Produkty

Ogrzewanie domku letniskowego pompą ciepła — czy to ma sens?

Dodano 06.08.2023

Kiedy przychodzi lato, wiele osób pomieszkuje na działkach, w domkach letniskowych. Ciepła aura sprzyja bowiem wypoczynkowi na łonie natury. Co, jednak kiedy przychodzi ochłodzenie i trzeba dogrzać domek letniskowy? Czy pompa ciepła do domku letniskowego będzie dobrym rozwiązaniem? Mając wieloletnie doświadczenie, w dzisiejszym wpisie podpowiemy, jakie ogrzewanie domku letniskowego całorocznego będzie najlepszym rozwiązaniem.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Czy pompa ciepła w domu wakacyjnym to dobre rozwiązanie?
  2. Jak prawidłowo ogrzać domek letniskowy o małej powierzchni?
  3. Jak wygląda zależność ogrzewanie domku letniskowego a montaż urządzenia grzewczego?
  4. Czy da się ogrzewać domek letniskowy zdalnie?

domek letniskowy

Posiadanie działki i domku letniskowego, w którym można spędzić przyjemnie czas to marzenie wielu osób, szczególnie jeśli mieszkają w blokach, w których kontakt z łonem natury mają ograniczony. Warto jednak pamiętać, że oprócz przyjemności, właściciele domków letniskowych mają również obowiązki. Jednym z nich jest prawidłowe ogrzewanie budynku. Czym grzać w domku letniskowym? Czy pompa ciepła w domu wakacyjnym to dobry pomysł? Odpowiedzi szukaj w naszym wpisie!

Czy pompa ciepła w domu wakacyjnym to dobre rozwiązanie?

Sposób ogrzewania domu letniskowego powinien zależeć od sposobu jego użytkowania — czy jest to domek całoroczny, czy okazjonalny, wykorzystywany jedynie latem. Formalnie domek letniskowy posadowiony na działce siedliskowej lub budowlanej może być eksploatowany przez cały rok. Warto to wziąć pod uwagę planując wykonanie ogrzewania i jego rodzaj. Wykorzystywanie domu letniskowego przez cały rok eliminuje wykorzystanie wolnostojących grzejników na prąd, ponieważ ich użytkowanie przez cały rok byłoby nieekonomiczne. Również kominek, czy znana wszystkim koza sprawiałyby problemy, bo o ile doskonale sprawdzą się jako urozmaicenie w pomieszczeniu, o tyle ich codzienne użytkowanie wiązałoby się z dodatkowymi obowiązkami, jak rąbanie drewna, jego składowanie, czy ciągłe dokładanie do pieca oraz jego sprzątanie. Wymienione wyżej rozwiązania są dobre, jeśli domek letniskowy wykorzystywany jest okazjonalnie — w czasie wakacji i zimowisk. Jeżeli jednak domek służy użytkownikom przez cały rok, warto zastanowić się nad innym rozwiązaniem. Czy zatem pompa ciepła do domu letniskowego to dobre rozwiązanie? Właściciele domków najczęściej montują elektryczne ogrzewanie podłogowe, które pozwala bez problemu spędzać czas we wnętrzu, nawet jeśli na zewnątrz panuje chłód. Warto również podkreślić, że dobrym rozwiązaniem jest utrzymywanie temperatury przeciwzamrożeniowej na poziomie 3-5 stopni, kiedy domek nie jest używany w czasie zimy. Dzięki temu domek, szczególnie drewniany nie będzie tak szybko niszczał. Chcąc wykorzystać elektryczne ogrzewanie podłogowe, nie trzeba być zawsze w pobliżu, ponieważ można nim zarządzać zdalnie.

Jak prawidłowo ogrzać domek letniskowy o małej powierzchni?

