Produkty

Gruntowe czy powietrzne pompy ciepła? Porada EXPERTA. Polecamy rozwiązanie Bosch.

Dodano 16.05.2022

Ekologiczne rozwiązania takie jak pompy ciepła, są coraz częściej wybierane przez inwestorów. Największą popularnością cieszą się pompy ciepła woda-powietrze, ale gruntowe również mają swoich fanów. Jeśli chcesz zamontować w swoim domu pompę ciepła, koniecznie sprawdź, który z modeli powinien do Ciebie trafić. Pompy ciepła różnią się od siebie budową, sprawnością, mocą i przede wszystkim ceną. Dodatkowo charakteryzują się innymi wymaganiami montażowymi. Ważne są również wymogi odnośnie działki i wykonania na niej niezbędnym prac. Jeśli chcesz dowiedzieć się, która z pomp ciepła jest dla Ciebie najlepszym wyborem, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem.

Z artykułu dowiesz się: 

  1. Jakie pompy ciepła są najczęściej spotykanie na rynku?
  2. W jaki sposób działa pompa ciepła?
  3. Czym charakteryzuje się pompa ciepła gruntowa?
  4. Czym charakteryzuje się powietrzna pompa ciepła?
  5. Którą pompę ciepła wybrać? Gruntową czy powietrzną?

 

Jakie pompy ciepła są najczęściej spotykanie na rynku?

 

Do najpopularniejszych pomp ciepła należą modele powietrzne i gruntowe. Każdy z tych systemów mocno różni się od siebie, dlatego zanim wybierzesz jeden z nich, dowiedz się, który będzie najlepszy do Twojego budynku. Inna pompa ciepła dedykowana jest do mniejszych posesji a inna dla większej działki. Warto wziąć pod uwagę fakt, czy jest to dopiero surowy kawałek ziemi, na którym przeprowadzonych będzie jeszcze dużo działań, czy może jednak posiadamy już pięknie wypielęgnowany ogród, którego nie chcemy niszczyć? Jedna pompa ciepła może być najlepszym wyborem do dopiero stawianego domu a inna do modernizowanego.

Jak widać, podczas wyboru konkretnej pompy ciepła należy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników, aby nie popełnić błędu, który będzie nas kosztował mnóstwa pieniędzy i cierpliwości.

 

W jaki sposób działa pompa ciepła?

 

Choć może się to wydać dość dziwne, to należy zdawać sobie sprawę z tego, że pompa ciepła nie grzeje a czerpie ciepło ze swojego otoczenia np. z gruntu lub powietrza, które następnie zostaje przetworzone na użyteczną energię dla instalacji grzewczej. Jej działanie różni się diametralnie od pracy kotłów, które potrzebują paliwa lub energii elektrycznej, aby wytworzyć ciepło. Pompa ciepła również pobiera energię elektryczną, która jest jej jednak przydatna do innych rzeczy.

Układ pompy ciepła składa się z trzech elementów: źródła ciepła (źródła dolnego), pompy i instalacji grzewczej (źródła górnego). Ilość ciepła nie jest zależna od ilości pobranego prądu. Zależy to od ilości energii, którą można pobrać ze źródła dolnego i jego temperatury, i do jakiej temperatury będzie trzeba podnieść źródło górne. Najlepszym rozwiązaniem jest bardzo mała różnica pomiędzy oboma źródłami, ponieważ wówczas podczas swojej pracy pompa ciepła zużywa o wiele mniej energii, gydż ma prostszą pracę do wykonania.

 

Czym charakteryzuje się pompa ciepła gruntowa?

 

W przypadku pompy ciepła gruntowej należy umieścić gruntowy wymiennik pionowy lub poziomy w ziemi na konkretnej głębokości. Konieczne może być zrobienie odwiertów. Wymiennik gruntowy to rura wykonana z tworzywa sztucznego, którą wypełnia się płynem niezamarzającym wymieszanym z wodą. Ciecz ta krążąc w rurach, ogrzewa się, pobiera ciepło z ziemi i transportowana jest do wymiennika ciepła w pompie ciepła. Czynnik chłodniczy podgrzewa się do tego stopnia, że zostaje zamieniony w parę, która trafia do sprężarki i tam zostaje podniesiona jego temperatura. Następnie gorąca para zostaje przetransportowana do gospodarstwa domowego poprzez grzejniki lub np. ogrzewanie podłogowe. Energia cieplna trafia również do zasobnika, aby przygotować ciepłą wodę użytkową.

