urządzeniom możesz także precyzyjnie monitorować pracę poszczególnych ogniw, co pozwoli na ewentualne eliminowanie usterek i nieprawidłowości na wczesnym etapie. Jest to dobre rozwiązanie niezależnie od tego, czy posiadasz fotowoltaikę w domu prywatnym, czy prowadzisz punkt handlowo-usługowy.

 

Mikroinwenter czy optymalizator – co sprawdzi się w Twoim domu?

Wielu użytkowników zastanawia się, czy warto inwestować w optymalizator, czy wystarczy im mikroinwerter. Mikrofalowniki pozwalają bowiem nie tylko na zmianę prądu stałego w przemienny, ale także pełnią funkcję kontrolującą. Warto podkreślić, iż urządzenia, podobnie jak optymalizatory, śledzą maksymalny punkt mocy modułów fotowoltaicznych oraz zapewniają autonomię poszczególnym komponentom. Umożliwiają przy tym montaż niewielkich instalacji, składających się wyłącznie z jednego lub dwóch paneli oraz tworzenie nietypowych projektów, dostosowanych do warunków architektonicznych. Zyskujesz opcję rozstawienia ogniw na poszczególne kierunki geograficzne.

Optymalizatory z falownikiem stanowią dobrą i bardziej ekonomiczną alternatywę w przypadku występowania stałego zacienienia, co umożliwia optymalizację i zwiększenie efektywności pracy całej instalacji. Dodatkowo sprawdzają się w budynkach narażonych na częste zmiany napięcia sieci elektrycznej, które mogą powodować wyłączanie się systemu w trakcie dnia. Rozwiązanie powinieneś dopasować zatem do warunków, w jakich będzie pracować Twoja instalacja. Ostateczny wybór technologii najlepiej skonsultować ze specjalistą, który zajmie się projektowaniem fotowoltaiki dla Twojego domu.  

 

Autor: Małgorzata Buchkovska 

 

 

Przeczytaj także: 

 

 

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK