Piec gazowy dwufunkcyjny: rodzaje i funkcje
Dodano 13.12.2021
Szukając najlepszych metod ogrzewania domu, warto rozważyć piec gazowy dwufunkcyjny, który jest obecnie najczęściej wybieranym źródłem ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej. Dobrze jest o nim pomyśleć już na etapie projektowania domu. By mieć pewność, że wybrany model jest najlepszym rozwiązaniem, warto zastanowić się nad rodzajami pieców dostępnych na rynku oraz podstawowych funkcjach jakie mają spełniać. Po zapoznaniu się z prezentowanymi informacjami wybór pieca gazowego na pewno nie będzie trudny.
Z artykułu dowiesz się:
Jakie zadania stawiane są piecowi gazowemu dwufunkcyjnemu?
Piec gazowy dwufunkcyjny jest urządzeniem, którego głównym zadaniem jest podgrzanie wody, która jest obecna w domowej instalacji ogrzewania. Kocioł zasilany jest gazem ziemnym.
Decydując się na kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania, użytkownik może liczyć zarówno na podgrzanie wody w kaloryferach, czyli ogrzanie domu, jak i podgrzanie ciepłej wody użytkowej, która dostępna jest w kranach. Jest to podstawowa funkcja tego rodzaju pieca gazowego.
Jaką budowę ma piec gazowy dwufunkcyjny?
Każde, nawet najlepsze piece gazowe dwufunkcyjne zbudowane są z:
-
palnika gazowego, który wyposażony jest w zapłonnik;
-
orurowania gazowego i wodnego;
-
armatury gazowej i wodnej
-
nagrzewnicy, którą podgrzewa płomień palnika;
-
pompy obiegowej, dzięki której możliwe jest prawidłowe krążenie wody w instalacji grzewczej;
-
manometru lub czujnika ciśnienia;
-
zaworu trójdrogowego, który pozwala przełączać tryb pracy kotła.
Piece gazowe dwufunkcyjne wyposażone są dodatkowo w funkcję odzyskiwania ciepła ze spalin. Oznacza to, że na kominie zamontowany jest kolejny wymiennik ciepła, który odbiera ciepło z wydobywających się spalin i przekazuje je do ogrzania wody.
Czym różnią się kotły gazowe kondensacyjne jednofunkcyjne od pieca gazowego dwufunkcyjnego?
Na rynku można wyróżnić dwa rodzaje kotłów gazowych — jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Najważniejszą różnicą pomiędzy tymi dwoma kotłami jest to, że jednofunkcyjny jedynie ogrzewa pomieszczenia, a dwufunkcyjny, dzięki wbudowanemu podgrzewaczowi, dodatkowo podgrzewa wodę użytkową. Dzieje się tak dzięki wbudowanemu przepływowemu podgrzewaczowi c.w.u., który sprawia, że proces podgrzewania wody rozpoczyna się od razu po odkręceniu kranu.
Ogrzewanie gazowe piecem dwufunkcyjnym sprawdza się doskonale w niewielkich domach, w których pobór wody znajduje się blisko pieca. Jest to najlepsze rozwiązanie w mieszkaniach, w których znajduje się jedna łazienka. Najlepiej, jeśli sąsiaduje ona bezpośrednio z kuchnią.
Jakie rodzaje pieców gazowych dwufunkcyjnych wyróżnia się na rynku?
Szukając odpowiedniego rozwiązania, powinieneś wiedzieć jakie rodzaje pieców gazowych dwufunkcyjnych są dostępne na rynku grzewczym. Tylko wtedy będziesz w stanie podjąć najlepszą decyzję. Podział poszczególnych modeli podlega wielu kryteriom. Do najczęściej spotykanych należą te, które dotyczą poszczególnych sposobów montażu.
Kotły dwufunkcyjne dzieli się przede wszystkim na:
-
stojące — stosuje się je wtedy, kiedy w domu znajduje się na tyle miejsca, aby bez problemu postawić piec, np. w osobnej kotłowni. Co więcej, jeżeli instalacja wymaga, aby do pieca dołączony był duży zasobnik wody (powyżej 100 litrów), wówczas stosuje się tylko i wyłącznie kotły stojące.
-
wiszące — ten model stosuje się w miejscach, w których nie ma możliwości postawienia pieca stojącego lub kiedy wybrany model nie został wyposażony w zasobnik ciepłej wody użytkowej albo jest on tak niewielki, że ściana, na której będzie wisiał piec udźwignie takie obciążenie.
Innym kryterium, które jest stosowane, jeśli chce się podzielić kotły dwufunkcyjne, jest występowanie bądź nie układu odzyskiwania spalin. Biorąc pod uwagę to kryterium, można wyróżnić kotły kondensacyjne — są to tańsze piece, których znakiem rozpoznawczym jest sprawność, która przekracza 100%.
Kolejny podział pieców dwufunkcyjnych pieców gazowych dotyczy komory spalania. W tym wypadku wyróżnia się:
-
piece z otwartą komorą spalania — to piece, które do spalania gazu pobierają powietrze z pomieszczenia, w którym umiejscowiony jest kocioł. Decydując się na taki rodzaj pieca, należy zapewnić odpowiednią wentylację miejsca, w którym się znajduje. Jeżeli pojawi się w nim niedobór tlenu, może dojść do niecałkowitego spalania, które z kolei prowadzi do powstania niebezpiecznego dla zdrowia i życia ludzkiego tlenku węgla.
-
piece gazowe dwufunkcyjne wyposażone w zamkniętą komorę spalania — ten model pobiera powietrze potrzebne do spalania gazu z zewnątrz. Dzieje się tak za sprawą podwójnej rury, w którą wyposażony jest kocioł. Najczęściej przez rurę zewnętrzną pobiera się powietrze potrzebne do spalania, a przez rurę wewnętrzną wyprowadzane są spaliny. Jak zatem widać — piec kondensacyjny dwufunkcyjny nie pobiera powietrza z pomieszczenia, w którym został zamontowany. Oznacza to, że są znacznie bardziej bezpieczne niż kotły gazowe kondensacyjne jednofunkcyjne, ponieważ powstanie niebezpiecznego czadu jest teoretycznie niemożliwe. Jeżeli nawet doszłoby do takiej sytuacji, dzięki zamkniętej komorze spalania, czad nie wydostanie się na zewnątrz.
Wybierając piec gazowy warto kierować się powyższymi wskazówkami. Oczywiście nie bez znaczenia jest również cena poszczególnych rozwiązań. Zastanawiasz się, które rozwiązanie będzie najlepsze? Skontaktuj się ze specjalistami, których zrzesza nasza hurtownia instalacyjna. Z pewnością nasi fachowcy pomogą Ci dokonać właściwego wyboru.
Przeczytaj także:
Autor: Aneta Wojtczak