Domki letniskowe zazwyczaj nie są duże — największe mają przeważnie do 35 mkw. W niektórych przypadkach inwestorzy decydują się na 70 mkw. (szczególnie jeśli planują mieszkać w nim na stałe). Taka powierzchnia domku powoduje, że mieszczą się na niej najpotrzebniejsze pomieszczenia — kuchnia, łazienka, salon i sypialnie, przez co nie ma już miejsca na dodatkową kotłownię czy duży piec.
Szukając najlepszego rozwiązania, niektórzy inwestorzy wybierają pompy ciepła, ponieważ myślą, że w ten sposób stworzą ekologiczny domek letniskowy. Okazuje się jednak, że takie rozwiązanie, jeśli domek ma być wykorzystywany okazjonalnie, nie należy do najbardziej ekonomicznych, przynajmniej na początku. Kupno oraz montaż pompy ciepła wynosi łącznie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeśli jednak inwestor planuje mieszkać na stałe w takim domku, warto rozważyć takie rozwiązanie. Wybór odpowiedniego rodzaju urządzenia będzie uzależniony nie tylko od funduszy, ale również od powierzchni działki i jej obecnego zagospodarowania. Decydując się na powietrzne pompy ciepła, nie trzeba wykonywać dodatkowych wykopów i odwiertów, natomiast gruntowe pompy ciepła wymagają już takich zabiegów.
Szukając najlepszego rozwiązania do ogrzania domku letniskowego, warto skontaktować się z pracownikami hurtowni instalacyjnych Grupy Instal-Konsorcjum, którzy pomogą dobrać urządzenie grzewcze, pozwalające nie tylko skutecznie, ale również ekonomicznie ogrzać wnętrza.

domek letniskowy_v2

Jak wygląda zależność ogrzewanie domku letniskowego a montaż urządzenia grzewczego?

Wybierając ogrzewanie domku letniskowego inwestorzy powinni mieć świadomość tego, że często tego typu budynki:

  • kupowane są z tzw. drugiej ręki;
  • stawia się szybko, najczęściej w technologii szkieletowej;
  • mają niewielki metraż i drewnianą konstrukcję.

Decydując się na budynek z drugiej ręki trzeba mieć na uwadze, że nie da się w nim zamontować pompy ciepła, ponieważ zadbać o to na etapie jego budowy, jeśli ogrzewanie wodne nie było wcześniej użytkowane. Oznacza to, że czeka nas modernizacja domku letniskowego, co generuje dodatkowe koszty. Jednak nie jest to niemożliwe.
Decydując się na domek kanadyjski, trzeba podkreślić, że jego największą zaletą jest szybki czas budowy, ponieważ stawiając go wiosną, jeszcze tego samego lata można z niego skorzystać w czasie urlopu.
Osoby, które do domku letniskowego wybiorą elektryczne ogrzewanie podłogowe, mogą liczyć nie tylko na ciepło we wnętrzu, ale również ciepłe podłogi. Montaż takiego rozwiązania zajmuje około jednego dnia. Natomiast montaż tradycyjnej, wodnej podłogówki może trwać tygodniami.

Czy da się ogrzewać domek letniskowy zdalnie?

Domek w górach lub nad morzem to marzenie wielu z nas. Osoby, które posiadają takie chatki, często decydują się na spontaniczne wyjazdy. Wiedzą również, że szczególnie zimą lub jesienią taki wyjazd może być nieco uciążliwy, ponieważ temperatura w takim miejscu nie jest komfortowa. Zanim domek nagrzeje się odpowiednio, musi upłynąć trochę czasu. Jedynym rozwiązaniem, które pozwoli mieć pewność, że po przyjeździe do domu letniskowego jesienią lub zimą, będzie w nim ciepło, jest zdalne ogrzewanie. Takie rozwiązania stosuje się nie tylko przy elektrycznym ogrzewaniu podłogowym, ale także przy pompach ciepła. Wystarczy na urządzeniu mobilnym zainstalować dedykowaną aplikację, na której przed wyjazdem uruchamia się ogrzewanie w całym domku lub w wybranych pomieszczeniach.
Zdalne sterowanie ogrzewaniem jest doskonałe zarówno do ogrzewania domku letniskowego całorocznego, jak i takiego, w którym użytkownicy przebywają jedynie przez określony czas. Dzięki niemu właściciele nie muszą co jakiś czas jeździć i "przepalać", żeby domek nie niszczał. Co więcej, zarówno pompa ciepła do domku letniskowego, jak i podłogowe ogrzewanie elektryczne sprawdzą się pod tym względem, że można ustawić stałą, niewielką temperaturę dodatnią, która będzie w nim utrzymywana przez cały czas.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę w/w informacje, w domku letniskowym warto zainstalować zarówno folie grzewcze, jak i niewielkie pompy ciepła. Zanim jednak podejmiesz decyzję, skontaktuj się ze specjalistami, którzy doradzą najlepsze rozwiązanie pod względem nie tylko użytkowania, ale także kosztów montażu i eksploatacji. Może bowiem okazać się, że w Twoim przypadku sprawdzą się kurtyny powietrzne lub klimatyzatory z funkcją grzania i chłodzenia.

Autor: Aneta Wojtczak

domek letniskowy_v3

Przeczytaj także:

 
Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK:


Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!