Produkty

Odkurzacz centralny jest standardowym wyposażeniem domów jednorodzinnych

W nowoczesnych domach coraz częściej stawia się na odkurzacze centralne. Wszystko przez jego funkcjonalność i komfort odkurzania. Dodatkowo decydując się na odkurzacz centralny jakiejkolwiek firmy, warto wiedzieć, że systemy odkurzania centralnego są ze sobą kompatybilne, a więc wybór odkurzacza jest właściwie nieograniczony. Jednak, który model będzie dla nas najlepszy? Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Na początek warto zapoznać się z charakterystyką instalacji odkurzania centralnego a wybór odpowiedniego modelu będzie o wiele łatwiejszy.

 

Z artykułu dowiesz się:


 1. z czego składa się instalacja odkurzania centralnego
 2. na co należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności podczas wyboru jednostki centralnej odkurzacza
 3. jaką konstrukcję odkurzacza centralnego wybrać
 4. co jeszcze ma wpływ na wybór odkurzacza centralnego

Z czego składa się instalacja odkurzania centralnego?

Cały system instalacji odkurzania centralnego składa się z czterech podstawowych elementów:

 • ukryte w ścianach rury ssące – powinny być one w niej umieszczone w trakcie budowy domu, kiedy najłatwiej jest ustalić drogę ich przebiegu. Co istotne, warto zamontować je jeszcze przed instalacją wodną, kanalizacyjną i elektryczną. Średnica rur instalacji odkurzania centralnego wynosi około 55 mm i wykonane są one z tworzywa sztucznego. 
 • gniazda ssące – powinny być montowane w tym samym czasie co rury. Ich umiejscowienie i liczba powinny być tak rozparcelowane, aby podłączając węża, mieć pewność, że wszędzie dotrzemy. Przeważnie gniazda umieszczane są na korytarzu lub w przedpokoju. Gniazda produkowane są z tworzywa sztucznego lub metalu. Przeważnie te pierwsze montowane są w ścianach lub stropach, a metalowe w podłodze, jednak nie jest to regułą.
 • Dodatkowe akcesoria – aby odkurzanie za pomocą odkurzacza centralnego było jeszcze bardziej wygodne i funkcjonalne, warto dokupić do niego akcesoria np. turboszczotki, kosz, szufelkę czy separator wody. 
 • Jednostka centralna – ta część systemu montowana jest na samym końcu, kiedy to wszystko inne już znajduje się na swoim miejscu. Część ta jest najdroższa i najważniejsza. Odpowiada za wytworzenie podciśnienia i przepływu powietrza. Zasysane przez nią powietrze jest oczyszczane, a następnie wydalane na zewnątrz budynku. Wszystkie jednostki centralne różnią się od siebie mocą, wielkością, konstrukcją, sposobem filtracji powietrza, a także ceną. Miejscem, w którym powinna znaleźć się jednostka centralna jest pomieszczenie gospodarcze lub garaż, ponieważ po pierwsze chroni to przed hałasem podczas odkurzania, a po drugie swobodnie można zdjąć pojemnik na kurz i usunąć jego zawartość.

 

Na co należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności podczas wyboru jednostki centralnej odkurzacza?

 

Pierwszym aspektem, na który powinniśmy zwrócić naszą uwagę podczas wyboru odpowiedniej jednostki centralnej, jest sposób filtracji zebranych zanieczyszczeń. Metoda ta może być workowa lub cyklonowa. Parametry te mają największy wpływ na działanie odkurzacza. 

Jednostka centralna z workiem działa na zasadzie przetłoczenia powietrza przez worek wykonany np. z tkaniny, który jest również zbiornikiem na kurz. Jego działanie można upodobnić do workowego odkurzacza przenośnego. Kiedy silnik odkurzacza zostanie wyłączony, wówczas worek opada nad zbiornik nad śmieciami i oczyszcza się z kurzu. Niestety w wielu przypadkach działa to tylko w teorii, ponieważ worek oczyszcza się tylko z dużych zanieczyszczeń, a nie np. z pyłu, co sprawia, że trzeba go oczyszczać samodzielnie. 

Odkurzacz z metodą cyklonową, aby oddzielić powietrze od kurzu, działa na zasadzie siły odśrodkowej. Kurz zbierany jest w zbiorniku a powietrze, wcześniej oczyszczone, usuwane jest na zewnątrz. Plusem tej metody jest fakt, że jednostka centralna posiada stałą wydajność, a ilość zgromadzonego w niej kurzu, nie ma na to żadnego wpływu. 

 

Jaką konstrukcję odkurzacza centralnego wybrać?

Na rynku można wybierać spośród dwóch konstrukcji – split lub kompakt. W konstrukcji split silnik oddzielony jest od zbiornika na kurz i filtrów. Dzięki temu mają większą sprawność i posiadają dodatkowy filtr do włosów i pojemniejszą komorę cykloniczną. Warto wziąć pod uwagę ten typ konstrukcji, ponieważ czyszczenie i wymiana filtra są tu o wiele bardziej wygodne, niż w przypadku konstrukcji kompaktowej. Na odkurzacz w konstrukcji split należy przeznaczyć więcej miejsca i większy budżet. 

 

Co jeszcze ma wpływ na wybór odkurzacza centralnego?

 

Decydując się na odkurzacz centralny należy wziąć pod uwagę również:

 • długość instalacji – zwróć uwagę na maksymalną długość instalacji, którą jest w stanie obsłużyć jednostka,
 • silnik – najpopularniejszy jest przelotowy i bypassowy. Pierwszy z nich chłodzony jest przez powietrze zasysane podczas sprzątania. Bypassowy chłodzony jest przez inne powietrze, ponieważ to zasysane jest od niego separowane. Modele te są głośniejsze od przelotowych,
 • materiał wykonania – do wyboru masz plastik lub metal,
 • zdalne włączanie systemu,
 • jaka jest moc i wartość wytwarzanego podciśnienia,
 • jakie są oferowane akcesoria dodatkowe,
 • ile trwa gwarancja.

 

Jaki jest koszt rekuperacji?

Na co zwrocić uwagę podczas montażu rekuperacji?

 

Zainteresowany rekuperatorami od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na ik.pl:

Oferta rekuperatorów na ik.pl

 

Autor: Małgorzata Buchkovska