Produkty

O systemach rekuperacji okiem producentów

Dodano 29.09.2023

Z przyjemnością przedstawiamy Państwu wywiad, który udzielił Jerzy Perges - menedżer marki Viteco w Instal-Konsorcjum - na temat rekuperacji okiem producentów. 

  • Jaki odsetek nowych domów jest wyposażony w rekuperację?

    Na podstawie naszych szacunków, ponad 50% nowo budowanych domów, które otrzymały pozwolenie na budowę w 2021 roku lub później, jest wyposażonych w system wentylacji z rekuperacją.

     
  • Jaki jest średni koszt instalacji systemu wentylacji z rekuperatorem od Państwa firmy dla domu o powierzchni około 200 m2?

    Jeśli chodzi o koszt wykonania systemu wentylacji z rekuperacją przez naszą firmę dla domu o powierzchni około 200 m2, wynosi on w przybliżeniu 20-25 tys. zł, uwzględniając zarówno materiały, jak i robociznę.

  • Jakie są roczne szacunki dotyczące rynku rekuperacji w Polsce?

    Odpowiedź na to pytanie jest skomplikowana, ale biorąc pod uwagę rosnącą świadomość inwestorów dotyczącą korzyści płynących z wentylacji z odzyskiem ciepła, można przypuszczać, że co najmniej 85% obiektów budowanych w najbliższym czasie będzie posiadało system rekuperacji.

  • Jakie faktyczne oszczędności przynosi stosowanie rekuperacji w domu? Jakie są koszty zużycia energii elektrycznej przez wentylatory w rekuperatorze?

    System rekuperacji nie tylko pozwala na finansowe korzyści dzięki odzyskowi ciepła z wentylacji, ale również oferuje liczne zalety wynikające z zastosowania centralnej wentylacji wymuszonej. Dzięki niej dostarczane jest odpowiedniej jakości powietrze do poszczególnych pomieszczeń mieszkalnych, a jednocześnie usuwane jest zużyte powietrze. Miesięczne koszty eksploatacji rekuperatora wahają się od 30 do 60 zł, a ich wartość zależy od wielkości urządzenia oraz zastosowanego systemu ochrony przed zamarzaniem. Warto podkreślić, że rekuperatory marki Viteco są wyposażone w technologię umożliwiającą korzystanie z algorytmów zabezpieczających przed zamarzaniem bez konieczności korzystania z energochłonnych grzałek elektrycznych o mocy dochodzącej do 1,5 kW.

  • Który rekuperator lub centrala rekuperacyjna jest obecnie uznawana za najbardziej skuteczną?

    Nowoczesne rekuperatory to zaawansowane technologicznie urządzenia, które kontrolują parametry powietrza nie tylko wewnątrz samego urządzenia, ale także monitorują jakość powietrza w różnych częściach budynku. Dzięki temu mogą precyzyjnie dostosowywać wymianę powietrza tak, aby zapewnić optymalne warunki dla mieszkańców, unikając jednocześnie ryzyka nadmiernej wymiany powietrza, co mogłoby prowadzić do niepotrzebnego chłodzenia i zwiększenia kosztów energii. Niezależnie od rodzaju wymiennika ciepła, jeżeli jest on dobrze dopasowany do przepływu powietrza i współpracuje z wentylatorem najwyższej jakości, urządzenie to charakteryzuje się doskonałą efektywnością energetyczną. Ważną rolę odgrywają również jakość i szczelność obudowy, a także jej izolacja termiczna i akustyczna. Rekuperatory marki Viteco wyróżniają się obudową w technologii PML, w której warstwa piany poliuretanowej umieszczona jest pomiędzy dwiema blachami zabezpieczonymi powłoką cynkowo-magnezową.

  • Jakie komponenty są niezbędne w rekuperatorze, aby zapewnić wysoką jakość powietrza w pomieszczeniach?

    Kilka kluczowych parametrów definiuje jakość powietrza, w tym temperatura, wilgotność oraz poziom zanieczyszczeń. Kontrola temperatury powietrza może być realizowana za pomocą systemu grzewczego budynku czy też poprzez nagrzewnice elektryczne lub wodne. W zimie, przy odzysku wilgoci, pomocne okazują się wymienniki entalpiczne dostępne w modelach rekuperatorów marki Viteco. Odpowiednie filtry skutecznie usuwają z powietrza pyły zawieszone. Natomiast powłoki antybakteryjne w przewodach wentylacyjnych nie tyle oczyszczają powietrze, co zapobiegają rozmnażaniu się bakterii na ich powierzchni.

  • Cechy dobrego rekuperatora to...

    Wykorzystanie podzespołów renomowanych marek, elastyczna automatyka umożliwiająca rozbudowę i integrację urządzenia z innymi elementami budynku, solidność wykonania obudowy wraz z jej izolacją termiczną i dźwiękową oraz zdolność do instalacji w różnorodnych warunkach, jak na przykład na nieocieplonym poddaszu.

  • Jako producenci/dystrybutorzy, jakie czynności serwisowe Państwo rekomendują? Jakie są koszty przeglądów, wymiany poszczególnych komponentów i jak często powinny one być realizowane? Jak długo trwa gwarancja i co obejmuje?

    Rekuperatory Viteco objęte są gwarancją na 2 + 3 lata, pod warunkiem że urządzenie jest eksploatowane prawidłowo i zostało zamontowane zgodnie z najlepszymi praktykami inżynierskimi, niezależnie od typu zastosowanej instalacji wentylacyjnej.



    Autor: Zespół Instal-Konsorcjum

Przeczytaj także: 

 

Zapraszamy także do obejrzenia filmu "WEBINARIUM - SYSTEM REKUPERACJI VITECO"