Jak pracuje farma fotowoltaiczna?
Dodano 22.02.2022
Coraz więcej gospodarstw domowych i firm korzysta z dobrodziejstw fotowoltaiki, ponieważ ma ona duży wpływ m.in. na obniżenie rachunków za energię. Panele fotowoltaiczne można umieścić w wielu miejscach m.in. na dachach domów, polach, w ogrodach czy przy zakładach produkcyjnych. Jednak panele fotowoltaiczne, w odpowiedniej ilości, potrafią zasilić w energię elektryczną całe gminy. Takie właśnie miejsca nazywa się farmami fotowoltaicznymi.
Czym jest farma fotowoltaiczna?
Od kilku dobrych lat, fotowoltaika na dobre zakorzeniła się w naszym państwie. Nie jest to już aż tak nowy rodzaj inwestycji, ponieważ praktycznie w każdej wsi i mieście, można znaleźć wiele budynków i działek, na których znajdują się panele fotowoltaiczne. Elektrownie słoneczne, czy inaczej właśnie farmy fotowoltaiczne, muszą być usytuowane na specjalnie dla nich przeznaczonych terenach. To właśnie tam zamieniają one energię słoneczną na elektryczną. Wyprodukowany przez nie prąd przesyłany jest do ogólnej sieci energetycznej. Ich moc najczęściej sięga kilku lub kilkunastu MegaWatów. Dzięki temu są w stanie zasilać całe gminy i inne regiony. Dodatkowo muszą być one wyposażone w magazyn energii, a same panele działają tylko w ciągu dnia.
W jaki sposób działa instalacja fotowoltaiczna?
Elektrownie słoneczne składają się z wielu paneli fotowoltaicznych umieszczonych obok siebie w sposób prostopadły i równoległy. Każdy moduł wyposażony jest w ogniwo fotowoltaiczne, wykonane z surowca półprzewodnikowego. W ogniwach tych zachodzi proces fotoelektryczny. Napięcie elektryczne powstaje poprzez wzbudzenie w ogniwach ruchu elektronów przez fotony światła słonecznego. Prąd stały wytwarzany jest przez moduły PV, który następnie zamieniany jest na prąd zmienny w falowniku solarnym i w takiej postaci trafia do sieci.
Każda farma fotowoltaiczna ma określoną moc wytwarzania energii podczas pełnego słońca. Wartość ta zależna jest od ilości paneli oraz nominalnej mocy pojedynczego modułu PV. Im więcej paneli zainstalowanych jest w farmie fotowoltaicznej, tym większą moc będzie przez nią generowana.
Dlaczego warto zainwestować w farmę fotowoltaiczną?
Dekadę temu nikt w Polsce jeszcze nie myślał o tym, aby zakładać panele fotowoltaiczne, a co dopiero tworzyć z nich farmy słoneczne. Można śmiało stwierdzić, że głównym powodem były koszta, które trzeba byłoby ponieść. Koszt farmy oscylował wówczas bowiem w granicach 20 mln zł za 1 MW instalacji PV. W przypadku takiej instalacji produkcja prądu była po prostu nieopłacalna, ponieważ była o wiele droższa w porównaniu z produkcją węgla. Dziś koszt postawienia takiej farmy wynosi ok. 3 mln zł. Od 2018 roku powstało około 600 tego typu elektrowni, a łączna ich moc wynosi ok. 150 MW.
Dodatkowo powstało wiele programów unijnych, które ułatwiają założenie farmy fotowoltaicznej. W niektórych przypadkach dofinansowanie wynosi nawet 85%. Jaki zakres obejmują dofinansowania?
- Zakup ziemi pod elektrownie słoneczną,
- przygotowanie projektu farmy i warunki zabudowy,
- zakup sprzętu do postawienia farmy,
- instalacja i montaż paneli fotowoltaicznych.
Dofinansowanie skierowane jest zarówno dla firm, jak i osób prywatnych, a także dla operatorów energetycznych i samorządów terytorialnych.
W jaki sposób sprzedawany jest prąd z farmy fotowoltaicznej?
Sprzedaż energii elektrycznej z farmy fotowoltaicznej może zachodzić na wiele sposobów. Jednym z nich jest aukcja OZE, podczas której energia elektryczna sprzedawana jest na rynku hurtowym. Zainteresowani posiadający swoje farmy fotowoltaiczne mogą zgłaszać się i przedstawiać oferty sprzedażowe. Kiedy jeden z nich zostaje wybrany, podpisywana jest umowa a energia zostaje kontraktowana. Zasoby farmy mogą być sprzedawane zainteresowanym w sposób bezpośredni, oprócz osób fizycznych.
Coraz częściej można spotkać się z firmami, które oferują pośrednictwo sprzedającym energię elektryczną. Pobierają oni prowizję za znalezienie kupca.
Jaka jest dzisiaj sytuacja farm fotowoltaicznych w Polsce?
Nie da się ukryć, że panele fotowoltaiczne są widoczne w wielu miejscach Polski. Właściwie zjawisko to jest coraz bardziej powszechne. Dotyczy to zarówno kilku paneli fotowoltaicznych na dachu domu, ale i dużych farm słonecznych. Co ma największy wpływ na rozwój tych elektrowni w naszym państwie?
- Dotacje unijne i rządowe,
- świetne warunki kredytowania,
- niższe ceny montażu instalacji PV przy jednoczesnym wzroście ich wydajności,
- coraz śmielsze zastępowanie elektrowni węglowych, farmami słonecznymi. Trend ten jest obecny w całej Europie,
- cena za 1 MVH energii jest coraz niższa.
Wszystko wskazuje więc na to, że kolejne lata przyniosą jeszcze większy rozrost farm fotowoltaicznych, ale także będzie w nie inwestować coraz większa liczba osób stawiających swoje domy. Jeśli i Ty chcesz czerpać energię ze słońca sprawdź, najbardziej korzystne dla siebie warunki.
Interesuje Cię fotowoltaika? Sprawdź więc moduły fotowoltaiczne, które w swojej ofercie przedstawia niejedna hurtownia instalacyjna należąca do Grupy Instal Konsorcjum.
Przeczytaj także:
- Odnawialne źródła energii - ZIELONA TRANSFORMACJA
- Fotowoltaika — zmiana systemu rozliczania, która wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2022 roku
Autor: Małgorzata Buchkovska
Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl!