Produkty

Zasada działania powietrznej pompy ciepła

Dodano 09.11.2021

Pompa ciepła jest obecnie jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań. Wśród użytkowników zdobyły uznanie nie tylko za sprawą efektywnego wykorzystania odnawialnych źródeł energii, ale również dzięki możliwości zaoszczędzenia na rachunkach za energię cieplną. Klienci, którzy wybrali pompę ciepła, powtarzają, że była to jedna z najlepszych decyzji, jaką podjęli w życiu. Pompę ciepła można wykorzystać zarówno do ogrzania powietrza, jak i ciepłej wody użytkowej. Skoro rozwiązanie to daje tyle korzyści, warto zastanowić się nad zasadą działania pompy ciepła. Jednym z rodzajów tego typu urządzeń i jest powietrzna pompa ciepła i to właśnie jej działaniem zajmiemy się w dzisiejszym artykule. 

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jak działa powietrzna pompa ciepła?

  2. Jaka jest różnica pomiędzy powietrzną pompą ciepła split a monoblok?

  3. Czy każdy budynek mieszkalny można wyposażyć w powietrzną pompę ciepła?


Powietrzna pompa ciepła to obok pompy gruntowej i wodnej, jeden z rodzajów urządzeń grzewczych dostępnych na rynku. Z powodzeniem można ją zainstalować w przydomowej instalacji grzewczej. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na wykorzystaniu ekonomicznych źródeł energii.

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Powietrzna pompa ciepła działa na podobnej zasadzie, jak lodówka. Różnica polega na tym, że pobiera ono chłodniejsze powietrze z otoczenia, aby móc dostarczyć do wnętrza domu ciepłe, które zapewni wymaganą przez użytkowników temperaturę. Na system grzewczy urządzenia składa się kilka istotnych elementów:

  1. Dolne źródło ciepła, czyli system odpowiedzialny za pobranie energii z zewnątrz budynku.

  2. Pompa ciepła, której zadaniem jest efektywny odzysk powietrza z zewnątrz.

  3. Narzędzia odpowiedzialne za dystrybucję ciepła oraz jego przechowywanie.

Zasada działania powietrznej pompy ciepła

Działanie pompy ciepła jest niezwykle proste. Opiera się tak naprawdę na 3 prostych krokach:

  1. Poborze ciepła — w tym wypadku za pobór ciepła odpowiedzialne są wentylatory, które sprawiają, że możliwe jest zassanie powietrza z otoczenia i dostarczenie go wprost do pompy ciepła. System ten jest prostszy niż ten, który stosuje się w pompach typu powietrze-woda. W tym wypadku nie potrzeba cieczy, która jest niezbędna do ogrzania budynku oraz ciepłej wody użytkowej.

  2. Wykorzystaniu pozyskanego ciepła — niektóre modele powietrznych pomp ciepła wykorzystują gazowy czynnik chłodniczy. Krąży on w ich obiegu. Parownik, który jest elementem pompy ciepła, przekazuje pozyskaną energię do czynnika chłodniczego, który w późniejszym czasie odparowuje. Czynnik chłodniczy w powietrznej pompie ciepła jest ogrzewany przez powietrze.

  3. Ogrzewaniu — jest to ostatni krok, na który trzeba zwrócić uwagę. W budynkach, w których zamontowano powietrzną pompę ciepła, która jako źródło ciepła wykorzystuje powietrze, poza instalacją grzewczą znajdują się także zasobniki. Często w instalacji wykorzystuje się wodę, która przejmuje wytworzone w skraplaczu ciepło i przenosi je do systemu dystrybucji, jakim mogą być w tym wypadku grzejniki lub ogrzewanie płaszczyznowe (podłogowe, ścienne lub sufitowe), a także zbiornik wodny albo ciepła woda użytkowa.

Jaka jest różnica pomiędzy powietrzną pompą ciepła split a monoblok?

Decydując się na powietrzną pompę ciepła, warto mieć na uwadze, że bez względu na jej konstrukcję, ma ona jedną istotną zaletę. Jej instalacja nie wymaga żadnych dodatkowych wykopów w gruncie, czy innych przyłączy. Dzięki temu jej montaż możliwy jest w budynkach, które już istnieją i są zamieszkane.

Na rynku można wyróżnić obecnie dwa rodzaje pomp — split i monoblok. Wspomniane produkty różnią się między sobą konstrukcją.

Powietrzna pompa powietrza typu SPLIT

Pompy ciepła typu SPLIT składają się z dwóch części — modułu wewnętrznego i zewnętrznego. Moduł wewnętrzny to pompa ciepła, skraplacz i elektryczny podgrzewacz. Na większą uwagę zasługuje w tym wypadku moduł zewnętrzny, który odpowiedzialny jest za większość reakcji, jakie zachodzą w pompie ciepła. To w nim znajduje się zawór rozprężny, wentylator, sprężarka oraz parownik. Właśnie w tym miejscu odbywa się proces wytwarzania i transportowania ciepła.

Obydwa z wymienionych modułów połączone są ze sobą rurami chłodniczymi.

Powietrzna pompa ciepła typu MONOBLOK

Powietrzna pompa ciepła typu MONOBLOK to urządzenie składające się z jednego, wewnętrznego modułu, w którym umieszczono wentylator, parownik, skraplacz oraz sprężarkę. Instalacja zewnętrzna łączy się z centralą grzewczą albo stacją hydrauliczną, co pozwala na oddanie pozyskanego ciepła do obiegów grzewczych.

Czy każdy budynek mieszkalny można wyposażyć w powietrzną pompę ciepła?

Instalatorzy, którzy zajmują się montażem pomp ciepła, robią wszystko, aby jak najlepiej dopasować urządzenie do panujących w budynku warunków technicznych. Inwestycja będzie najlepszym rozwiązaniem, jeśli dom, w którym ma znaleźć się powietrzna pompa ciepła, będzie co najmniej ocieplony wg obowiązujących obecnie norm budowlanych. Dobrze także, jeśli znajduje się w nim ogrzewanie płaszczyznowe, czyli np. ogrzewanie podłogowe. Powietrzne pompy ciepła instaluje się nie tylko w nowopowstałych budynkach, ale także w obiektach,  które przed montażem urządzenia zostały poddane termomodernizacji.

O montażu pompy ciepła warto pomyśleć jeszcze w czasie projektowania lub już na etapie budowy (stan surowy). Wówczas można dobrać efektywne rozwiązanie, które będzie w stanie ogrzać budynek, a także znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania. W tym wypadku będzie można od razu zaplanować ogrzewanie płaszczyznowe, które jest znacznie efektywniejsze niż instalacja wyposażona w grzejniki. Warto mieć oczywiście na uwadze, że ogrzewanie płaszczyznowe nie jest w tym wypadku wymogiem, choć jednym z najlepszych wyborów. Jeżeli właściciel chce, może z powodzeniem zainstalować w swoim domu grzejniki.

Przeczytaj także:

 

Autor: Aneta Wojtczak

Sprawdź bogatą ofertę pomp ciepła na ik.pl!

Instal-Konsorcjum — Twój sprawdzony Partner!