Produkty

Piec dwufunkcyjny w mieszkaniu czy to się opłaca

Dodano 10.12.2021

W mieszkaniach przeważnie nie ma miejsca na kotłownię z prawdziwego zdarzenia, a czymś trzeba grzać. Dlatego też wiele osób decyduje się na założenie pieca dwufunkcyjnego. Kocioł zasilany gazem, oprócz ogrzewania powietrza, ogrzewa również wodę użytkową, dzięki temu, że posiada zintegrowany podgrzewacz wody, przeważnie przepływowy. Ogrzewanie gazowe w bloku to często standard, ponieważ daje wysoki komfort życia, bez konieczności wygospodarowania dużej ilości miejsca.

 

Z artykułu dowiesz się:


  1. dlaczego lepszym wyborem jest kocioł dwufunkcyjny niż jednofunkcyjny
  2. jaki jest koszt instalacji ogrzewania gazowego w mieszkaniu
  3. ile wynosi zużycie gazu w mieszkaniu
  4. jak zaoszczędzić na zużyciu gazu

Ogrzewanie mieszkania gazem – dlaczego lepszym wyborem jest kocioł dwufunkcyjny niż jednofunkcyjny?

Piec kondensacyjny dwufunkcyjny, wyposażony w zbiornik warstwowy, ma więcej zalet niż kocioł jednofunkcyjny podłączony do podgrzewacza pojemnościowego. Woda w kotle dwufunkcyjnym podgrzewana jest w podgrzewaczu przepływowym. Najczęściej jest to płytowy wymiennik ciepła, przez który przepływa woda grzewcza, jak i użytkowa woda zimna. Oba strumienie są od siebie oddzielone za pomocą cienkiej blaszki, więc energia cieplna wody gorącej, przenika do zimnej. Wymiennik ten charakteryzuje się bardzo wysoką sprawnością, a więc i szybko się nagrzewa, więc podgrzewanie wody trwa kilka sekund. Intensywna wymiana ciepła w wymienniku, pozwala na schłodzenie wody grzewczej, co jest dużą zaletą kotłów kondensacyjnych. Ogrzanie wody w piecu dwufunkcyjnym ze zbiornikiem warstwowym, następuje o wiele szybciej, niż w przypadku jednofunkcyjnego z podgrzewaczem pojemnościowym. Największą różnicę odczuwa się po uruchomieniu pieca po dłuższym nieużytkowaniu. 

 

Ogrzewanie gazowe w mieszkaniu – koszt instalacji

 

Każda osoba, chcąca ogrzewać mieszkanie kotłem gazowym, będzie musiała nastawić się na pierwsze koszty związane z montażem instalacji. Poniżej znajdują się wskazówki dotyczące wszelkich etapów planowania i kosztów jej założenia:

  • w pierwszej kolejności ważny jest projekt instalacji. Jego koszt będzie związany z wielkością mieszkania oraz stopniem skomplikowania. Przeważnie stworzenie takiego projektu, nie kosztuje więcej niż 1500 zł. Właściciele mieszkań, którzy mają dostęp do gazu, zapłacą mniej.
  • Rodzaj pieca – decydując się na kocioł dwufunkcyjny, nie tylko ogrzejesz mieszkanie, ale również zapewnisz sobie szybki dostęp do ciepłej wody użytkowej. W zależności od firmy, piece dwufunkcyjne mogą kosztować od 3 do 7 tys. złotych. 
  • Założenie instalacji – z tym zadaniem związany będzie niemały koszt. Za metr bieżący instalacji przyjmuje się cenę wynoszącą od 100 do 200 zł.  Oczywiście im większa instalacja, tym jej koszt również będzie wyższy. Duży wpływ na jej ostateczną cenę mają również materiały, z których została wykonana. Jednak w przypadku instalacji grzewczej nie należy oszczędzać, ponieważ lepsze materiały zapewnią bezpieczeństwo. 

 

Powyższe koszty są uogólnione. Jednak mając mieszkanie i chcąc zainstalować w nim instalację grzewczą, można mniej więcej ustalić, według powyższych wskazówek, ile wyniesie Cię montaż instalacji grzewczej w mieszkaniu.

 

Zużycie gazu w mieszkaniu

Ilość zużytego gazu w mieszkaniu, zależne jest od wielu czynników. Poniesione wydatki związane są bowiem nie tylko z jakością instalacji, ale również i z izolacją cieplną budynku. Należy wziąć pod uwagę możliwość niekorzystnego położenia mieszkania, nieszczelne okna, brak termoizolacji i inne aspekty, które mogą zawyżyć zużycie gazu w mieszkaniu. Zanim więc zdecydujesz się na montaż instalacji gazowej, warto zainwestować w szczelne okna i drzwi oraz inne prace, które mogą podwyższyć efektywność cieplną w mieszkaniu. Badania dowodzą, że na ogrzanie 1m2, potrzebne jest od 100 do 150 kWh gazu rocznie. Można więc łatwo obliczyć, ile mniej więcej może kosztować zużycie gazu w dowolnej wielkości mieszkaniu. 

 

Jak zaoszczędzić na zużyciu gazu?

 

Aby jak najbardziej zaoszczędzić na zużyciu gazu, warto zastosować kilka wskazówek:

  • montaż sterownika – to małe, inteligentne urządzenie pozwoli na dostosowanie temperatury w pomieszczeniach, w sposób indywidualny. Można również dostosować jego pracę tak, aby wyłączał się, kiedy nikogo nie ma w domu i włączał, kiedy jest taka potrzeba.
  • Uszczelnienie okien i drzwi – jeśli w Twoim mieszkaniu będą nieszczelne okna i drzwi, możesz pożegnać się z niskimi rachunkami za ogrzewanie.  
  • Odsłonięty grzejnik – kaloryfery zawsze powinny być całkowicie odsłonięte, aby nie przeszkadzać im w wydajnym oddawaniu ciepła.
  • Zakup wysokiej jakości materiałów – kupując piec dwufunkcyjny kondensacyjny, możesz mieć pewność, że będzie nawet o 40% bardziej wydajny od tradycyjnego modelu. Jego koszt jest wyższy, ponieważ oscyluje w kwocie od 7 do 10 tys., jednak inwestycja ta szybko się zwróci. 

 

Nasza Hurtownia instalacyjna Instal-Konsorcjum, zaprasza do zapoznania się z pełną ofertą asortymentową!

Przeczytaj także:


Autor: Małgorzata Buchkovska