Produkty

Najważniejsze aspekty instalacji solarnej

Dodano 22.11.2021

Dobra instalacja solarna powinna pracować około 20 lat. Aby uzyskać taki wynik, należy dobierać najlepsze komponenty, ale i zaplanować profesjonalny montaż i właściwie eksploatować instalację. W poniższym artykule zostaną przedstawione najważniejsze aspekty, które należy wziąć pod uwagę, aby mieć pewność, że instalacja solarna, którą wybraliśmy, posiada wysoką jakość i będzie nam służyć długie lata.

Z artykułu dowiesz się:


  1. jaka ilość kolektorów instalacji solarnej jest wskazana
  2. ile powinna wynosić powierzchnia czynna kolektorów
  3. co jeszcze warto wiedzieć o instalacji solarnej

Jaka ilość kolektorów instalacji solarnej jest wskazana?

Kolektory słoneczne dostępne na rynku posiadają różne wielkości. Producenci sami decydują, jakie mają być ich konkretne wymiary. Dlatego nie powinno podchodzić się do tego tematu zbyt ogólnie, ponieważ słysząc, że np. dla 3-4-osobowej rodziny wystarczy jeden kolektor próżniowy lub dwa płaskie, można się grubo pomylić. Wynika to z faktu, że jeden producent proponuje mniejsze powierzchnie kolektorów a inny większe. Wówczas, najlepszym rozwiązaniem jest porównanie kolektorów pod względem powierzchni czynnej, czyli inaczej apertury. Ta część kolektora zamienia promienie słońca na ciepło. 

Podczas wyboru kolektorów nie można brać pod uwagę ich rozmiaru, ponieważ nie mówi to o ich powierzchni roboczej, ale tylko o tym, ile miejsca na dachu będą zabierać. Powierzchnia czynna może w niektórych przypadkach zabierać tylko połowę jednego kolektora. 

 

Ile powinna wynosić powierzchnia czynna kolektorów?

Biorąc za przykład 3-4-osobową rodzinę, to w jej przypadku, powierzchnia wszystkich kolektorów próżniowych powinna wynosić 3m2, a w przypadku kolektorów płaskich ok. 4,5m2. Aspekt ten jest bardzo ważny, ponieważ jeśli powierzchnia będzie mniejsza, wówczas dostarczy nam za małą ilość ciepła. Natomiast jeśli powierzchnia będzie za duża, będziemy narażeni na częste przegrzewanie się instalacji, co może prowadzić do zdegradowania się płynu solarnego, z którego pozostanie tylko galareta. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak wezwanie serwisanta, który przepłucze instalację i uzupełni ją nowym płynem. 

Kolektory płaskie powinny pokryć od 50 do 60% zapotrzebowania na ciepło do ogrzania ciepłej wody użytkowej w ciągu roku. Nie ma sensu projektować instalacji solarnej, która miałaby pokrywać jeszcze większe zapotrzebowanie, ponieważ wówczas będzie dochodziło do przegrzania się instalacji i aby temu zapobiec, trzeba będzie zamontować dodatkowe systemy, dzięki którym nadmiar ciepła z instalacji zostanie zrzucony. W innym przypadku, zwłaszcza w lecie, trzeba będzie zasłaniać część kolektorów. W jednym i drugim przypadku koszt inwestycji zostanie podniesiony. 

Wybierając instalację solarną, można wziąć pod uwagę ilość mieszkańców i według tego określić jaka ilość kolektorów będzie najlepsza i jak duży zbiornik ciepłej wody użytkowej wybrać.  Jednak najlepiej byłoby sprawdzić, jakie jest zużycie wody w danym domu i na tej podstawie określić ilość kolektorów. 

 

Co jeszcze warto wiedzieć o instalacji solarnej?


  • Wygrzew antybakteryjny c.w.u. – instalacje solarne bardzo często wyposażone są w podwójne wężownice grzewcze. Zadaniem kotła grzewczego jest ogrzanie wody tylko w górnej części zbiornika. Wówczas, jeśli kolektory nie pracują, woda w zbiorniku nie będzie mogła zostać zdezynfekowana w całości. Jeżeli jednak będziemy chcieli, aby dezynfekcja odbywała się w całym zbiorniku, trzeba będzie zamontować dodatkowe komponenty, takie jak orurowanie i sprzęt, pomagający w zapewnieniu odpowiedniej cyrkulacji wody w całym zbiorniku. 
  • Nieszczelne płaskie kolektory – do tego typu kolektorów wciąż dostaje się powietrze, dzięki czemu odprowadzana jest z nich wilgoć. Jeśli więc zauważymy, że powierzchnia kolektora płaskiego jest zaparowana, nie należy się tym martwić, ponieważ jest to całkowicie naturalne zjawisko. Jednak w przypadku, gdy kolektory są stale zaparowane, może oznaczać to utrudniona wentylację lub zbyt niską temperaturą pracy kolektorów. W takiej sytuacji najlepiej wykonać kilka dodatkowych otworów w obudowie kolektora. 
  • Zimne kolektory słoneczne – zjawisko “oddychania” nie dotyczy kolektorów próżniowych. Nie są one wyposażone w materiały pochłaniające wilgoć. Dla nich izolację stanowi szklana rura, w której panuje próżnia. Ta izolacja cieplna jest bardzo skuteczna, o czym można przekonać się, dotykając rury podczas bardzo słonecznego dnia. Mimo bardzo wysokiej temperatury, nie będzie problemu z tym, aby ją dotknąć. 
  • Gorąca woda – kolektory słoneczne mogą podgrzewać wodę użytkową w podgrzewaczu do bardzo wysokich temperatur. Aby nie być narażonym na poparzenie, najlepiej zainstalować zawór mieszający na wylocie ciepłej wody z podgrzewacza. Można ustawić na nim pożądaną temperaturę wody, którą ma mieć woda wylatująca z kranu. Wówczas, jeśli woda jest za gorąca, miesza się z wodą wodociągową, dzięki czemu mamy taką temperaturę wody, jaką chcemy. 

 

Instalacja solarna powinna być wyposażona również w odpowietrzenie, dzięki automatycznym odpowietrznikom montowanym w najwyżej położonych punktach instalacji, które, gdy zostanie ona uruchomiona, samoistnie się zamkną. Natomiast separator powietrza, będzie podczas swojej pracy, usuwał powietrze z instalacji. 

 

Montaż rekuperacji, czyli na co zwrócić uwagę?

Na co zwrocić uwagę podczas montażu rekuperacji?

 

Zainteresowany rekuperatorami od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na ik.pl:

Oferta rekuperatorów na ik.pl

 

Autor: Małgorzata Buchkovska