Produkty

W jaki sposób działa rekuperator?

Dodano 18.02.2023

Utrzymanie odpowiedniego klimatu, temperatury czy wentylacji w pomieszczeniach jest niezwykle istotne. Te czynniki składają się na komfort przebywających w pomieszczeniach osób. W ostatnich latach coraz większa liczba użytkowników pragnie zainwestować w systemy, które pozwalają korzystać z ekologicznego rozwiązania, które pomaga odzyskiwać ciepło wydostające się z budynku. Korzystanie ze zużytego powietrza dzięki jego oczyszczeniu i przefiltrowaniu jest nie tylko ekologiczne, ale także zmniejsza wydatki osób zamieszkujących dany budynek. W takich przypadkach niezwykle przydatny okaże się rekuperator. W poniższym tekście wyjaśniamy, czym jest rekuperacja, jak działa rekuperator oraz jakie dodatkowe możliwości dzięki niemu zyskamy.

 

 

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. Czym jest rekuperacja?
  2. Czym jest rekuperator?
  3. Jak działa rekuperator?
  4. Dlaczego warto zdecydować się na rekuperator?

Zobacz inne nasze PORADY 

Czym jest rekuperacja?

Najprościej rzecz ujmując, rekuperacja jest to odzyskiwanie energii. Rekuperacja ciepła pozwala na energooszczędną wymianę powietrza w pomieszczeniach na świeże. Dzięki niej będzie ono oczyszczone i przefiltrowane. Takie działanie pozwala na zminimalizowanie wydatków, poprzez zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego danego budynku. Ponadto sama rekuperacja zużywa mało energii elektrycznej.

Dzięki rekuperacji domownicy mogą cieszyć się przez całą dobę z odpowiedniej wentylacji, a co za tym idzie dobrego jakościowo powietrza oraz stabilnej temperatury wewnątrz pomieszczeń. Dzięki sprawnemu działaniu całego systemu powietrze przepuszczone przez rekuperator zostaje pozbawione nadmiaru wilgoci, dwutlenku węgla oraz różnego rodzaju zanieczyszczeń. Największym atutem jest utrzymanie odpowiedniej jakości powietrza także w przypadku długotrwałego zamknięcia okien, w obecności ponadprzeciętnej liczby osób znajdujących się w budynku, a także niezależnie od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz.

Rekuperator – co to za urządzenie?

Rekuperator to wymiennik wykorzystywany w układach wentylacyjnych. Dzięki niemu możliwe jest ekologiczne odzyskiwanie powietrza wywiewanego z budynku. Istnieje kilka rodzajów rekuperatorów. Należą do nich między innymi rekuperatory z dodatkowym czynnikiem pośrednim oraz takie, w których wymiana ciepła odbywa się dzięki przegrodzie płytowej. Przykładem pierwszego rodzaju mogą być rekuperatory z obiegiem samoczynnym lub wymuszonym. Najpopularniejsze urządzenia z przegrodą płytową to rekuperatory krzyżowe oraz przeciwprądowe.

Rekuperator – jak działa?

Mechanizm działania rekuperatorów różni się w zależności od wybranego rodzaju. Rekuperatory wyposażone w wymienniki krzyżowe przepuszczają wywiewane z budynku powietrze przez kanały ustawione do siebie w sposób prostopadły. Takie budowa pozwala na przepuszczenie przez jeden kanał nagrzanego wewnętrznego powietrza, które ogrzewa kanał z powietrzem zewnętrznym. Ten rodzaj rekuperatora pozwoli odzyskać od 50 do nawet 70% ciepła. Rekuperatory przeciwprądowe zaopatrzone są w kanały równoległe, gdzie nienagrzane powietrze jest przepuszczane w innym kierunku niż powietrze ciepłe. Charakteryzuje je wyższy poziom odzysku energii niż wymienniki krzyżowe. Zastosowanie wymiennika przeciwprądowego umożliwia odzyskanie ciepła na poziomie sięgającym nawet 95%. Rekuperatory z czynnikiem pośrednim wymagają do swojej pracy obecności popularnego freonu czy coraz częściej wykorzystywanego w tego typu urządzeniach glikolu. Pozwalają jednak na osiągnięcie wysokiej sprawności i sprawdzą się równie dobrze, jak wymienniki krzyżowe czy przeciwprądowe.

Dlaczego warto zdecydować się na rekuperator?

Rekuperator jest rozwiązaniem ekologicznym, które zmniejsza straty energetyczne budynku. To jednak nie wszystko, co może zaproponować osobom, które się na niego zdecydują.

·       Możliwość używania zgodnie ze swoimi preferencjami

Urządzenie działa prawidłowo zarówno podczas pozostawienia otwartych, jak i zamkniętych okien. Dzięki temu można cieszyć się świeżym powietrzem po powrocie z pracy czy wyjazdu na wakacje, a nawet spędzać czas przy otwartych oknach, wpuszczając tym samym przez nie powietrze do pomieszczenia. Żadne z tych działań nie zaburzy pracy rekuperatora.

·       Stabilne działanie przy każdej porze roku

Praca rekuperatora jest stabilna i wydajna niezależnie od warunków atmosferycznych panujących za oknem. Nie należy się zatem obawiać, że podczas upału, mrozu czy ulewy jakość powietrza w pomieszczeniach się zmieni.

·       Niewymagająca operatora praca

Nie ma konieczności stałego nadzorowania czy programowania pracy rekuperatora. Urządzenie może działać w automatycznym trybie, dzięki czemu zapewnia użytkownikom jeszcze większy komfort związany z odzyskiwaniem energii.

·       Niskie zużycie energii

Stosowanie rekuperatora nie wiąże się z wysokimi kosztami. Można cieszyć się z dobrego jakościowo powietrza i stałej klimatyzacji przy wyjątkowo niskim zużyciu energii elektrycznej. Ta cecha pozwala na generowanie jeszcze większych oszczędności.

Warto pamiętać, że pomimo kilku dostępnych na rynku rodzajów rekuperatorów każdy z nich gwarantuje użytkownikom oczyszczone powietrze, odzysk ciepła, wysoką sprawność oraz zmniejszenie wydatków. Warto dobrać model, który w pełni zaspokoi nasze potrzeby i najlepiej sprawdzi się w danym budynku.

 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska 

Przeczytaj także: 

 

 

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK