Odwierty pod pompę ciepła — ile wykonać i jak głęboko?
Dodano 26.01.2023
Do prawidłowego działania gruntowej pompy ciepła, potrzebne są kolektory poziomy lub pionowe (sonda gruntowa), czyli odwierty, jakie trzeba wykonać na początku całej inwestycji. Wykorzystanie sondy gruntowej, ze względu na niską podatność gruntu na zmiany warunków atmosferycznych, pozwala na uzyskanie wysokiej efektywności pompy ciepła. Zastosowanie pionowego kolektora pozwala na wykorzystanie gruntowej pompy ciepła przy niewielkich rozmiarach działki. Jak głęboko trzeba wykonać odwierty pod pompę ciepła, ile ich musi być i jaki będzie ich koszt? Takie pytania zadają sobie inwestorzy, a my na nie odpowiadamy!
Z artykułu dowiesz się:
- Od czego uzależniona jest głębokość odwiertów pod gruntową pompę ciepła?
- Na jakiej głębokości układa się poziome kolektory do gruntowej pompy ciepła?
- Jaką głębokość musi mieć odwiert dla sondy gruntowej (pionowego kolektora)?
- Ile odwiertów do pompy ciepła gruntowej należy wykonać?
- Ile kosztuje odwiert do pompy ciepła?
Od czego uzależniona jest głębokość odwiertów pod gruntową pompę ciepła?
Głębokość, na jaką należy wykonać odwierty do pompy ciepła, uzależniona jest przede wszystkim od:
- ukształtowania terenu;
- warunków geologicznych;
- mocy wybranego urządzenia;
- wysokości lustra wody.
Profesjonale firmy zajmujące się montażem gruntowej pompy ciepła, określają głębokość odwiertu na podstawie wykonanego wiercenia próbnego. Pozwala on dokładniej ocenić pojemność cieplną gruntu. Decydując się na montaż gruntowej pompy ciepła, trzeba pamiętać o odpowiednich pozwoleniach. Tutaj warto zaznaczyć, że dla odwiertów wykonywanych do głębokości 30 metrów, nie będą one wymagane.
Większość odwiertów dla gruntowych pomp ciepła wykonuje się znacznie głębiej, szczególnie dlatego, że z każdym dodatkowym metrem w głąb gruntu, wzrasta jego temperatura. Wykonując odwiert na głębokości od 30 do 100 metrów, inwestor musi zgłosić projekt geologiczny. Natomiast jeśli dla prawidłowej pracy gruntowej pompy ciepła wymagany jest odwiert powyżej 100 metrów w głąb gruntu, wówczas należy sporządzić plan ruchu Zakładu Górniczego, który musi być zaakceptowany przez Okręgowy Urząd Górniczy.
Na jakiej głębokości układa się poziome kolektory do gruntowej pompy ciepła?
Na gruntowe kolektory poziome najczęściej decydują się osoby posiadające dużą, niezagospodarowaną jeszcze działkę. Ten rodzaj dolnego źródła w postaci wężownic wykonanych z rur wypełnionych niezamarzającym płynem (roztworu glikolu etylowego lub propylowego, który potocznie nazywa się solanką) zakopuje się na głębokości 1 - 1,5 metra. Wspomniany płyn krąży po rurach, odbierając tym samym ciepło z gruntu. Następnie, dzięki wymiennikowi ciepła przekazuje je pompie. Ta odbiera ciepło, ochładzając czynnik, który ponownie wraca do wężownic, ociepla się i cały cykl się powtarza.
Jaką głębokość musi mieć odwiert dla sondy gruntowej (pionowego kolektora)?
Kolektor pionowy gruntowej pompy ciepła, nazywany sondą gruntową jest głównym elementem dolnego źródła ciepła. Dobierając parametry sondy, należy wziąć pod uwagę roczne zużycie energii cieplnej w budynku. To od niego będzie uzależniona wielkość całej instalacji.
