Produkty

Optymalizacja pracy inwertera a pompa ciepła

Dodano 05.01.2023

Zastosowanie sprężarki inwerterowej w pompach ciepła było jednym z lepszych rozwiązań w ostatnich latach. Dzięki niemu użytkownicy tych urządzeń grzewczych mogli pozwolić sobie na wygenerowanie dodatkowych oszczędności, ponieważ zapotrzebowanie na energię elektryczną uległo zmniejszeniu. Wynika to z faktu dopasowania wydajności pompy ciepła do faktycznego zapotrzebowania budynku na ciepło. Do tego należy doliczyć także stabilną temperaturę grzewczego medium. Łącząc to wszystko z wymiennikiem ciepła cechującym się świetną sprawnością i kompaktowymi rozmiarami doprowadziło do minimalizacji objętości wodnego zładu w systemie grzewczym, co przełożyło się na ich jeszcze dynamiczniejszą pracę.

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. Jak zład wody wpływa na pracę pompy ciepła?
  2. Dlaczego należy zapewnić minimalną pojemność zładu wody w przypadku pomp ciepła?
  3. Czym różni się sprężarka standardowa od inwerterowej?
  4. Dlaczego warto wybrać pompę ciepła ze sprężarką inwerterową?

Zobacz inne nasze PORADY 

Zład wody a prawidłowa praca pompy ciepła

 

Zmniejszenie wodnego zładu ma swoje zastosowanie w wielu sytuacjach, jednak nie wtedy, kiedy pompa ciepła zaprzestaje pracy w trybie ciągłym i zaczyna przełączać się na tryb włącz/wyłącz. Jeśli nie chcesz dopuścić do załączenia się takiego trybu powinieneś po prostu kontrolować pojemność zładu systemu na poziomie minimalnym. W przypadku pomp ciepła KAISAI wartość ta nie jest zbyt wysoka. Należy jednak obliczyć ją w prawidłowy sposób, czyli biorąc pod uwagę pojemność najmniejszego obiegu w instalacji bez pojemności modułu wewnętrznego pompy. Minimalna pojemność zładu wody nie powinna być niższa niż 40 dm3 lub powinna być zgodna z wskaźnikiem 5dm2/1 kW nominalnej mocy pompy ciepła. Jeśli więc w Twoim domu znajduje się tradycyjny system instalacji pompy ciepła połączony z innymi obiegami grzejnikowymi lub podłogowymi, zawsze należy brać pod uwagę obieg posiadający najmniejszą pojemność.

 

Biorąc pod uwagę pompy ciepła KAISAI, można zauważyć, że są one wyposażone w dwa sposoby sterowania chłodzeniem i ogrzewaniem obiektu budowlanego – sterowanie temperaturą w pomieszczeniach oraz temperaturą wyjścia wody. Każde z tych rozwiązań powinno zapewnić niezmącony przepływ minimalnego zładu wodnego. W przypadku, gdy instalacja grzejnikowa wyposażona jest w termostaty lub podłogówka posiada grzewcze pętle grzewcze, które mogą zostać wyłączone przez siłowniki, ilość wody znajdującej się w instalacji ulegnie zmniejszeniu. Jeśli w danej instalacji znajduje się za mało wody, należy podłączyć do niej dodatkowy bufor. Chcąc skorzystać z pomp ciepła KAISAI, warto wiedzieć, że dystrybutor pomp ciepła tej marki – KLIMA-THERM posiada schematy instalacji opracowane specjalnie dla instalatorów, aby pomagać im bezpiecznie i sprawnie instalować wszelkie komponenty instalacji.

 

Dlaczego należy zapewnić minimalną pojemność zładu wody w przypadku pomp ciepła?

 

Dzięki temu, że zapewnisz pompie ciepła minimalną pojemność zładu wody, zabezpieczysz sprężarkę przed częstymi włączeniami. Dodatkowo zagwarantujesz optymalną pracę sprężarki, co przełoży się na wysoki COP i SCOP. Wybierając pompy ciepła KAISAI możesz liczyć na najwyższą klasę efektywności energetycznej A+++ dla instalacji niskotemperaturowych oraz A++ dla instalacji wysokotemperaturowych. Za niskie koszty eksploatacji odpowiada producent, którego zadaniem jest stworzenie pompy ciepła z najwyższej jakości komponentów oraz konsultant, który dba o najlepszy dobór urządzenia. Do tego grona należy zaliczyć także instalatora odpowiadającego za odpowiednio zamontowany system grzewczy. Nie możesz również zapomnieć o sobie, ponieważ to Ty jesteś odpowiedzialny za świadome wykorzystywanie według standardów posiadanej pompy ciepła.

 

Czym różni się sprężarka standardowa od inwerterowej?

 

Sprężarki inwerterowe pozwalają na regulację mocy pompy ciepła w dość szerokim zakresie. Stała moc minimalna osiągana jest przy niskim zapotrzebowaniu. Gdy moc minimalna wzrasta, pompa ciepła wyposażona w sprężarkę inwertwerową, jest w stanie płynnie dopasować moc do potrzeb cieplnych budynku, aż do momentu osiągnięcia maksymalnej mocy. Dzięki temu użytkownik pompy ma nad nią większą kontrolę i dodatkowo zapewnia stabilność temperatury zasilania systemu grzewczego. Oczekiwane parametry można osiągnąć o wiele szybciej niż w przypadku sprężarki typu ON/OFF. Dodatkowo w przypadku standardowej sprężarki moc pompy ciepła w momencie zmniejszonego zapotrzebowania budynku na ciepło jest wyższa niż faktycznie zapotrzebowanie. Pompa ciepła pracuje tak długo, aż nie osiągnie założonych parametrów systemu grzewczego i wyłącza się. Następnie, gdy temperatura spada do założonej wartości, pompa ciepła znów się uruchamia. Takie częste włączanie i wyłączanie się sprężarki, tzw. taktowanie nie jest korzystne dla systemu grzewczego.

 

Dlaczego warto wybrać pompę ciepła ze sprężarką inwerterową?

 

Wybierając pompę ciepła KAISAI wyposażoną w sprężarkę inwerterową, możesz liczyć na takie korzyści jak:

·      Możliwie najlepsze dopasowanie mocy grzewczej pompy do faktycznego zapotrzebowania budynku na ciepło.

·      Dokładną regulację temperatury zasilania instalacji grzewczej.

·      Całkowitą redukcję nadwyżek ciepła, dzięki czemu nie ma konieczności stosowania dużych buforowych zbiorników.

·      Wysoki komfort termiczny w danym obiekcie budowlanym.

·      Wysoką wydajność.

·      Łagodny rozruch, który nie wymaga wysokiego natężenia prądu. W konsekwencji problem zwiększania zamówionej mocy zostaje usunięty.

·      Redukcję włączeń i wyłączeń sprężarki, dzięki czemu pompa ciepła cechuje się dłuższą żywotnością.

 

 

Nie ulega więc wątpliwości, że dziś najlepszym możliwym wyborem jest zakup pompy ciepła ze sprężarką inwerterową.

 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska 

 

 

Przeczytaj także: 

 

 

 

 

Zapraszamy także na tematyczne e-szkolenie IK