Do zalet gruntowych pomp ciepła zalicza się:

·      Brak opału i brak konieczności czyszczenia pieca.

·      Ekologia, ponieważ jej praca opiera się na odnawialnych źródłach energii.

·      Mogą być montowane w nowych, jak i modernizowanych budynkach.

·      Zajmuje o wiele mniej miejsca niż tradycyjny kocioł.

·      Mogą być połączone z fotowoltaiką, co umożliwia generowanie jeszcze większych oszczędności na rachunkach za energię.

·      Ich praca jest bardzo cicha.

·      Brak zagrożenia wybuchem.

 

Do wad gruntowych pomp ciepła zalicza się:

·      Wysoki koszt inwestycji, który jednak zwraca się w kolejnych latach.

·      Trzeba wziąć pod uwagę wielkość działki, na której ma być wykonana instalacja.

 

Producent Bosch przedstawia m.in. gruntową pompę ciepła Compress 7800 i LW, która chłodzi, ogrzewa i przygotowuje c.w.u. Posiada klasę energetyczną A+++, możesz wybrać wersję z zasobnikiem lub bez. Współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, co pozwala obniżyć koszty energii.

 

Czym charakteryzuje się powietrzna pompa ciepła?

 

Powietrzna pompa ciepła rozpoczyna swoją pracę od pobrania powietrza przez wentylator, które następnie zostaje dostarczone do parownika pompy ciepła. Układ chłodniczy zbudowany jest z zaworów, skraplacza, sprężarki i parownika. Wewnątrz nich krąży czynnik chłodniczy, który jest odporny na zamarzanie nawet w przypadku bardzo niskich temperatur. Czynnik chłodniczy musi mieć niższą temperaturę niż powietrze, aby energia z powietrza mogła być mu oddana. Czynnik chłodzący ze stanu ciekłego zamienia się w parę, która pobierana jest przez sprężarkę. Ona z kolei zajmuje się podniesieniem ciśnienia i temperatury czynnika. W tej postaci czynnik chłodniczy transportowany jest do skraplacza, gdzie oddaje swoje ciepło do systemu ogrzewania lub do ogrzania ciepłej wody. Po wykonaniu swojej pracy czynnik znów przybiera postać cieczy i trafia do parownika, wcześniej przepływając przez konkretny zawór.

 

Do zalet powietrznych pomp ciepła zalicza się:

·      Niższe koszt ogrzewania.

·      Brak odpadów i toksycznych spalin.

·      Bezawaryjność i długa żywotność.

·      Ekologiczne.

·      Nie wymagają dużych nakładów pracy.

·      Nie zajmują wiele miejsca.

·      Mogą działać łącznie z fotowoltaiką.

 

Do wad powietrznych pomp ciepła zalicza się:

·      Niższą efektywność zimą, co może przekładać się na wyższe rachunki za energię.

·      Możliwe, że zimą trzeba będzie zastosować dodatkowe źródło ciepła, co może wygenerować dodatkowe koszty.

 

Producent Bosch przedstawia kilka powietrznych pomp ciepła, w tym model Compress 7000i AW ORE, zapewniające efektywne ogrzewanie, chłodzenie i podgrzewanie ciepłej wody. Posiadają wbudowany dogrzewacz elektryczny i klasę energetyczną A+++.

 

Którą pompę ciepła wybrać? Gruntową czy powietrzną?

 

Wybór pompy ciepła jest zależny od wielu czynników. Pompa powietrzna będzie najlepszym wyborem wtedy, kiedy dom posiada już system grzewczy, ale przyda się obniżenie kosztów ogrzewania pomieszczeń czy wody użytkowej. W przypadku, gdy nie posiadasz żadnego systemu grzewczego i pompa ciepła ma być jedynym źródłem ogrzewania, wówczas najlepiej zdecydować się na gruntową pompę ciepła. Zwłaszcza jeśli możemy na swojej działce zamontować kolektor w gruncie i chcemy mieć niezawodny system ogrzewania bez względu na warunki zewnętrzne.

 

Przeczytaj także: 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK
 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska

 

Sprawdź bogatą ofertę produktową na ik.pl! 

 

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!