Podobnie, jak w kolektorze poziomym, również tutaj wewnątrz rur występuje czynnik chłodniczy, za którego prawidłowy obieg odpowiadają pompy obiegowe dolnego źródła. Roztwór wychładzany jest w parownikach gruntowych pomp ciepła do temperatury niższej, niż ma grunt, dzięki czemu może ogrzać się i odebrać z od niego energię cieplną. Następnie transportuje ją do górnego źródła gruntowej pompy ciepła.
Odwierty pod pompę ciepła — jak głęboko zamontować sondę gruntową?
Głębokość odwiertu, jaki należy wykonać dla pionowego kolektora gruntowej pompy ciepła zależy od wielu czynników, m.in.:
- dostępności miejsca,
- ilości energii, jaka ma nuć pozyskana z gruntu do ogrzania budynku, względów ekonomicznych,
- możliwości technicznych firmy, która wykonuje odwiert.
Odwierty potrzebne do prawidłowego wykonania kolektora pionowego, mogą sięgać około 100 metrów w głąb ziemi. Mając na uwadze, że wraz ze zwiększeniem głębokości, zwiększa się także efektywność i stabilność pracy pompy ciepła, coraz częściej stosuje się głębsze odwierty i umieszcza kolektory pionowe na głębokości około 200 metrów.
Projektując instalację grzewczą opartą na gruntowej pompie ciepła, należy dokładnie przemyśleć rozmieszczenie sond. Tylko prawidłowo rozmieszczone sprawią, że nie dojdzie do nadmiernej eksploatacji dostępnych zasobów ciepła. Co więcej sonda będzie mogła zregenerować się w okresie letnim.
Osoby, które zastanawiają się teraz ile odwiertów do pompy ciepła gruntowej należy wykonać, muszą wiedzieć, że minimalna odległość pomiędzy kolektorami pionowymi powinny wynosić:
- 6 m, jeśli długość sondy jest mniejsza niż 70 m;
- 8 m, jeśli sona ma długość między 70 a 100 m;
- min 8% głębokości odwiertu, jeśli sonda będzie miała długość 100 m.
Ile odwiertów do pompy ciepła gruntowej należy wykonać?
Jeśli zastanawiasz się ile odwiertów do pompy ciepła gruntowej wykonać, skorzystaj z pomocy specjalistów, którzy pomogą Ci wyliczyć ich ilość. Przyglądając się statystykom, gruntowe pompy ciepła są w stanie pozyskać znaczną ilość energii cieplnej z jednego odwiertu, dlatego dla całej instalacji często wystarczają dwa albo trzy odwierty.
Ile kosztuje odwiert do pompy ciepła?
Zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje odwiert do pompy ciepła? Cena uzależniona jest od wyceny poszczególnych wykonawców. Całkowity koszt szacuje się biorąc pod uwagę metr bieżący odwiertu oraz technologię, w jakiej wykonywany jest odwiert. Szacuje się, że wykonanie kolektorów poziomych to koszt około 10 tys. zł, a kolektorów pionowych nawet 20 tys. zł i więcej.
Podsumowanie
Pompa ciepła — jak głęboko? Takie pytanie zadaje sobie wielu inwestorów. Wybierając odpowiednie kolektory warto zwrócić uwagę na wielkość działki. Pionowe kolektory zajmują mało miejsca, dzięki czemu można je wykonać na niewielkiej przestrzeni.
Mamy nadzieję, że nasz artykuł sprawił, że poznałeś odpowiedź na to pytanie. Jeśli jednak masz jeszcze jakieś wątpliwości lub chciałbyś dowiedzieć się więcej o powietrznych pompach ciepła lub akcesoriach do pomp ciepła, skontaktuj się ze specjalistami pracującymi w hurtowniach instalacyjnych Grupy Instal-Konsorcjum.
Autor: Aneta Wojtczak