Produkty

Ogrzewanie podłogowe i drewno

Dodano 06.12.2021

Ogrzewanie podłogowe nie jest już nowością na rynku instalacyjnym i wciąż zyskuje na popularności, co sprawia, że producenci prześcigają się w możliwościach jego zastosowania. Wiele osób, które chcą założyć drewnianą podłogę, zastanawia się, czy jest to bezpieczne i jak zrealizować taką inwestycję. Warto wiedzieć, że ogrzewanie podłogowe i drewno, jak najbardziej może iść ze sobą w parze, jednak trzeba zwrócić uwagę na rodzaj posadzki, gatunek drewna i zadbać o to, aby montażem zajął się fachowiec. Nieprawidłowo dobrane komponenty i złe wykonanie instalacji, może być opłakane w skutkach. Dlatego, jeśli chcesz cieszyć się urokami takiego połączenia, dobierz rozwiązania, które Ci to w pełni zagwarantują.

Z artykułu dowiesz się:


  1. jaki rodzaj podłogówki, jest najlepszy do drewnianej posadzki
  2. jakie drewno jest najlepsze do ogrzewania podłogowego
  3. co zrobić, aby uniknąć problemów z drewnianą podłogą

Jaki rodzaj podłogówki jest najlepszy do drewnianej posadzki?

Do wyboru masz dwa rodzaje podłogówki:

·      Elektryczną – w tym przypadku konieczne będzie zainstalowanie automatycznych regulatorów temperatury – czujników i termostatów, które powinny znaleźć się pomiędzy przewodami. Innym wyjściem jest montaż przewodów samoregulujących, pozwalających na ustawienie temperatury w taki sposób, aby nie została przekroczona zalecana. Może to wpłynąć na podwyższenie kosztów podłogówki. Rozwiązanie to często wybierane jest do domów zamieszkiwanych okresowo.

·      Wodną – w jej przypadku najprawdopodobniej trzeba będzie podnieść temperaturę wody na kotle, co może doprowadzić do wzrostu kosztów ogrzewania. Ogrzewanie to sprawdza się w domach zamieszkiwanych na stałe, gdzie źródłem ciepła jest pompa wodna lub kocioł gazowy.

 

 

Jakie drewno jest najlepsze do ogrzewania podłogowego?

 

Pod uwagę powinny być brane twarde gatunki drewna, które charakteryzują się niskim współczynnikiem skurczu, ponieważ wysoki może przyczynić się do powstawania nieestetycznych szczelin. Kolejnym aspektem jest to, czy wybrać drewno klejone warstwowo, czy drewno lite. W tym przypadku warto zdecydować się na pierwszą opcję, ponieważ krzyżowa konstrukcja deski, ogranicza pracę drewna. Lite deski i tradycyjny parkiet nie są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ ich konstrukcja jest za gruba i może generować za duży opór cieplny. Właśnie przez wzgląd na ten czynnik, nie powinno się stosować desek grubszych niż 15 mm.

Planując ogrzewanie podłogowe, warto pomyśleć o posadzce wykonanej w technologii trójwarstwowej, układanej w systemie pływającym (bez użycia kleju). Wybierając jakiekolwiek elementy potrzebne do ogrzewania podłogowego, należy wziąć pod uwagę materiały posiadające specjalny znak graficzny, który informuje o tym, że podwyższona temperatura nie wpłynie na zachwianie ich właściwości. Do najbardziej polecanych gatunków drewna należy: dąb, dąb czerwony, klin, buk, wenge, jatoba, dussie, badi, iroko, muntenye, padouk, bubinga.

 

W jaki sposób zamontować podłogę pod ogrzewanie podłogowe?

Jak zawsze podczas prac montażowych, należy stosować się do zaleceń producenta. Zanim nastąpi instalacja podłogi, należy wstępnie wygrzać posadzkę. Proces ten według norm powinien wynosić około 30 dni. Zadanie to powinno być wykonane przez sprawdzoną ekipę parkieciarską. Po wylaniu jastrychu muszą minąć dwa miesiące, aby deski na ogrzewaniu podłogowym, były zamontowane prawidłowo i w pełni bezpiecznie.

Wygrzewanie podłoża można rozpocząć od włączenia ogrzewania podłogowego i podnoszenia temperatury stopniowo o 5°C dziennie. Maksymalna temperatura nie powinna przekraczać 26 °C. Na późniejszym etapie należy utrzymać temperaturę na poziomie 24 °C przez dwa tygodnie. Następnie temperaturę redukuje się o 5 °C dziennie, aż do osiągnięcia przez podłogę temperatury 15-18 °C. Wilgotność powietrza powinna wynosić 55%.

 

Co zrobić, aby uniknąć problemów z drewnianą podłogą?

 

Najważniejszym aspektem zawsze jest dobry projekt, ponieważ cała instalacja ogrzewania podłogowego i rodzaj podłogi powinny być zaplanowane na etapie projektu. Praca systemu grzewczego jest tu bardzo ważna, dlatego warto wziąć pod uwagę:

·      Rodzaj komponentów grzewczych i umiejscowienie ich w podłodze,

·      Właściwości drewna – opór cieplny i podatność na skurcz,

·      Materiały pomocnicze – kleje i środki gruntujące.

Decydując się na montaż ogrzewania podłogowego z parkietem drewnianym, należy wziąć pod uwagę tylko doświadczoną ekipę, ponieważ będzie ona wiedziała, jak zainstalować system, wykonać izolację cieplną i brzegową oraz jak wylać i zabezpieczyć jastrych.

 

Osoby, którym zależy na tym, aby mieć ogrzewanie podłogowe pod drewnem, powinny pamiętać, że taki parkiet będzie bardziej wrażliwy na wodę czy wilgoć, niż podłoga bez ogrzewania podłogowego.

 

Nowy układ mieszania Grundfos MIXIT – kompaktowy system ALL IN ONE – artykuł opublikowany w Biuletynie IK Edycja Jesień 2021

Promocje na sezon grzewczy 2021 HIT – konfigurator doboru zestawów hydraulicznych dostępny dla każdego!

 

Zainteresowany rekuperatorami od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na ik.pl:

Oferta rekuperatorów na ik.pl

 

Autor: Małgorzata Buchkovska